„Damy z Grace Adieu” to zbiór opowiadań polecanej przez Neila Gaimana angielskiej pisarki. Zadebiutowała powieścią „Jonathan Strange i pan Norrell”, którą opublikowano w trzydziestu krajach. Susanne Clarke urodziła się w Nottingham i spędziła dzieciństwo w wielu miejscowościach północnej Anglii i Szkocji. Studiowała filozofię, politologię i ekonomię na Oxfordzie. Pracowała kilka lat jako redaktorka w wydawnictwie Simon & Schuster. Obecnie mieszka w Cambridge. Jej debiutancka powieść zdobyła wiele prestiżowych nagród i nominacji.
Mroczna i mglista Anglia, którą zamieszkują legendarne, magiczne istoty. Elfy jednak są złośliwe i chciwe, rodem z Szekspira. To nie maleńkie, przyjazne, ogrodowe wróżki. Antologia zawiera osiem baśniowych opowiadań z fabułą osadzoną na początku XIX wieku, które nie tylko opowiadają fantastyczne historie, ale również ukazują problemy ówczesnych czasów. W doskonały sposób oddają również wizerunek dawnej Anglii.
Piękne wydanie, twarda oprawa, artystyczna szata graficzna – pod tym względem książka wygląda cudownie. Opowiadania napisane zostały ładnym, stylizowanym językiem. Ich klimat jest typowo angielski, wydaje się podobny do tego z trylogii Cassandry Clare. Interesującym szczegółem może być fakt, że antologia została ułożona w niecodzienny sposób. Im dalej zagłębiamy się w lekturę tym ciekawiej się ją czyta. Zazwyczaj najlepsze utwory lokowane są na samym początku, ale nie tym razem. Wiele wątków fabularnych zaskakuje, a zaprezentowane historie, chociaż nieco specyficzne, są bardzo zgrabnie i interesująco napisane.
Niestety antologii nie sposób wychwalać pod niebiosa. Niektóre utwory sprawiały wrażenie nieco nijakich. Chociaż dobrze napisana to jednak książka jest znacznie gorsza niż debiut pisarki. Ja sama nie jestem zbyt obiektywna gdyż uwielbiam prawie każdą literaturę osadzoną w czasach wiktoriańskich. Epoka posiada swój wyjątkowy styl i smak, a ja darzę ja bezgraniczną miłością i uwielbieniem. Także antologia Susanny Clarke po prostu musiała zagościć na mojej półce.
„Damy z Grace Adieu” serdecznie polecam wszystkim wielbicielom prozy pisarki. Jeżeli jednak ktoś nie zna jeszcze powieści „Jonathan Strange i pan Norrell” to znacznie lepiej będzie zacząć właśnie od niej. Osoby, które oczekują mrocznego, pełnego melancholii klimatu wiktoriańskiej Anglii z pewnością się na antologii nie zawiodą.
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu MAG
Lustro Rzeczywistości
Kupiłaś moją uwagę porównaniem do Cassandry Clare. Lubię sięgać po antologie i krótkie formy w przypadku autorów, których nie znam, więc byłabym skłonna się skusić.