Elizjum

Date
sie, 06, 2015

Elizjum cover 3D.633427.300x460Masz pecha w rzutach kostkami? Wolisz trochę pomyśleć niż zdać się na czysty łut szczęścia? „Elizjum” to gra idealna dla Ciebie. Wciel się w rolę ambitnego półboga i wywalcz sobie drogę na Olimp.

Wiek: 14+
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: ok. 60 minut

Cel i fabuła gry

Rozgrywka toczy się w starożytnej Grecji, na tle mitów oraz legend bogów i herosów. Gracze wcielają się w role półbogów walczących o miejsce na Olimpie. W tym celu, podczas pięciu epok, muszą stworzyć swoje własne legendy. Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów zwycięstwa.

11815712_1006307802747556_1738377131_n

Strona wizualna

Dla odmiany, zamiast sporej, charakterystycznej dla wydawnictwa Rebel, ilości woreczków strunowych, pudełko zostało podzielone na przegrody, także można wygodnie ułożyć w nim talie, żetony i fragmenty planszy. Stylizowane jest na front świątyni. Jakość poszczególnych elementów jest jak zawsze solidna – wszystko zostało starannie wykonane. Karty posiadają przeróżne ilustracje oraz swoje własne, praktyczne oznaczenia. Stworzone zostały przez różnych artystów. Szata graficzna jest przyjemna i utrzymana w klimacie Starożytnej Grecji, nie ma w niej jednak niczego nadzwyczajnego – po prostu prezentuje sobą tyle, ile gracze mogliby się spodziewać po dobrym wydaniu.

11824212_1006307822747554_649134297_n

Przygotowanie gry

Zabawę rozpoczynamy od budowy świątyni. W zależności od liczby uczestników układamy w niej odpowiednią ilość kart misji. Na środku stołu znajduje się Agora, gdzie leżą karty rodzin (ich ilość również zależna jest liczby graczy). Każdy z graczy otrzymuje swoją własną planszę – ponad nią mieści się domena, a pod nią Elizjum. Na samej planszy natomiast mieści się uzyskane złoto, punkty prestiżu oraz najważniejsze – punkty zwycięstwa. Na środku stawiane są różnokolorowe kolumny, które wymienia się na karty rodzin lub/i misje. Żeby rozgrywka była ciekawsza i starczyła na wiele rozdań, za każdym razem wybiera się lub losuje pięć z ośmiu zaprezentowanych rodzin. Posiadają one różne właściwości, odpowiadające charakterowi swojego boga.

11815934_1006307809414222_567109360_n

Przebieg rozgrywki

Gra składa się z pięciu epok – każda po cztery fazy. Rozgrywka rozpoczyna się wyłożeniem kart na Agorze. Gracze naprzemiennie wybierają karty rodzin lub misji, płacąc za nie swoimi kolumnami. By zabrać kartę muszę posiadać kolumny w odpowiednich kolorach – odłożyć jednak mogą jakiekolwiek. Każda z kart posiada własne umiejętności, które używać można w różnych fazach gry. W trzeciej fazie gracze tworzą legendy, przekładając karty z domeny do Elizjum. Czynność jest jednak ograniczona przez wybrane misje oraz złoto. Na początku tej tury następuje również zmiana kolejności graczy. Na koniec epoki należy uporządkować rozgrywkę, by można było rozpocząć kolejny etap gry i przesunąć znacznik na kolejną epokę.

11830251_1006307816080888_688142068_n

Podsumowanie

Mechanika gry jest dobrze przemyślana i sprawia, że rozgrywka szybko staje się wciągająca. Wyraźnie widać, że „Elizjum” to gra stworzona dla nieco starszych graczy. Rozgrywka wymaga taktycznego podejścia i sporej ilości logicznego myślenia. Ponieważ gra się w otwarte karty, gracze powinni nawzajem przewidywać swoje ruchy i odpowiednio się do nich dostosować. Sporą zaletą gry jest fakt, że składa się z modułów, dzięki czemu każda rozgrywka różni się od poprzedniej. „Elizjum” to gra godna polecenia – spodoba się wszystkim wielbicielom taktycznych rozgrywek, niekoniecznie tylko tym pasjonującym się okresem antycznym.

11846383_1006307836080886_1776351417_nZa egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Rebel

logo_rebel_www_wydawnictwa

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Edyta

  7 sierpnia 2015

  Bardzo ładnie wydana. Gdy zobaczyłam tytuł, pomyślałam, że oglądałaś film o tym samym tytule z Mattem Damonem 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »