Kotolotki – Ursula K. Le Guin 

Date
maj, 29, 2020

Kotolotki 

Myślę, że nikt, kto nie zna twórczości Ursuli K. Le Guin nie może określać się mianem miłośnika fantastyki. Cykl „Ziemiomorze” wywarł na mnie ogromne wrażenie i jest jedną z podstaw, na której urosła moja miłość do gatunku. Po raz pierwszy jednak mam okazję sięgnąć po literaturę dziecięcą spod pióra Królowej Fantastyki. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami wrażeniami, jakie wywarły na mnie „Kotolotki”.

Zarys fabuły

Pewnej mądrej, ale mieszkającej w nieciekawej dzielnicy kocicy, urodziła się czwórka małych kociąt. Maluchy jednak okazały się niezwykłe. Urosły im skrzydła, z których szybko nauczyły się korzystać. Wówczas matka nakazała im odlecieć w poszukiwaniu lepszego życia. Thelma, Harriet, James i Roger uciekli z miasta, ale czy w lesie i na wsi czekało na nich cokolwiek lepszego niż resztki z przewróconego śmietnika?

Moja opinia i przemyślenia

Książeczka została pięknie wydana. Ma twardą oprawę, a wewnątrz zdobią ją śliczne ilustracje S.D. Shindlera. Na świetnej jakości papierze, dużą czcionką, wydrukowane zostały cztery opowiadania z serii: „Kotolotki”, „Powrót Kotolotków”, „Wspaniały Alexander i Kotolotki” oraz „Jane rozkłada skrzydła”. Po lekturze publikacja będzie się świetnie prezentowała na półce obok innych dzieł spod pióra Ursuli K. Le Guin.

Stworzenie Kotolotków (czyli kotków ze skrzydłami) to niezwykle prosty, ale intrygujący w swej prostocie pomysł. Rodzeństwo przyszło na świat u zwykłej, kociej mamy. Ich tata również nie wykazywał żadnych specjalnych zdolności. Maluchy spotkały na swej pełnej przygód drodze zarówno wiele dobrych, jak i złych lub zwyczajnie wrednych czy żądnych zysku postaci. Opowiadania są bardzo ciekawe i dobrze przemyślane. Sądzę, że bez trudu zaintrygują każdego, młodego czytelnika. Przyznam, że sama również książkę czytałam z niekłamaną przyjemnością. 

Ursula K. Le Guin nie byłaby sobą, gdyby stworzyła książkę płytką i pozbawioną wartości. Tak więc nawet dzieło skierowane do najmłodszych czytelników, zawiera w sobie kilka życiowych prawd i mądrości. Myślę jednak, że najważniejsze było przedstawienie pojęcia wolności, która to w piękny sposób została zaprezentowana w ostatnim opowiadaniu o przygodach małej Jane. 

Podsumowanie

Ursula K. Le Guin była świetną pisarką, która potrafiła odnaleźć się nie tylko w fantastyce, a właściwie w każdym gatunku literackim. „Kotolotki” to cudnie wydana książeczka dla dzieci, zawierająca cztery ciekawe opowiadania i wiele barwnych ilustracji. Lekturę z całego serca polecam wszystkim młodym czytelnikom. Sądzę, że będą oczarowani małymi Kotolotkami i pozwolą się porwać wspólnym przygodom.

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Ziemiomorze – Ursula K. Le Guin

Wróżka Prawdomówka – Matt Haig

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

24 komentarze

 1. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  25 czerwca 2020

  Mam w planach przeczytać tę książkę. Nawet się znalazła w poście wśród zapowiedzi.

  Książki jak narkotyk

 2. Odpowiedz

  Ania z Wychowanie to przygoda

  12 czerwca 2020

  Dziękuję za ciekawą recenzję. U nas na razie szal na punkcie “Narnii”, wiec myślę, że opowieści o latających kotach z pewnością synka zainteresują :). Pozdrawiam serdecznie!

 3. Odpowiedz

  TosiMama

  11 czerwca 2020

  Przepiękna książka. Widziałam ją już na kilku blogach i jestem pewna, że niedługo trafi do naszej biblioteczki.

 4. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  2 czerwca 2020

  Wspaniale się ta książka zapowiada, z chęcią się z nią zapoznam.

 5. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  2 czerwca 2020

  Cóż, jeżeli ktoś nie ma dystansu do siebie, może się obrazić za pierwsze zdanie tej recenzji, bo jednak można znać innych wybitnych pisarzy z tego gatunku, którzy wiele w niego wnieśli i niestety już nie mogą się cieszyć liczbą fanów. 😅 No ale przejdę do istotnej kwestii.
  Już sama okładka przyciąga, a opis ewidentnie zachęca do lektury. Dodatkowo mowa o ilustracjach tym bardziej kusi, dlatego też powinnam – i to prędko – zabrać się za tę książkę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 czerwca 2020

   Moim zdaniem Ursula Le Guin to taki sam kanon jak Tolkien czy (dla Polaków) Lem. Można jej nie lubić (“Lewa ręka ciemności” wynudziła mnie potwornie), ale znać trzeba 🙂 Szczególnie dotyczy to czytelników, lubujących się we współczesnej literaturze amerykańskiej, która niestety często jest wtórna i wiele elementów zapożycza sobie z twórczości pisarzy właśnie takich jak Ursula Le Guin.

 6. Odpowiedz

  Akacja

  2 czerwca 2020

  Tę książkę muszę mieć w swoich zbiorach!

 7. Odpowiedz

  Martyna

  1 czerwca 2020

  Chętnie polecę ją młodszym czytelnikom 🙂

 8. Odpowiedz

  Koralina

  1 czerwca 2020

  jej twórczość ciągle mnie intryguje, a te Kotolotki są fantastyczne 😉 <3

 9. Odpowiedz

  Drusilla

  1 czerwca 2020

  Cudo! Mimo że dzieckiem już od dawna nite jestem, to z przyjemnością przeczytam!

 10. Odpowiedz

  Monika (Mama na całego)

  31 maja 2020

  Kokolotki to brzmi, jak kocie kokotki 🙂 Muszą być urocze. Myślę, że książeczka będzie fantastyczną lekturą dla każdego miłośnika kotków 🙂

 11. Odpowiedz

  Imponderabilia literackie

  31 maja 2020

  Cieszę się niezmiernie, że już najmłodsi odbiorcy mają możliwość obcowania z twórczością klasyków fantastyki i to w tak pięknej odsłonie! 🙂 Chciałabym mieć tę książkę na swojej półce!

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 czerwca 2020

   Sądzę, że warto się w nią zaopatrzyć 🙂

 12. Odpowiedz

  Ciekawska Magdalena

  30 maja 2020

  Okładka książki jest bardzo magiczna

 13. Odpowiedz

  Wiewiórka w okularach

  30 maja 2020

  Uwielbiam prozę Le Guin – co prawda Ziemiomorze przeczytałam po 30-tce, ale uważam, że warto było poczekać tak długo. 😉 Muszę zakupić i przeczytać też “Kotolotki” 🙂

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   30 maja 2020

   Dzięki jej twórczości pokochałam fantastykę. 🙂

   • Odpowiedz

    Vicky

    1 czerwca 2020

    W moim przypadku była jedną z pierwszych Autorek fantastyki, których twórczość miałam przyjemność czytać 🙂

 14. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  30 maja 2020

  Chyba nie do końca to moje klimaty czytelnicze, ale z pewnością książka znajdzie miłośników

 15. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  30 maja 2020

  Już czeka na czytniku na spotkanie, na rodzinne czytanie. 🙂

 16. Odpowiedz

  Agnieszka

  30 maja 2020

  O, super! Nie słyszałam o tej pozycji, dobrze wiedzieć, że królowa fantastyki napisała coś takiego. Aż sprawdzę, czy mamy w zbiorach biblioteki 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 czerwca 2020

   Całkiem możliwe, bo to już któreś z kolei wydanie 🙂

 17. Odpowiedz

  Olga

  29 maja 2020

  Mi jakoś nie podeszła twórczość tej pani.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 czerwca 2020

   Jestem w takim razie bardzo ciekawa jaki tytuł czytałaś 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły