Jak zadbać o ciepło w domu? 

Date
gru, 21, 2022
Ciepło w domu

Jak zadbać o ciepło w domu? 

W tym roku jest naprawdę zimno. Szczególnie teraz, gdy Polska jest pod wpływem niżu znad południowego Bałtyku. Ogrzewanie natomiast stało się droższe niż kiedykolwiek. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy choć trochę zaoszczędzić. Mieszkam w starym, ogrzewanym gazem domu, więc niektóre metody utrzymania ciepła w pomieszczeniach towarzyszą mi od lat. 

Żaluzje i rolety 

Wbrew pozorom żaluzje to nie tylko ochrona przed jasnym, słonecznym światłem w ciągu dnia i przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów nocą. Nowoczesne technologie wykorzystywane do ich produkcji sprawiają, że rolety wewnętrzne przyczyniają się również do utrzymania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Zamontowane w poprawny sposób mogą zredukować straty ciepła nawet o 15%. Nie wspominając już, że solidnie wykonane żaluzje drewniane po prostu ładnie wyglądają, komponując się z innymi dodatkami w pokoju. 

Zadbanie o szczelne okna

Niestety nawet nowe, plastikowe okna bywają czasami nieszczelne. Są na tyle dobrze zamontowane, by nie przedostał się do nas kurz i brud, a jednak czasami bywa przy nich znacznie zimniej. Wówczas najpowszechniej stosowanym i najprostszym sposobem jest przyklejenie wzdłuż ram okiennych taśmy uszczelniającej. Jako trwalsze rozwiązanie można też użyć silikonu lub płynnych uszczelniaczy polimerowych. 

Odpowiednie dbanie o kaloryfery

Odpowietrzone grzejniki stają się znacznie bardziej wydajne. Trzeba też uważać na to, by nie zasłaniać ich meblami i modnymi obecnie naklejkami magnetycznymi, które może i latem są świetnym rozwiązaniem, ale zimą nie powinny mieć miejsca. Kaloryfery potrzebują około dziesięciu centymetrów wolnej przestrzeni, żeby prawidłowo odprowadzać ciepło do otoczenia. Dobrze jest też unikać suszenia na kaloryferze ubrań. 

Kampania edukacyjna „20 stopni”

Jest to kampania mająca na celu zachęcić do oszczędzania energii przez obniżenie temperatury w mieszkaniach. W obliczu kryzysu paliwowego racjonalne korzystanie z ogrzewania jest nie tylko mądrym wyborem, ale wręcz koniecznością ekonomiczną. Niestety szczególnie mieszkańcy bloków, w których koszty ogrzewania są rozkładane po równo na każde z mieszkań, potrafią zimą na cały dzień otwierać okna, przy włączonym na cały regulator ogrzewaniu. Mimo że praktyka jest bezsensowna, to jednak wcale nie rzadko spotykana. 

Na zakończenie

Odczuliście już skutki zwiększonych kosztów ogrzewania? Trzymacie się w tych ciężkich czasach? Chętnie poznam wasze metody na utrzymanie ciepła w domu. Będzie mi bardzo miło, gdy napiszecie o nich w komentarzach. 

Wpis z linkiem sponsorowanym.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Instytut Designu

  22 grudnia 2022

  To ważne, aby umiejętnie zarządzać ciepłem w mieszkaniu lub domu. Ludzie często mylą pozorne oszczędności z efektywnością.

 2. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  22 grudnia 2022

  Teraz grzejemy tylko w tych pomieszczeniach, w których spędzamy wiele godzin, odpuściliśmy grzanie dolnego piętra i korytarzy.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  22 grudnia 2022

  Nie zasłaniamy kaloryferów zasłonami, staramy się nie suszyć na nich ubrań.

 4. Odpowiedz

  Pojedztam

  22 grudnia 2022

  Na pewno warto jest korzystać ze sprawdzonych sposobów. W przypadku uczniów zauwazyłyśmy, że u niektórych dla nas jest za zimno, a u niektórych wręcz upalnie.

 5. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  22 grudnia 2022

  Niestety tak, ale jak mam marznąć, to dziękuję za taki interes. U nas w domu jest 23 stopnie.

 6. Odpowiedz

  Agnieszka+D.

  22 grudnia 2022

  Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na szczelność okien to nimi najczęściej ucieka ciepło z naszych domów

 7. Odpowiedz

  Joanna

  23 grudnia 2022

  O tym czy odczułam skutki podwyżki, dowiem się po rozliczeniu ogrzewania , czyli za kilka miesięcy. Myślę,że nie będzie źle, bo ogólnie zawsze oszedzam, a teraz mamy nowe okna z roletami, więc jest cieplej.

 8. Odpowiedz

  Paulina

  23 grudnia 2022

  Jeżeli jest taka możliwość na pewno dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, z których się korzysta.

 9. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  24 grudnia 2022

  Nigdy wałśnie nie rozumiałam czemu w blokach zamiast przykręcić regulatory w grzejniku toi wiele osób non stop wietrzy mieszkanie, :bo za gorąco”.

 10. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  2 stycznia 2023

  Przy tych cenach opału niestety trzeba ostro oszczędzać. Utrzymuję jedną, stałą temperaturę przez cały dzień w domu dzieki temu piec mało się załącza

 11. Odpowiedz

  Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

  18 stycznia 2023

  Bardzo przydatne rady Krótkie, ale wyczerpujące odpowiedzi. Każdy z tych aspektów jest ważny jeżeli chcemy zatrzymać ciepło w domu :).

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 stycznia 2023

   Przyznam, że bardzo irytują mnie ludzie włączający kaloryfery na cały regulator i otwierający przy tym okna.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »