Jak osiągnąć poziom C1 w języku obcym?

Date
wrz, 30, 2019

Jak osiągnąć poziom C1 w języku obcym?

Gdy uczymy się języka obcego od jakiegoś czasu, możemy zaobserwować spadek szybkości postępów. Na początku nauki każde nowe słówko daje nam dużą satysfakcję. Z czasem jednak, gdy coraz lepiej rozumiemy teksty  i nagrania, zauważamy, jak wiele jeszcze nie wiemy…

A tu postępy ją jakby wolniejsze, więcej czasu nam zajmuje nauczenie się nowych rzeczy, nie widać specjalnego wzrostu umiejętności. Dzieje się tak, ponieważ osiągnąć poziom B1-B2, czyli komunikatywny w języku obcym jest stosunkowo łatwo. Dużo więcej wysiłku wymaga przeskoczenie na poziom C1, czyli biegły.

Poziom C1 to moment, w którym zaczynamy swobodnie operować językiem obcym, rozumiemy większość tekstów pisanych i dialogów, robimy niewiele błędów, a te, które popełniamy, wychwytujemy sami. Jesteśmy w stanie prowadzić dłuższą rozmową, wyrażając swoją opinię, streszczając przebieg wydarzeń. Jesteśmy więc partnerem dla native speakerów, choć nie mówimy jeszcze tak płynnie, jak oni.

Jak zacząć biegle mówić w języku obcym?

Przede wszystkim, aby sprawnie posługiwać się językiem obcym, należy mieć odpowiednio przećwiczone kompetencje językowe już w języku polskim. Jeśli w naszej ojczystej mowie problem sprawia nam płynne przechodzenie z języka formalnego na nieformalny, mamy problem z poprawnym napisaniem wypowiedzi, dużo trudniej będzie nam zyskać biegłość w języku obcym.

Aby osiągnąć poziom komunikatywny, wystarczy opanować 3-4 tysiące najczęściej używanych słów oraz gramatykę. Pozwala nam to zrozumieć mniej więcej 95% wypowiedzi w danym języku. Poziom C1 natomiast wymaga już wyczucia stylu komunikacji, osoby z taką znajomością języka umieją komunikować się zarówno w mowie potocznej, jak i formalnej.

Różnica pomiędzy tymi poziomami objawia się przede wszystkim w mowie oraz piśmie. Dlatego właśnie te dwie umiejętności trzeba ćwiczyć najbardziej, aby przeskoczyć na wyższy poziom. 

Jak rozwijać umiejętności językowe?

Po pierwsze warto stale rozbudowywać swoją bazę słownictwa. Jeśli po polsku używamy różnego rodzaju powiedzonek, zwrotów i związków frazeologicznych, poznajmy ich odpowiedniki w danym języku. Starajmy się w języku obcym mówić w podobny sposób jak po polsku.

Po drugie jak najwięcej w języku obcym dyskutujmy. Aby mówić biegle, musimy umieć np. uzasadnić swój wybór, wyjaśnić zalety i wady danego postępowania. Nasze wypowiedzi powinny być spójne, a w przypadku tekstów pisanych, posiadać początek, rozwinięcie i zakończenie. Warto oglądać wiadomości w języku obcym, a potem poćwiczyć definiowanie swojego zdania na dany temat. Czemu uważasz, że kryzys klimatyczny to bzdura? A może wręcz przeciwnie? Popierasz gorąco zmiany?

Po trzecie uczmy się systematycznie. Jeśli nawet jesteś samoukiem, przy poziomie zaawansowanym warto zdecydować się na kurs językowy. My polecamy naukę z ESKK: https://eskk.pl/kurs-angielski-zaawansowany.

Po czwarte jak najwięcej czytaj. Zwracaj uwagę na styl wypowiedzi, zastosowane środki stylistyczne, związki frazeologiczne. Mogą to być artykuły, blogi, powieści, publikacje branżowe. Im szerszy zakres, tym lepiej. Warto odwoływać się do tekstów, które korespondują z naszym życiem, zainteresowaniami, pracą. Dzięki temu będzie łatwiej się nam wypowiedzieć w trakcie rozmowy z obcokrajowcami. 

Po piąte trenuj pisanie. Możesz prowadzić codzienne notatki w języku obcym, dyskutować na grupach społecznościowych, poszukać znajomych z zagranicy. Jeśli myślisz o studiach zagranicznych, przećwicz takie formy jak rozprawka i esej. Dla zabawy możesz także pisać opowiadania.

Przeskoczenie z poziomu B2 na poziom C1 może zająć nawet kilka lat. Nie warto się jednak zrażać pozornym brakiem rezultatów. Języka polskiego także nie opanowaliśmy przecież w kilka miesięcy. Na poziom, jaki mamy obecne, pracowaliśmy kilkanaście lat.

Wpis gościnny, sponsorowany

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

30 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Stacja Książka

  29 października 2019

  Akurat niedawno wróciłam do nauki języka angielskiego, więc taki poradnik mi się przyda 🙂

 2. Odpowiedz

  Toukie

  24 października 2019

  Uwielbiam angielski i uczę się go z pasji – cały czas 🙂 przy okazji sama nauczam, dzięki czemu mam regularny kontakt z tym językiem.

 3. Odpowiedz

  Kinga

  21 października 2019

  Z językami bywa zazwyczaj tak, że albo masz do nich dar, albo gi nie masz.nawet najlepszy nauczyciel ci w tym nie pomoże. 😉

 4. Odpowiedz

  AMN

  16 października 2019

  Jak lubiłam angielski w technikum, tak jak poszłam na studia, skutecznie zostałam odstraszona od tego języka :/ Dogadać się dogadam, ale o wiele lepiej mówi mi się po hiszpańsku niż właśnie po angielsku :/ Może moja wykładowczyni stosuje złe metody czy coś :/

 5. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  16 października 2019

  Może w naszych czasach znajomość języka obcego to coś obowiązkowego, ja jednak – po tylu latach nauki angielskiego, gdzie rzadko kiedy mam możliwość używania go – aktualnie nie mam potrzeby przeskakiwania z poziomu na poziom. Bo jednak sporo mi z głowy umyka i musiałabym zrobić olbrzymią powtórkę, by powrócić do tego, na czym stanęłam. Już prędzej nauczę się nowego języka.

 6. Odpowiedz

  kasiiiia

  15 października 2019

  Całkowicie się zgadzam z tym tekstem. Ja dość długo byłam na poziomie B2, ale zauważyłam, że to dla mnie za mało i chciałam umieć więcej. Dlatego zapisałam się na kurs do szkoły Berlitz (akurat poleciła mi go koleżanka) i dzięki nim sporo się nauczyłam oraz udało mi się później zdać egzamin na poziomie C1. Dla chcącego nic trudnego 🙂

 7. Odpowiedz

  Ksel

  10 października 2019

  Bardzo ciekawy post. Jestem właśnie na poziomie B2, językowo już C1 ale jeszcze mnie trzyma gramatyka. Faktycznie może to zająć nawet kilka lat!

 8. Odpowiedz

  Joanna Bogielczyk

  10 października 2019

  Moim zdaniem, dobrze jest łączyć naukę systemową, np. na kursie, z rozmowami z nativami.

 9. Odpowiedz

  Viki

  8 października 2019

  Nawet ostatnio rozmawiałam że znajomą o językach obcych i padło bardzo częste hasło w tym temacie, aby i mieć jakiś język trzeba z niego non stop korzystać. Ja już kilka lat nie korzystam z języka angoelskoegi6 i choć miałam z niego piątki to teraz części rzeczy nie pamiętam

 10. Odpowiedz

  Wiewiórka w okularach

  5 października 2019

  Jako filolog z wykształcenia, powiem tak – ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Bez tego nie da się ruszyć na kolejny poziom. I to nieważne w jaki sposób: czytać, pisać, mówić, a przede wszystkim i najważniejsze, to myśleć w obcym języku. To naprawdę ogromnie pomaga.

 11. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  3 października 2019

  Szczerze mówiąc nigdy nie miałam pojęcia na jakim poziomie jest moja znajomość języka. Czy można to online sprawdzić?

  • Odpowiedz

   Bookendorfina

   4 października 2019

   Pewnie, że tak, szkoły językowe oferują testy przez internet, a jak zależy Ci na bardziej szczegółowej ocenie, to warto porozmawiam z lektorem, właśnie w szkole językowej. Ustalanie poziomu znajomości języka, z myślą o uczestnictwie w kursie, jest darmowe.

 12. Odpowiedz

  Natalia

  3 października 2019

  Mnie pomaga też oglądanie filmów i tv 🙂

 13. Odpowiedz

  Ania

  3 października 2019

  Ja duzy nacisk kładę na język angielski mojego Synka!!!

 14. Odpowiedz

  Beata Redzimska

  2 października 2019

  No wlasnie nauka jezyka jest w pewnym sensie taka robota glupiego, ktora nie ma konca, ale w sumie to moze byc bardzo przyjemna robota, niemniej wymagajaca ciaglej i niekonczacej sie pracy i to na wielu frontach, tak jak piszesz: czytanie, pisanie, dyskutowanie… No i pewnie tez podroze, ktore weryfikuja poczynione postepy – a to dopiero daje frajde. Pozdrawiam serdecznie Beata

  • Odpowiedz

   Vicky

   5 października 2019

   Mnie właśnie dopiero dłuższy wyjazd do Anglii nauczył języka angielskiego. Wcześniej nie potrafiłam go tak jakby do końca załapać, a tam blokada opadła.

 15. Odpowiedz

  blogierka

  30 września 2019

  A korzystaliście z tego kursu?

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 października 2019

   Dla mnie w ofercie musiałby być język japoński, bo to jedyny którego podszkolenie mi się obecnie marzy. 🙂 Jeżeli jednak firma podchodzi do sprawy faktycznie tak jak o tym opowiada, to sądzę, że warto spróbować.Sama porządnie nauczyłam się angielskiego dopiero mieszkając w Anglii 🙂

 16. Odpowiedz

  Globfoterka

  30 września 2019

  Z jednej strony zgadzam się z tym, że warto poznać w obcym języku słówka i wyrażenia, których często używamy w naczym ojczystym, z drugiej strony uważam, że posługiwanie się językiem obcym to nie tylko wykorzystywanie innych “narzędzi”, ale też po prostu myślenie w inny sposób. Nie powinno się tłumaczyć z języka polskiego na obcy swoich myśli, tylko od razu spróbować wyrazić je w tym języku.

 17. Odpowiedz

  Rafał

  30 września 2019

  Aż tak ciężko się nie wydaje 🙂

 18. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  30 września 2019

  Umiem język angielski i niemiecki na poziomie B1-B2. Jednak cały czas staram się doszkalać aby w końcu mówić biegle i w jednym i w drugim języku 😉

 19. Odpowiedz

  z-dusza.pl

  30 września 2019

  Zgadzam się z tekstem i z wcześniejszymi komentarzami. Moim zdaniem również najłatwiej opanować język po prostu się nim posługując na co dzień.

 20. Odpowiedz

  Patryk Tarachoń

  30 września 2019

  Żeby poprawić mówienie i rozumienie obcego języka, warto słuchać podcastów w tymże języku.

  • Odpowiedz

   Vicky

   5 października 2019

   Oj tak, zwłaszcza na jakieś tematy, które szczególnie nas interesują 🙂

 21. Odpowiedz

  krystynabozenna

  30 września 2019

  Jak czytam Twój wpis, to wydaje się łatwe, a w praktyce zawsze są jakieś przeszkody :-))

  • Odpowiedz

   Vicky

   5 października 2019

   Ja sama angielskiego porządnie nauczyłam się dopiero w Londynie… wcześniej było kiepsko.

 22. Odpowiedz

  Bookendorfina

  30 września 2019

  Systematyczny kontakt z językiem, jak najwięcej w nim mówić i jak najwięcej w nim czytać.

 23. Odpowiedz

  Broken Vision

  30 września 2019

  Najłatwiej nauczyć się Angielskiego poprzez, kontakt z osobami mówiącymi danym językiem, ale trzeba uważać, bo czasem siedząc w towarzystwie osób średnio mówiących danym językiem można wyrobić sobie złe nawyki. >.<

 24. Odpowiedz

  Drusilla

  30 września 2019

  W dzisiejszych czasach znajomość języków jest obowiązkowa. Bez nich ani rusz, a wysoki poziom to nasza przyszłość.

  • Odpowiedz

   Vicky

   5 października 2019

   Zdecydowanie tak właśnie jest 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły