Damy z Grace Adieu – Susanna Clarke

Date
gru, 13, 2015

damy_z_grace_adieu„Damy z Grace Adieu” to zbiór opowiadań polecanej przez Neila Gaimana angielskiej pisarki. Zadebiutowała powieścią „Jonathan Strange i pan Norrell”, którą opublikowano w trzydziestu krajach. Susanne Clarke urodziła się w Nottingham i spędziła dzieciństwo w wielu miejscowościach północnej Anglii i Szkocji. Studiowała filozofię, politologię i ekonomię na Oxfordzie. Pracowała kilka lat jako redaktorka w wydawnictwie Simon & Schuster. Obecnie mieszka w Cambridge. Jej debiutancka powieść zdobyła wiele prestiżowych nagród i nominacji.

Mroczna i mglista Anglia, którą zamieszkują legendarne, magiczne istoty. Elfy jednak są złośliwe i chciwe, rodem z Szekspira. To nie maleńkie, przyjazne, ogrodowe wróżki. Antologia zawiera osiem baśniowych opowiadań z fabułą osadzoną na początku XIX wieku, które nie tylko opowiadają fantastyczne historie, ale również ukazują problemy ówczesnych czasów. W doskonały sposób oddają również wizerunek dawnej Anglii.

Piękne wydanie, twarda oprawa, artystyczna szata graficzna – pod tym względem książka wygląda cudownie. Opowiadania napisane zostały ładnym, stylizowanym językiem. Ich klimat jest typowo angielski, wydaje się podobny do tego z trylogii Cassandry Clare. Interesującym szczegółem może być fakt, że antologia została ułożona w niecodzienny sposób. Im dalej zagłębiamy się w lekturę tym ciekawiej się ją czyta. Zazwyczaj najlepsze utwory lokowane są na samym początku, ale nie tym razem. Wiele wątków fabularnych zaskakuje, a zaprezentowane historie, chociaż nieco specyficzne, są bardzo zgrabnie i interesująco napisane.

Niestety antologii nie sposób wychwalać pod niebiosa. Niektóre utwory sprawiały wrażenie nieco nijakich. Chociaż dobrze napisana to jednak książka jest znacznie gorsza niż debiut pisarki. Ja sama nie jestem zbyt obiektywna gdyż uwielbiam prawie każdą literaturę osadzoną w czasach wiktoriańskich. Epoka posiada swój wyjątkowy styl i smak, a ja darzę ja bezgraniczną miłością i uwielbieniem. Także antologia Susanny Clarke po prostu musiała zagościć na mojej półce.

„Damy z Grace Adieu” serdecznie polecam wszystkim wielbicielom prozy pisarki. Jeżeli  jednak ktoś nie zna jeszcze powieści „Jonathan Strange i pan Norrell” to znacznie lepiej będzie zacząć właśnie od niej. Osoby, które oczekują mrocznego, pełnego melancholii klimatu wiktoriańskiej Anglii z pewnością się na antologii nie zawiodą.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu MAG

MAG

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Lustro Rzeczywistości

  16 grudnia 2015

  Kupiłaś moją uwagę porównaniem do Cassandry Clare. Lubię sięgać po antologie i krótkie formy w przypadku autorów, których nie znam, więc byłabym skłonna się skusić.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »