Ernest i Rebeka #01 Mój kumpel mikrob

Date
lis, 22, 2018

Niedawno wydawnictwo Egmont wypuściło na rynek nową serię francuskich komiksów docenionych przez krytyków i nagradzanych na przeróżnych festiwalach. Jednym z nich jest „Ernest i Rebeka” z ilustracjami Antonello Dalena i scenariuszem Guillaume Bianco.

Rebeka to mała dziewczynka. Jest bardzo chorowita i zdecydowanie zbyt niska jak na swój wiek. Jej mama i tata ciągle się kłócą, a siostra jest w trudnym okresie dojrzewania. Pewnego dnia, polując na żaby, Rebeka łapie mikroba. Okazuje się, że mikrob ma na imię Ernest i jest bardzo pożyteczny. Wywołuje stan podgorączkowy, ale broni organizm przed wszystkimi, poważniejszymi chorobami. Gdy Rebaka jest pod opieką Ernesta, nic nie może jej zagrozić. Nawet wredny lekarz i jego paskudna szpatula śmierci. 

Pierwszy tom „Ernesta i Rebeki” to album zbiorczy, mieszczący w sobie trzy oryginalne tomy: „Mój kumpel mikrob”, „Ten okropny Sam” oraz „Dziadek Owadek”. Komiks został wydany w kolorze, na bardzo dobrej jakości papierze. Ilustracje Antonello Dalena są genialne, a scenariusz wcale nie jest gorszy. Autorom wspólnie udało się stworzyć naprawdę świetny, pełen uroku i dobrego humoru komiks.

Historia Rebeki nie jest czysto rozrywkowa. Dziewczynka musi zmierzyć się z wieloma poważnymi problemami. Jest chorowita, więc ciągle opuszcza szkołę. Jej rodzice ciągle się kłócą,  wrzeszczą na siebie, uciekają od odpowiedzialności, nie widząc, jak bardzo krzywdzą tym swoje córki. Nasza mała bohaterka jednak jest bardzo pomysłowa i ze wszystkich sił walczy o to, by rodzice w końcu się pogodzili i uszczęśliwili ich małą rodzinę. 

Oprócz samej fabuły w komiksie możemy docenić również pojawiające się ciekawostki na temat Francji i Francuzów. Poczynając od jedzenia żab (fuj!), na wolnych od szkoły środach kończąc. Takich elementów w „Erneście i Rebece” pojawia się mnogość. 

„Ernest i Rebeka” to zabawna i wciągająca, ale również niezwykle mądra historia. Zawiera ważne przesłanie. Jest w niej wiele słodko-gorzkich momentów. Pojawia się ciepło rodzinne, ale również brak zainteresowania rzeczami, które niekiedy dla dzieci bywają najważniejsze. Rebeka dobrze się bawi, ale czasami życie nie układa się tak, jakby sobie tego życzyła. Komiks polecam zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Lektura „Ernesta i Rebeki” to zdecydowanie dobrze spożytkowany czas. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  29 października 2020

  sama kreska już mnie przekonuje, zwłaszcza, że moje dzieciaki zaczynają interesować się komiksami <3

 2. Odpowiedz

  Michał Kucharski

  27 listopada 2018

  Niestety moja córka jest jeszcze za mała 🙁

 3. Odpowiedz

  paulina

  26 listopada 2018

  Komiks wygląda świetnie i wydaje się bardzo ciekawy 😉 Ja niestety raczej amatorka książek, ale dla dzieciaków – super!

 4. Odpowiedz

  Pau Elegancka

  24 listopada 2018

  u nas komiksów to toal klasyka, czyli Tytus Romek i Atomek

 5. Odpowiedz

  Kasia

  23 listopada 2018

  Piękne ilustracje, przyciągają wzrok 🙂

 6. Odpowiedz

  Marysia K

  23 listopada 2018

  Chętnie pokażę ten komiks moim córkom. Ciekawa lektura się zapowiada.

 7. Odpowiedz

  ews

  23 listopada 2018

  Jako dziecko lubiłam podobne historie 🙂 Często sięgałam po komiksy, teraz już nieco rzadziej…

 8. Odpowiedz

  TosiMama

  23 listopada 2018

  Szalone! W pozytywnym tego słowa znaczeniu, myślę że moje dziecko byłoby nimi zachwycone;)

 9. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  23 listopada 2018

  Nie odnajduję się w świecie komiksów, a widzę, że teraz cieszą się jeszcze większą popularnością niż kiedyś. 🙂

 10. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  23 listopada 2018

  Może nie jestem już dzieckiem, jednakże wewnątrz mnie tkwi we mnie jego cząstka, dlatego też ten komiks dość szybko przyciągnął moją uwagę. Fakt, u mnie nie podziałały barwy (gdzie młodszych czytelników na bank przyciągną), a śliczna kreska oraz historia, która pozornie banalna, skrywa w sobie wiele życiowych problemów, gdzie cześć z nich staramy się bagatelizować. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane zapoznać się z tym komiksem.

 11. Odpowiedz

  toukie

  23 listopada 2018

  Fajna opcja na prezent mikołajkowy 🙂

 12. Odpowiedz

  pożeram strony

  22 listopada 2018

  Moja dziesięcioletnia córka coraz bardziej zaczyna przekonywać się do komiksów. Musze podrzucić jej ten tytuł

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »