Dlaczego jemy rośliny

Date
mar, 04, 2022

Dlaczego jemy rośliny

Myślę, że każdy lubi wiedzieć co wylądowało na jego talerzu. Dlatego ogromnie ucieszyło mnie, że w serii Akademia Mądrego Dziecka zaczęły ukazywać się wyjaśniające nam pochodzenie różnych jadalnych rzeczy tytuły. Jednym z nich jest niezwykle merytoryczna, a przy tym zabawna książka „Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż”.

O czym jest książka?

Z lektury tytułu „Dlaczego jemy rośliny” można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Choćby tego, że na Ziemi mamy około 300 000 jadalnych gatunków roślin! Książka została podzielona na kilka, krótkich rozdziałów, które opowiadają o udomowieniu roślin przez człowieka, postępach w ich uprawie, miejscach występowania, transporcie, przeszłości i przyszłości roślinnego pożywienia. Tak jak głosi podtytuł, publikacja ujawnia młodym czytelnikom wszelkie sekrety kryjące się za uprawami owoców, warzyw i zbóż. 

Moja opinia i przemyślenia

„Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż” to książka dla dzieci, która powstała we współpracy doktora w dziedzinie biologii molekularnej i biochemii, pracującego na co dzień w Centrum Badawczym Genomiki Rolnej z popularnym chilijskim ilustratorem. Brzmi poważnie i naukowo, prawda? Jednak mimo że w książce przedstawione zostało wiele rzetelnej, merytorycznej wiedzy, to jest ona napisana w przystępny, zrozumiały dla dzieci sposób. Dodatkowo okraszona została całą masą dobrego humoru. 

Tytuł wydany został w twardej oprawie i formacie zbliżonym do A4. Jest bardzo kolorowy, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Przyciąga wzrok i zwraca uwagę na wiele ważnych spraw. Namawia młode pokolenie do niebycia ignorantami (nie tylko w żywieniowych sprawach). Sądzę, że dzięki takim właśnie książkom, nasze dzieci nie dadzą sobie w przyszłości wciskać kitu i nie będą sięgały w sklepach po pierwsze z brzegu produkty, nieważne z jak kiepskim składem by nie były. 

Podsumowanie

„Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż” to świetnie pomyślana, elegancko wydana, niezwykle merytoryczna książka, która, jak głosi tytuł, przybliży młodszym czytelnikom kwestie związane z uprawą roślin jadalnych. Bardzo lubię wszystkie serie projektu Akademia Mądrego Dziecka, ale uważam, że właśnie „Chcę wiedzieć!” ma z nich wszystkich największą wartość. Lekturę serdecznie polecam! Myślę, że mali (a może również i duzi) czytelnicy mogą z niej naprawdę wiele wynieść. 

Dziękuję!

 

Akademia Mądrego Dziecka: Wiem, co jem! 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

26 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Kaśka - Poligon Domowy

  6 kwietnia 2022

  A to jest akurat bardzo ciekawa książka i jestem pewna, że fajnie byłóby ją mieć na półce 🙂

 2. Odpowiedz

  Wiktoria

  16 marca 2022

  W sumie wydaję mi się, że to ciekawa książka. Można z niej wiele się dowiedzieć o roślinach.

 3. Odpowiedz

  Zuzka

  15 marca 2022

  Bardzo podoba mi się to wydanie i ogólny pomysł na ksiązkę. Chętnie ją zamówię dla moich dzieci i dla mnie do domu. Zaciekawiłaś mnie.

 4. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 marca 2022

  Przyznam, że z zainteresowaniem sięgnę po tę książkę, ciekawa jestem, czy dowiem się czegoś nowego, a nawet jeśli nie, to interesująco będzie się z nią zapoznać. 🙂

 5. Odpowiedz

  Adrianna

  14 marca 2022

  Książka jest rewelacyjna, szczególnie dla młodszych dzieci. Podarowałam ją mojej siostrzenicy i siostrzeńcowi. Są nią zachwyceni.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 marca 2022

   Moim dzieciakom również bardzo się podoba 🙂

 6. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  14 marca 2022

  Miałam przyjemność przeczytać tą książkę i muszę przyznać, że jest bardzo fajna i ciekawa.

 7. Odpowiedz

  Martyna K.

  14 marca 2022

  Miło spędziłam czas z tą lekturą i jestem ciekawa innych książek z serii.

 8. Odpowiedz

  Irena Bujak

  14 marca 2022

  Ty wiesz, że strasznie podobają mi się książeczki z AMD. Szkoda, że za naszych czasów nie było takich pozycji.

 9. Odpowiedz

  kasiak

  11 marca 2022

  Świetna książka – myślę, ze każde dziecko i nie tylko powinno się z nią zaznajomić 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   13 marca 2022

   Najlepiej podczas wspólnego czytania 🙂

 10. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  10 marca 2022

  Fantastyczna pozycja i zdecydowanie godna polecenia! Sama jestem jej bardzo ciekawa

  • Odpowiedz

   Vicky

   13 marca 2022

   Zarówno wydanie, jak i treść są świetne!

 11. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  10 marca 2022

  myślę, że moje dzieciaki byłby zainteresowane 🙂

 12. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  10 marca 2022

  Z największą przyjemnością skusiłam się na tę lekturę, zawiera mnóstwo ciekawostek.

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 marca 2022

   Zdecydowanie jest to fajnie przekazana, merytoryczna wiedza 🙂

 13. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  10 marca 2022

  Ta książka jest naprawdę świetna i na pewno znajdzie swoich odbiorców.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »