Eliza i jej potwory – Francesca Zappia

Date
paź, 23, 2017

„Eliza i jej potwory” to nowa książka spod pióra autorki genialnego „Wymyśliłam cię”. Tym razem Francesca Zappia porusza temat samotności, wyobcowania i mrocznych stron sławy.

Eliza ma osiemnaście lat, chodzi do liceum i jest introwertyczką, a to ani trochę nie ułatwia jej życia. W domowym zaciszu jednak jest autorką niesamowicie popularnego w Internecie komiksu „Morze potworne”. Tam staje się uwielbianą przez wszystkich Lady Konstelacją, zupełnie inną osobą, niż Eliza, którą można spotkać na co dzień w szkole. Posiada również dwójkę wyjątkowych przyjaciół, jedynych osób, które znają jej prawdziwą tożsamość. Kiedy jednak w liceum pojawia się nowych chłopak i okazuje się, że jest on fanem „Morza potwornego”, Eliza próbuje się z nim zaprzyjaźnić, jednocześnie nie zdradzając, że jest autorką popularnego komiksu.

Książka jest tak niesamowicie wciągająca, że przeczytałam ją w niespełna jeden dzień. Porusza poważne problemy, mówi o samotnych, wyobcowanych ludziach, o osobach, które mają swoje traumy i problemy. Jednocześnie jednak nie została pozbawiona tej cudownej lekkości, którą obdarzone zostało pióro Francescy Zappia.

Bohaterowie są zdecydowanie najmocniejszą stroną powieści i to nie tylko doskonale wykreowana postać Elizy. Wallace, od kiedy przeżył traumę, zdecydowanie woli pisać niż mówić. Jemu również trudno odnaleźć się wśród rówieśników, ale boryka się ze zdecydowanie innymi problemami niż tytułowa bohaterka. Eliza nie ma też pojęcia, jak bardzo może liczyć na wsparcie młodszych braci, którymi sama zdecydowanie zbyt mało się interesuje. Nawet rodzice dziewczyny odgrywają w tej historii znaczącą rolę i są przykładem tego, jak można nieco nadszarpnięte relacje naprawić.

Wydanie książki jest niesamowite. Co kilka stron pojawiają się plansze „Morza potwornego” albo ozdobione szkicami rozdziały z transkrypcji Wallace’a. Rozmowy na czacie i forum zostały doskonale wyeksponowane, a same rozdziały ozdobione zostały gwiazdkami. Bardzo podoba mi się również niezwykle oryginalna, przyciągająca wzrok okładka. Jakość wydania w tym wypadku sprostała trudnemu zadaniu ukazania naprawdę genialnej powieści.

Zgadzam się z bohaterami powieści „Eliza i jej potwory”: najgorsze potwory to te, które żyją w nas samych. Nie tylko oni muszą sobie z nimi jakoś radzić. Każdy prędzej czy później w swoim życiu musi podjąć takie wyzwanie. Fanom pisarki spodoba się nowa książka Francescy Zappia, zaś ci czytelnicy, którzy nie znają jej twórczości, odkryją świat pełen często niedostrzeganych wartości i przepadną w głębinach na pozór niezwykłego (choć tak naprawdę zupełnie zwyczajnego) świata.

Dziękuję!

19 października 2017

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Ania W

  23 października 2017

  Zapowiada się bardzo interesująca lektura. Napewno sięgnę po nią, kiedy będzie okazja 🙂

 2. Odpowiedz

  Skrzypczyni

  23 października 2017

  Raczej to nie jest lektura dla mnie 😉 Zerknę na inne recenzje.

 3. Odpowiedz

  Martyna

  23 października 2017

  O, bardzo fajnie się zapowiada 😉 Sięgnę po nią, jak gdzieś ją znajdę 😉

 4. Odpowiedz

  Zielona Małpa

  26 października 2017

  Książka fabularnie odrobinę przypomina Fangirl Rainbow Rowell 🙂
  Raczej książka nie dla mnie, ale okładka przyciąga uwagę 🙂

 5. Odpowiedz

  Michał LelandLester

  27 października 2017

  Ojej, w pierwszej chwili wzrok mnie zawiódł, bo pomyślałem, że autorem dzieła jest sam… Frank Zappa i aż na moment zastygłem 🙂 Jednak po chwili ów chochlik został skorygowany.
  Postąpiłbym dokładnie tak samo, jak Eliza względem nowego chłopaka, tzn. nie ujawniałbym się jako autor komiksu, może dlatego, że sam jestem klasycznym introwertykiem 🙂
  Z tego, co piszesz powyżej, wynika, że dla fanów twórczości autorki oraz entuzjastów koronkowego, oryginalnego wydania szykuje się prawdziwa gratka!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »