Dziewczyna z pociągu

Date
kwi, 28, 2017

Zacznę od tego, że nie czytałam książki Pauli Hawkins, na której podstawie powstał scenariusz filmu. W mojej opinii nie będzie więc porównań ani żadnego podparcia literaturą. Skupiam się tylko i wyłącznie na powstałej ekranizacji.

„Dziewczyna z pociągu” nie jest typowym kryminałem, to raczej film psychologiczno-obyczajowy z elementami thrillera. Dodatkowo nakręcony został w taki sposób, że przypomina rozsypane puzzle, z których krok po kroku, element po elemencie, składamy pełen obrazek. Główna bohaterka obserwuje życie innych ludzi, zazdroszcząc im i nie wiedząc, że oni również, tak jak ona sama, nie są szczęśliwi. Każdy ma swoje smutne sprawy i mroczne tajemnice. Każdego kiedyś kopnął przewrotny los.

Film jest przejmujący i smutny. Być może smutny aż do przesady, gdyż traumatyczne wydarzenia z przeszłości ścigają się z tymi teraźniejszymi. Został za to świetnie nakręcony, jest przejmujący, a odegrana przez Emily Blunt rola sprawia niesamowite wrażenie. Jak można być tak bardzo nieszczęśliwym, zaplątanym we własne życie i zdesperowanym? Jak można upaść tak nisko? Co ciekawe mimo tej całej beznadziei i nieszczęśliwych wydarzeń potrafię odnaleźć w fabule jakiś promień słońca i nadzieję, nawet dla tych, którzy już zupełnie ją stracili.

Mimo dobrej realizacji i solidnej gry aktorskiej film był dość monotonny i nudny. Odniosłam wrażenie, że historia jest mocno naciągana. Fabuła ułożyła się całkiem logicznie, ale ani przez chwilę nie przestała sprawiać wrażenia wymuszonej. Tak jakby jej twórca (twórczyni, jeśli była wierną ekranizacją książki) na siłę starał się zszokować swoich widzów (czytelników). Początkowo byłam zachwycona. Wszystko działo się powoli, bez przerwy towarzyszyły nam przemyślenia głównej bohaterki, jej tęsknota i wiele innych, głębokich emocji. Później jednak zapanował chaos i tak jak zazwyczaj lubię rozwiązywać zagadki, tak tu tej zagadki w ogóle nie było. Wydarzenia nazwałabym raczej niefortunnymi zbiegami okoliczności.

Podsumowując – uważam, że „Dziewczyna z pociągu” to dobrze zrealizowany film z kiepską podstawą fabularną. Niestety, gdy te dwie rzeczy nie idą ze sobą w parze, to nie ma szans, by otrzymać cokolwiek ponadprzeciętnego. Także „Dziewczyna z pociągu” jest filmem mocno przeciętnym, ale nie aż tak, by nie warto go było obejrzeć. Choćby dla gry aktorskiej Emily Blunt czy Haley Bennett, która również doskonale wcieliła się w swoją wcale nie najłatwiejszą rolę.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Koralina

  8 kwietnia 2021

  ten film i książkę mam ciągle w planach, jakoś nie mogę się zmotywować, chyba za duży był na niego boom

 2. Odpowiedz

  KasiaK

  10 stycznia 2020

  Książkę czytałam i wbrew obiegowym opiniom, nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Dzięki Tobie wiem że i film taki sobie 😉

 3. Odpowiedz

  chiyome

  7 maja 2017

  W mojej ocenie książka nie jest rewelacją i, o ile ma parę ciekawych rozwiązań, jak prowadzenie narracji, tak w ogólnej ocenie zostaje nudna, przegadana, momentami nielogiczna. Widzę, że film nie jest lepszy 🙂

 4. Odpowiedz

  Autopogoń

  30 kwietnia 2017

  ja z kolei nie widziałam filmu, ale czytałam książkę, więc chętnie porównam ekranizację do oryginału (był dobry, nie rewelacyjny, ale dobry) 🙂

 5. Odpowiedz

  Karolina

  30 kwietnia 2017

  Fajny wpis 🙂 może sama obejrzę ??
  Zapraszam do mnie: http://swiatwedlugidoli.blogspot.com/

 6. Odpowiedz

  Artur

  30 kwietnia 2017

  Świetna recenzja, ten tytuł chodzi za mną jakiś czas, lubię takie klimaty, takie kino.. SUPER!

 7. Odpowiedz

  Anna Lena ze Zjem Cię

  30 kwietnia 2017

  Świetna recenzja:) Doskonała obsada 🙂

 8. Odpowiedz

  Kasia Lorenc

  30 kwietnia 2017

  Muszę to obejrzeć bo przymierzalam się do niego kilka razy już.

 9. Odpowiedz

  Anna Lena ze Zjem Cię

  30 kwietnia 2017

  Zachęciłaś mnie 🙂

 10. Odpowiedz

  Anna Lena ze Zjem Cię

  30 kwietnia 2017

  Słyszałam dużo dobrego o tym filmie 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   30 kwietnia 2017

   Serdecznie dziękuję za komentarze, ale po co aż trzy osobne? 😉

  • Odpowiedz

   Joanna

   30 kwietnia 2017

   Oglądałam film i choć faktycznie akcja toczyła się dość monotonnie, to końcówka mnie zaskoczyła. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły