Epic – Conor Kostick

Date
gru, 02, 2011

Epic to gra, która rządzi światem. W nielicznym społeczeństwie, o ściśle ustalonych zasadach, ludzie żyją na takim poziomie, jaki zdobędą dla siebie w grze. Wirtualna rzeczywistość jest systemem trzymającym całe państwo w ryzach. Przemoc jest zakazana pod groźbą surowych kar, a wszystkie kłótnie i różnice zdań rozstrzyga się na arenach między stworzonymi bohaterami.

Erik jest czternastoletnim chłopcem, który uważa, że system nie jest sprawiedliwy i postanawia się mu przeciwstawić. Ponieważ jest dobrym przywódcą, do działania udaje mu się namówić również czwórkę wiernych przyjaciół. Tak powstaje Osterfjordska drużyna. Czy uda im się zmieć świat? Niekonwencjonalne myślenie nastolatka jest jego największym atutem, a ku zdziwieniu chłopca, również niezadowolone z panujących zasad i niesprawiedliwości, społeczeństwo staje za nim żelaznym murem.

Właściwie nie wiem co zawarte może być w dwóch, kolejnych, zapowiedzianych tomach EpicaSaga i Edda, ponieważ książka ma wyraźne, pełne zakończenie, niewiele pozostawiające domysłom. Jednak tym bardziej niecierpliwie czekam aż się ukażą, bo po prostu zjada mnie ciekawość.

Widać wyraźnie, że Conor Kostik zna się na tym, o czym pisze. Świat gry przedstawiony został w mistrzowski wręcz sposób. Opowieść jest barwna i taka typowo przygodowa. Zawiera w sobie kilka banałów, a fabuła jest tak naprawdę bardzo prosta, ale czyta się ją ciekawie, a poznawanie historii sprawia niekłamaną przyjemność. Przyjaźń, oddanie, zasady moralne, to rzeczy, które autor stawia na pierwszym planie. Mimo, że sama akcja jakoś specjalnie nie zaskakuje, to pomysł jest nowatorski, a wykonanie bardzo dobre. Ma się ochotę stwierdzić – tego jeszcze nie było.

Styl i język powieści są proste i przystępne. Wreszcie wydana została jakaś książka młodzieżowa, która samą okładką nie daje nam odczuć, że jest napisana specjalnie dla dziewczyn. Epic to lektura dla każdego. Do tego wnosi w nasze życie tak długo wyczekiwany powiew świeżości.

Conor Kostick jest postacią interesującą i niezaprzeczalnym miłośnikiem gier RP. Jako pierwszy wpadł na pomysł by rozegrać LARPa – Live Action Role Playing Game – czyli gry, w której gracze, niczym w teatrze, wcielają się w pojawiające się postacie, odgrywając swoje role, co wpływa na przebieg rozgrywki. Za swoją trylogię Kroniki Avatarów, której pierwszą częścią jest właśnie Epic, otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Okładka Epica w Australii

Wydanie książki jest dobre. Nie zauważyłam błędów korektorskich, a tłumacz spisał się doskonale. Do tego okładka wiele mówi nam o zawartości. Choć australijska bije wszystkie na łeb na szyję, to nasza polska, wydaje mi się o niebo ciekawsza od oryginalnej. Niestety oprawa jest miękka – broszurowa, czego bardzo nie lubię, ponieważ łatwo zaginają się rogi. Powieść liczy sobie 357 stron, ale czyta się szybko, ponieważ czcionka jest spora, a przewagę w tekście stanowią dialogi.

Epic jest idealną powieścią dla pasjonatów gier komputerowych i fantastyki. Polecam zwłaszcza chłopakom – może się sprawdzić jako idealny prezent dla gimnazjalisty lub licealisty (oczywiście takiego, który nie patrzy z obrzydzeniem na książki), chociaż ja sama, jako dziewczyna, również z przyjemnością ją przeczytałam. Uprzedzam jednak, że romansu paranormalnego w niej nie znajdziecie. Za to zapaleni poszukiwacze przygód z pewnością, choć na chwilę, zaspokoją swój głód.

Książkę otrzymałam do recenzji dzięki uprzejmości wydawnictwa Telbit. Serdecznie dziękuję!

Vicky

1 Comment

 1. Tyear19

  28 kwietnia 2019

  Szkoda, że wydawnictwo już nie istnieje. Fajne książki.

Comments are closed.

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »