Dlaczego nie należy dawać dzieciom smartfonów

Date
cze, 14, 2024
Dlaczego nie należy dawać dzieciom smartfonów

Dlaczego nie należy dawać dzieciom smartfonów

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do korzystania z telefonów, że po prostu nie zauważamy tych gadżetów w naszym życiu. Urządzenia mobilne towarzyszą nam prawie zawsze, ponieważ z ich pomocą rozwiązuje się ogromną liczbę zadań. Praca, komunikacja, wyszukiwanie informacji i oczywiście rozrywka – wszystko to jest zredukowane do małego gadżetu, który jest tak wygodny, że można go wszędzie zabrać ze sobą. A my, nawet nie myśląc o niebezpieczeństwach, kupujemy telefony dla naszych dzieci od najmłodszych lat. Eksperci odradzają to, podając kilka ważnych argumentów. Z niektórymi z nich chcielibyśmy się bliżej zapoznać.

Dzieci powinny być chronione przed treściami dla dorosłych

Dorosłemu łatwo jest znaleźć prawie każdą informację za pomocą telefonu. Jednak dziecko może zrobić to samo, zwłaszcza jeśli jest pozostawione bez nadzoru. A to, co nie jest szkodliwe dla osoby dorosłej, może być bardzo szkodliwe dla dziecka.

Jako przykład można podać gry hazardowe, które są teraz dostępne w Internecie i które lubi bardzo wielu współczesnych ludzi. Można po prostu wejść na www.polskiekasyna.biz wybrać kasyno online z freespinami bez depozytu i zacząć grać dla zabawy. I jeśli nie ma się problemów z samokontrolą, to taka rozrywka nie wyrządzi żadnej szkody. Jednak dla dzieci taka rozrywka jest z oczywistych względów przeciwwskazana.

Innym przykładem są treści dla dorosłych, których w Internecie jest mnóstwo i bardzo łatwo je znaleźć. Media społecznościowe, destrukcyjne społeczności i wiele gier może mieć negatywny wpływ na psychikę dzieci.

Co więcej, sami rodzice często używają telefonów w kontaktach z dziećmi. To nadmierne korzystanie z gadżetów prowadzi do tego, że rodzice nie są w stanie szybko rozpoznać stanu i potrzeb dziecka. Z czasem zaczyna to nawet szkodzić relacji rodzic-dziecko.

Szkody zdrowotne

Smartfony negatywnie wpływają na wzrok – fakt ten od dawna znany jest lekarzom. Jak pokazują statystyki, po pojawieniu się tych gadżetów w naszym życiu, częstotliwość wizyt u okulistów wzrosła. Wśród pacjentów jest wiele dzieci, ponieważ problemy ze wzrokiem zaczęły pojawiać się u nich od najmłodszych lat. A są to choroby, które zawsze najczęściej występowały u dorosłych.

Ponadto smartfony mają negatywny wpływ na zdrowie pleców i stawów. A ponieważ dziecko zwykle nie rusza się zbyt wiele podczas korzystania z telefonu, brak aktywności fizycznej prowadzi do przybierania na wadze i związanych z tym chorób.

Wpis gościny, z linkiem sponsorowanym.  

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  22 czerwca 2024

  Warto też wziąć pod uwagę że skoro zdecydowana większość rówieśników ma dostęp do urządzen to dziecko tego pozbawione jest dotknięte pewnym stopniem wykluczenia

 2. Odpowiedz

  krystynabozenna

  21 czerwca 2024

  Niestety wszyscy dają i jeszcze się chwalą że mają takie zdolne dzieci, bo umieją obsługiwać telefon, nawet parolatkom np. 3 letni dzieciak…

 3. Odpowiedz

  Martyna K

  19 czerwca 2024

  Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby kontrolować to co dzieci oglądają i czytają w telefonach komórkowych.

 4. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  19 czerwca 2024

  Zastraszające jest to, że dzieci często siedzą obok siebie i gapią się w smartfony zamiast razem coś robić. Dla nich razem to wymienianie się memami!

 5. Odpowiedz

  dyedblonde

  17 czerwca 2024

  niestety telefon otrzymuje coraz więcej dzieci i to od malutkiego co jest bardzo przykre

  • Odpowiedz

   Vicky

   17 czerwca 2024

   To niestety bardzo wygodna metoda.

 6. Odpowiedz

  Irena

  17 czerwca 2024

  Ostatnio ze znajomymi rozmawialiśmy jak nasze dzieciństwo różniło się od tego współczesnego. Dla nas liczyła się zabawa i przygody…

  • Odpowiedz

   Vicky

   17 czerwca 2024

   Dokładnie tak!

 7. Odpowiedz

  Anna

  16 czerwca 2024

  Zgadzam sie, moj syn nie ma smartphona i jeszcze przez kilka lat nie bedzie mial. Mam jednak wrazenie, ze w Polsce dzieci bardzo wczesnie dostaja smartphony, za wczesnie….

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 czerwca 2024

   Są fajne aplikacje, żeby przynajmniej ograniczać dzieciom taką aktywność, ale oczywiście najlepiej sprawdzi się zainteresowanie rodziców.

 8. Odpowiedz

  Wiśniowa Chmurka

  15 czerwca 2024

  ja wychowałam się bez telefonu i uważam, że teraz dzieci o wiele czasu przy nich spędzają, kiedy patrzę, że teraz na ulicach, podwórkach nie widać dzieci, ponieważ siedzą przeważnie w domu to jestem przerażona, że takie czasy nastały i dzieciaki omija ten piękny czas zabawy :/

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 czerwca 2024

   Moje na szczęście wciąż lubią wychodzić 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły