Galatea – Madeline Miller

Date
lis, 27, 2022

Galatea 

Madeline Miller

Pewnego razu rzeźbiarz o imieniu Pigmalion stworzył posąg tak piękny, że ten przyćmił wszystkie żywe kobiety. Mężczyzna zakochał się w wyrzeźbionym przez siebie posągu, który na jego prośbę ożywiła Afrodyta, by Galatea mogła zostać jego żoną. Ten właśnie mit zainspirował Madeline Miller do napisania swojej krótkiej nowelki.

Zarys fabuły

Mąż Galatei jest o nią coraz bardziej zazdrosny, szaleje na myśl, że ktoś inny mógłby na nią pożądliwie spojrzeć. Dlatego zamyka ją w zakładzie, przywodzącym na myśl jedynie szpital psychiatryczny i odwiedza, kiedy potrzebuje fizycznego zaspokojenia. Natomiast kobieta marzy tylko o tym, by zabrać z domu swoją dziesięcioletnią córkę i uciec wraz z nią jak najdalej od szalonego męża. 

Moja opinia i przemyślenia

Autorkę niepokoi głęboko mizoginistyczna wymowa oryginalnej historii, dlatego stworzyła „Galateę”, która stała się na nią odpowiedzią. Mocno uwydatniła wszystko to, co jej zdaniem było niewłaściwie w na pozór romantycznej historii, która stała się inspiracją dla tak wielu dzieł. Faktycznie, gdy spojrzeć na mit z jej perspektywy, w postaci Pigmaliona bez trudu można dostrzec narcyza i psychopatę, który pragnie władzy absolutnej nad swoją niewinną ofiarą. 

Gdy otworzyłam paczkę z książką, bardzo zaskoczyło mnie jej nietypowe wydanie. Jest w maleńkim formacie, ma twardą oprawę i złocone litery. Wygląda prześlicznie, choć zamknięte w niej opowiadanie jest bardzo krótki. Lektura zajęła mi może pół godziny.

Sądzę, że tak uwspółcześniona tytułowa Galatea wiele wnosi do literackiego świata. Jest tak obrazowa, że bez trudu przemówi do czytelników i stanowi swojego rodzaju ostrzeżenie przed związkami, które szybko stają się więzieniem, z którego później naprawdę trudno jest uciec.  

Podsumowanie

„Galatea” Madeline Miller to pięknie napisana, niezwykle przejmująca historia zdominowanej przez męża kobiety, która boi się sprzeciwić swojemu panu. Jest zastraszona i doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niosą ze sobą nawet drobne czyny, idące nie pomyśli jej męża. Chociaż książeczka jest niewielka, a opowiadanie bardzo krótkie, to sądzę, że zdecydowanie warto je poznać, a dzięki temu uświadomić sobie, jak wiele toksycznych treści przez całe lata ukrywało się nawet w tej najwspanialszej i najlepiej zapamiętanej sztuce. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Kirke – Madeline Miller

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Marlena Hr

  8 grudnia 2022

  Motyw mitologii bardzo mi się podoba. Szkoda, że opowieść jest tak krótka. Mogłaby być dłuższa, myślę, że możnaby było rozbudować fabułę, ponieważ pomysł naprawdę świetny. Chętnie słyszę się i przeczytam, kiedy będę miała okazję.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 grudnia 2022

   Akurat w tym przypadku ta krótkość jest dobra, bo temat bardzo bolesny.

 2. Odpowiedz

  Pojedztam

  29 listopada 2022

  Mimo tego, że jest to niepozorne wydanie skrywa w sobie sporo ważnych prawd.

 3. Odpowiedz

  Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

  29 listopada 2022

  Początkowo zaskoczył mnie bardzo format tej książeczki. Ale jest piękna – zarówno zewnętrze, jak i wnętrze 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   Też tak uważam!

 4. Odpowiedz

  Martyna K

  29 listopada 2022

  To była doprawdy bardzo szybka, ale zarazem niesamowita lektura tej zagranicznej autorki.

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   To fakt, książka świetna!

 5. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  29 listopada 2022

  Piękna okładka, książkę czytałam jestem oczarowana. Mimo tego, że jest króciutka jest po prostu świetnie napisana <3 a to wydanie urocze 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   Otrzymałam je pocztą i nie mogłam uwierzyć, że jest takie malutkie.

 6. Odpowiedz

  dyedblonde

  29 listopada 2022

  początkowo myślała, to na pewno nie dla mnie, ale Twoja recenzja mnie do niej przekonała, mogłabym ją przeczytać

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   Książka jest bardzo dobra (ale smutna).

 7. Odpowiedz

  Paula

  29 listopada 2022

  To fakt, wydanie jest malutkie, ale treść bardzo ciekawa.

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   Dobrze napisana historia.

 8. Odpowiedz

  Agu

  29 listopada 2022

  Aż żal, że taka krótka to historia. Bardzo lubię twórczość autorki, motywy mitologiczne mnie fascynują.

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   Mnie również 🙂

 9. Odpowiedz

  Marysia K

  29 listopada 2022

  Że względu na oprawę można się na nią skusić. Będzie ozdobą biblioteczki.

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 grudnia 2022

   No nie wiem (przy jej wielkości) 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04 W Japonii mangi obejmują tak samo szeroką gamę gatunków, jak i powieści. W Polsce jednak najczęściej ukazują się humorystyczne lekkie …Czytaj dalej »
 • Serum Vitamin C – mój hit od Garniera! 

  Serum Vitamin C – mój hit od Garniera! 

  Serum Vitamin C – mój hit od Garniera!  Moim ulubionym produktem Garnier do pielęgnacji skóry twarzy jest Vitamin C Serum na przebarwienia z Witaminą C. …Czytaj dalej »
 • LEGO Technic NEOM McLaren Extreme E Race Car

  LEGO Technic NEOM McLaren Extreme E Race Car

  LEGO Technic NEOM McLaren Extreme E Race Car  McLaren to renomowana firma, która zasłynęła na arenie międzynarodowej dzięki swoim osiągnięciom w inżynierii, technologii oraz motorsporcie. …Czytaj dalej »
 • Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday? Odkryj w sobie czarny charakter! W świecie pełnym przeciętności i konformizmu, “Co zrobiłaby Wednesday?” to krzyk — nie, wrzask — odmienności. Książka …Czytaj dalej »
 • Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

  Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

  Zabójczy kulig  Pędzi, pędzi kulig, pędzą, pędzą sanie. Zanim wzejdzie księżyc, coś się tutaj stanie. Chociaż Alek Rogoziński wydał już trzydzieści poczytnych książek, przyznam, że …Czytaj dalej »
 • Akcja jajo!

  Akcja jajo!

  Akcja jajo! Twórcy gier prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zachęcających i zaskakujących kombinacji. Czasami jest to szata graficzna, innym razem drobne żarty, a …Czytaj dalej »
 • Cień Kitsune – Julie Kagawa

  Cień Kitsune – Julie Kagawa

  Cień Kitsune Być lisem jest znacznie prościej, niż być człowiekiem. „Cień Kitsune” to jedna z tych książek, które chciałam przeczytać na długo przed jej premierą, …Czytaj dalej »