Dobble

W grze Dobble na dwóch dowolnych kartach zawsze znajduje się tylko jeden wspólny symbol. Znajdź go, zanim zrobią to inni! Niewielkie żółte pudełko to pięćdziesiąt pięć kart, które zapewnią pięć szybkich gier imprezowych. Mimo że bardzo lubimy grę Dobble, to przyznam, że to pierwszy raz, gdy w rękach trzymam jej oryginalne, klasyczne opakowanie. W dzisiejszym wpisie troszeczkę wam o niej opowiem, ale uprzedzam — będzie w samych superlatywach. 

Historia powstania gry

Wiosną 2008 roku Denis Blanchot odnalazł kilka kart do gry o owadach stworzonej lata wcześniej. Pozytywnie zaskoczony mechaniką prototypu postanowił podjąć pracę z Jacques’em Cottereau, aby zmienić obiecujący pomysł w grę z prawdziwego zdarzenia. Metodą prób i błędów, przy współpracy z zespołem Play Factory udało się zakończyć dzisiaj kultowy już projekt, jakim stało się Dobble. 

Jak grać w Dobble

Mimo że instrukcja z pudełka przedstawia uczestnikom rozgrywki pięć różnych wariantów gry, to cztery z nich polegają mniej więcej na tym samym. Dobble to prosta i wciągająca gra, która wymaga szybkiego myślenia i refleksu. 

Oto krótka instrukcja, jak grać w Dobble:

 • Rozdaj karty. Każdy gracz otrzymuje jedną talię kart, a reszta talii zostaje położona na środku stołu.
 • Wybierz symbol. Gracze muszą znaleźć i wybrać ten sam symbol, który występuje na dwóch kartach (zwykle jest to mały obrazek lub ikona). Ten, kto jako pierwszy go znajdzie, mówi na głos, jaki to symbol, a następnie kładzie swoją kartę na środku stołu.
 • Zdobądź punkty. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa grę. Punkt zdobywa się za każde trafienie, czyli za każdy raz, kiedy znajdziemy symbol na naszej karcie, który pasuje do jednego ze znaków na karcie położonej na stole.
 • Graj dalej. Gra kończy się, gdy ktoś uzbiera określoną liczbę punktów lub gdy ktoś wyczerpie swoją talię kart.

Ostatni, piąty wariant jest nieco bardziej skomplikowany. Na dziewięciu rozłożonych na stole kartach należy znaleźć aż trzy takie same symbole. Gra toczy się do momentu, aż skończy się możliwość dokładania kart. 

Moja opinia i przemyślenia

Dobble to niezwykle pomysłowa i dynamiczna gra bez prądu, która nadaje się dla osób właściwie w każdym wieku. Myślę, że sześciolatek będzie miał z nią tyle samo zabawy, co i osoba dorosła. W klasycznej wersji pojawia się wiele różnych, ciekawych symboli, takich jak iglo, pająk, liść, smok, goniec, czy kwiatek. To idealna gra zarówno familijna, jak i imprezowa. Jest przy niej wiele śmiechu. Rywalizacja między zawodnikami potrafi być naprawdę zacięta. Dobble to jedna z tych gier, przy których nie sposób się nudzić, niezależnie od tego ile razy by się w nią już nie zagrało.

Podsumowanie 

Jeżeli szukasz prostej i szybkiej, ale wciągającej gry rodzinnej, to Dobble będzie idealnym wyborem. Moje dzieciaki są nią zachwycone i sięgają po nią przy każdej możliwej okazji. Tytuł polecam z całego serca, zdecydowanie warto mieć go na swojej półce z grami! 

Dziękuję!

Gry planszowe i karciane znajdziesz na stronie Taniaksiazka.pl

Przeczytaj również:

Kieszonkowe gry od wydawnictwa Alexander

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

20 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  17 maja 2023

  Nie znam tej gry, ale przyznam, że bardzo mnie zaciekawiła 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   17 maja 2023

   Jest naprawdę fajna 🙂

 2. Odpowiedz

  Paula

  16 maja 2023

  Chętnie przyjrzę jej się bliżej, gdy nadarzy się ku temu okazja.

 3. Odpowiedz

  Angela

  15 maja 2023

  Jezusie ta gra to moje przekleństwo, siostra dostała ją w zeszłym roku na urodziny i od tamtego czasu gramy w nią regularnie. Gra jest na prawdę bardzo fajna, ale niestety cały czas w nią przegrywa.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2023

   Moje dzieciaki mają mniej więcej wyrównany poziom umiejętności. 🙂

 4. Odpowiedz

  Velaris' Library Kinga

  12 maja 2023

  Uwielbiam tą grę. Nie ukrywam, że w wersji Harry Potter dużo bardziej, ale super ćwiczenie na koordynację wzrokowo ruchową.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 maja 2023

   U mnie dzieciaki miały Psi Patrol, ale nie sprawdzał się tak dobrze, jak wersja podstawowa.

 5. Odpowiedz

  Sisters92

  10 maja 2023

  Jestem przekonana, że spędzenie czasu z tą grą to ciekawa propozycja.

 6. Odpowiedz

  Malwina

  7 maja 2023

  Fajna gierka, grałam ostatnio z dziećmi kuzynki ;D

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 maja 2023

   Moje dzieciaki ją uwielbiają 🙂

 7. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  6 maja 2023

  Jestem przekonana, że to idealna propozycja na spędzenie wolnego czasu.

 8. Odpowiedz

  Bielecki.es

  4 maja 2023

  Znam, uwielbiam, zawsze zabieram ze sobą nawet na krótkie wyjazdy, genialna w swej prostocie, dzięki czemu towarzystwo zawsze dobrze się bawi 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 maja 2023

   U mnie w domu wszyscy ją uwielbiają 🙂

 9. Odpowiedz

  Sisters92

  3 maja 2023

  Gdy tylko nadarzy się okazja na pewno zwrócę uwagę na tę ciekawą grę.

 10. Odpowiedz

  Pojedztam

  3 maja 2023

  Nigdy nie grałam w tę grę, ale ma naprawdę wielu zwolenników.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 maja 2023

   Ponieważ jest bardzo fajna, polecam dać jej szansę 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły