Czasy, które nadejdą – Andrzej Pilipiuk

Date
kwi, 18, 2024

Czasy, które nadejdą

Czasy, które nadejdą„Czasy które nadejdą” to zbiór pięciu opowiadań, w których ponownie spotykamy Roberta Storma i doktora Skórzewskiego. Ostatnia historia natomiast jest alternatywną wersją Czerwonego Kapturka, osadzoną w czasach PRLu. Andrzej Pilipiuk, jak zawsze, niejednokrotnie zaskoczy swoją pomysłowością czytelnika, przenosząc go w różne okresy historyczne, prezentując niezwykłe i pełne tajemnic opowieści.

O czym jest książka?

„Czasy, które nadejdą” to zbiór opowiadań związanych z postaciami, które na różne sposoby zmierzą się z własnymi demonami oraz historią. Przyglądamy się tu zarówno Doktorowi Skórzewskiemu, jak i Robertowi Stormowi, których życie to ciągła walka z przeszłością oraz tajemnicami, które wydają się rządzić ich losami. Każde z opowiadań jest osadzone w innym czasie i miejscu, od XIX-wiecznej Rosji po współczesność, ukazując dramaty osobiste, na tle szeroko pojętej historii narodów. Oczywiście w zbiorze nie mogło zabraknąć również fantastycznych nut. 

Moja opinia i przemyślenia

Andrzej Pilipiuk ponownie udowadnia, że jest mistrzem w kreowaniu złożonych, wielowątkowych opowieści, w których historia przeplata się z elementami nadprzyrodzonymi. „Czasy, które nadejdą” jest lekturą, która zmusza do myślenia, prowokuje pytania o moralność, wybory i konsekwencje czynów bohaterów. Narracja jest płynna i wciągająca, a każde opowiadanie, mimo że może stanowić osobną całość, składa się na spójny obraz uniwersum, w którym przeszłość i przyszłość są ze sobą nierozerwalnie związane.

Warto zwrócić uwagę na głęboki realizm psychologiczny postaci oraz bogactwo odniesień historycznych i kulturowych, które wzbogacają każdą z narracji. Dialogi są żywe, a opisy na tyle plastyczne, że bez trudu można wyobrazić sobie opisane sceny. Jednakże, książka nie jest pozbawiona wad. Niektóre z rozwiązań fabularnych wydają się przewidywalne dla doświadczonych czytelników literatury fantastycznej, a szybkie tempo niektórych opowiadań pozostawia wrażenie niedosytu i potrzeby głębszego rozwinięcia tematu. Ogólnie jednak już mocno stęskniłam się za prozą pisarza i jestem naprawdę zadowolona, że mogłam przeczytać coś nowego. 

Podsumowanie

„Czasy, które nadejdą” spod pióra Andrzeja Pilipiuka to znakomity zbiór opowiadań dla tych, którzy cenią sobie literaturę pełną odniesień historycznych przeplatanych z elementami fantastyki. To książka, która bawi, ale też skłania do refleksji nad ludzkim losem i historią, którą tworzymy. Andrzej Pilipiuk ponownie potwierdza swój literacki talent, zabierając czytelnika we wspaniałą podróż przez „Czasy, które nadejdą”.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Oleandrowy miecz – Tasha Suri

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  mangomania

  6 maja 2024

  Myślę, że mojej sis by spasowała, bo lubi tego typu książki – opowiadania.

 2. Odpowiedz

  Donna

  6 maja 2024

  Chętnie przeczytam sobie tą książkę, po recenzji mnie ona zainteresowała 🙂 Dziękuje za polecajke.

 3. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  29 kwietnia 2024

  fajnie że opowiadania są wielowątkowe a lektura zmusza do myślenia, prowokuje pytania

 4. Odpowiedz

  Angela

  29 kwietnia 2024

  Bardzo ciekawa pozycja, z chęcią po nią sięgnę i mam nadzieję że się nie zawiodę.

 5. Odpowiedz

  Marysia K

  26 kwietnia 2024

  Fani autora na pewno będą usatysfakcjonowani lekturą. Zadbam o to by ten zbiór pojawił się w bibliotece w której pracuje.

 6. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  24 kwietnia 2024

  Nie czytałam żadnej z książek Pilipiuka jednak mam kilka na półce. Może w końcu czas aby go poznać 😉

 7. Odpowiedz

  Subiektywne Piękno

  24 kwietnia 2024

  Myślę, że mogłaby mi się spodobać, lubię dodatek elementów nadprzyrodzonych w historiach

 8. Odpowiedz

  Malwina

  23 kwietnia 2024

  Bardzo ciekawy zbiór opowiadań 🙂

 9. Odpowiedz

  Anszpi

  22 kwietnia 2024

  Zainteresowałaś mnie tą książką i gdybym miała dodatkowy czas na czytanie to zdecydowałabym się na lekturę

 10. Odpowiedz

  Anna

  21 kwietnia 2024

  Ren zbiór opowiadań może zmienić moje podejście do prozy, gdzie przeszłość splata się ze zjawiskami paranormalnymi. Ciekawe…

 11. Odpowiedz

  Anna

  20 kwietnia 2024

  Chętnie zapoznam się z takim opowiadaniem, jestem ciekawa 🙂

 12. Odpowiedz

  Drusilla

  19 kwietnia 2024

  Tez lubię książki Pilipiuka 😊

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły