Jak zadbać o ciepło w domu? 

Date
gru, 21, 2022
Ciepło w domu

Jak zadbać o ciepło w domu? 

W tym roku jest naprawdę zimno. Szczególnie teraz, gdy Polska jest pod wpływem niżu znad południowego Bałtyku. Ogrzewanie natomiast stało się droższe niż kiedykolwiek. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy choć trochę zaoszczędzić. Mieszkam w starym, ogrzewanym gazem domu, więc niektóre metody utrzymania ciepła w pomieszczeniach towarzyszą mi od lat. 

Żaluzje i rolety 

Wbrew pozorom żaluzje to nie tylko ochrona przed jasnym, słonecznym światłem w ciągu dnia i przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów nocą. Nowoczesne technologie wykorzystywane do ich produkcji sprawiają, że rolety wewnętrzne przyczyniają się również do utrzymania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Zamontowane w poprawny sposób mogą zredukować straty ciepła nawet o 15%. Nie wspominając już, że solidnie wykonane żaluzje drewniane po prostu ładnie wyglądają, komponując się z innymi dodatkami w pokoju. 

Zadbanie o szczelne okna

Niestety nawet nowe, plastikowe okna bywają czasami nieszczelne. Są na tyle dobrze zamontowane, by nie przedostał się do nas kurz i brud, a jednak czasami bywa przy nich znacznie zimniej. Wówczas najpowszechniej stosowanym i najprostszym sposobem jest przyklejenie wzdłuż ram okiennych taśmy uszczelniającej. Jako trwalsze rozwiązanie można też użyć silikonu lub płynnych uszczelniaczy polimerowych. 

Odpowiednie dbanie o kaloryfery

Odpowietrzone grzejniki stają się znacznie bardziej wydajne. Trzeba też uważać na to, by nie zasłaniać ich meblami i modnymi obecnie naklejkami magnetycznymi, które może i latem są świetnym rozwiązaniem, ale zimą nie powinny mieć miejsca. Kaloryfery potrzebują około dziesięciu centymetrów wolnej przestrzeni, żeby prawidłowo odprowadzać ciepło do otoczenia. Dobrze jest też unikać suszenia na kaloryferze ubrań. 

Kampania edukacyjna „20 stopni”

Jest to kampania mająca na celu zachęcić do oszczędzania energii przez obniżenie temperatury w mieszkaniach. W obliczu kryzysu paliwowego racjonalne korzystanie z ogrzewania jest nie tylko mądrym wyborem, ale wręcz koniecznością ekonomiczną. Niestety szczególnie mieszkańcy bloków, w których koszty ogrzewania są rozkładane po równo na każde z mieszkań, potrafią zimą na cały dzień otwierać okna, przy włączonym na cały regulator ogrzewaniu. Mimo że praktyka jest bezsensowna, to jednak wcale nie rzadko spotykana. 

Na zakończenie

Odczuliście już skutki zwiększonych kosztów ogrzewania? Trzymacie się w tych ciężkich czasach? Chętnie poznam wasze metody na utrzymanie ciepła w domu. Będzie mi bardzo miło, gdy napiszecie o nich w komentarzach. 

Wpis z linkiem sponsorowanym.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

    18 stycznia 2023

    Bardzo przydatne rady Krótkie, ale wyczerpujące odpowiedzi. Każdy z tych aspektów jest ważny jeżeli chcemy zatrzymać ciepło w domu :).

    • Odpowiedz

      Vicky

      22 stycznia 2023

      Przyznam, że bardzo irytują mnie ludzie włączający kaloryfery na cały regulator i otwierający przy tym okna.

  2. Odpowiedz

    Wędrowki po kuchni

    2 stycznia 2023

    Przy tych cenach opału niestety trzeba ostro oszczędzać. Utrzymuję jedną, stałą temperaturę przez cały dzień w domu dzieki temu piec mało się załącza

  3. Odpowiedz

    KonfabulaPL

    24 grudnia 2022

    Nigdy wałśnie nie rozumiałam czemu w blokach zamiast przykręcić regulatory w grzejniku toi wiele osób non stop wietrzy mieszkanie, :bo za gorąco”.

    • Odpowiedz

      Paulina

      2 stycznia 2023

      No to niestety nie jest logiczne zachowanie.

  4. Odpowiedz

    Paulina

    23 grudnia 2022

    Jeżeli jest taka możliwość na pewno dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, z których się korzysta.

  5. Odpowiedz

    Joanna

    23 grudnia 2022

    O tym czy odczułam skutki podwyżki, dowiem się po rozliczeniu ogrzewania , czyli za kilka miesięcy. Myślę,że nie będzie źle, bo ogólnie zawsze oszedzam, a teraz mamy nowe okna z roletami, więc jest cieplej.

  6. Odpowiedz

    Agnieszka+D.

    22 grudnia 2022

    Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na szczelność okien to nimi najczęściej ucieka ciepło z naszych domów

  7. Odpowiedz

    Aleksandra NS

    22 grudnia 2022

    Niestety tak, ale jak mam marznąć, to dziękuję za taki interes. U nas w domu jest 23 stopnie.

  8. Odpowiedz

    Pojedztam

    22 grudnia 2022

    Na pewno warto jest korzystać ze sprawdzonych sposobów. W przypadku uczniów zauwazyłyśmy, że u niektórych dla nas jest za zimno, a u niektórych wręcz upalnie.

  9. Odpowiedz

    Martyna K.

    22 grudnia 2022

    Nie zasłaniamy kaloryferów zasłonami, staramy się nie suszyć na nich ubrań.

  10. Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    22 grudnia 2022

    Teraz grzejemy tylko w tych pomieszczeniach, w których spędzamy wiele godzin, odpuściliśmy grzanie dolnego piętra i korytarzy.

  11. Odpowiedz

    Instytut Designu

    22 grudnia 2022

    To ważne, aby umiejętnie zarządzać ciepłem w mieszkaniu lub domu. Ludzie często mylą pozorne oszczędności z efektywnością.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Witamy w Fae Cafe – Jennifer Kropf

Halli Galli

Losy innego świata zależą od korposzczura ♥ TOMY #02 – #03

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły