Czas niepogody – Agnieszka Markowska 

Date
mar, 07, 2021

Czas niepogody

Fantastyka jest moim ulubionym gatunkiem literackim, dlatego po każdy nowy tytuł sięgam z prawdziwą przyjemnością i wielkimi nadziejami. Tak było i tym razem. Gdy ujrzałam zapowiedź „Czasu niepogody”, wiedziałam, że koniecznie muszę tę powieść przeczytać. Czy jednak okazała się warta uwagi i poświęconego na nią czasu?

Zarys fabuły 

Saurune to młoda, gorliwa akolitka, która całe dnie poświęca pracy i modlitwie. Marzy o świetlanej przyszłości w osobistej świcie Imszar. Co jednak zrobi, gdy okaże się, że wszystko w co wierzy, oparte jest na kłamstwach, a całe jej życie to jedna wielka bańka mydlana, którą aż nazbyt łatwo można było przebić?

Moja opinia i przemyślenia

Autorka pisze, że na fantastykę młodzieżową nigdy nie jest się za starym, a ja w zupełności się z nią zgadzam. „Czas niepogody” to ciekawa historia o spójnej, przemyślanej fabule. Napisana jest w pierwszej osobie, z punktu widzenia głównej bohaterki. Autorka dobrze poradziła sobie, opisując świat widziany oczami młodej dziewczyny oraz emocje, które nią targają. Książka jest dobrze napisana i wciągająca. Pojawiające się w niej intrygi zostały doskonale zaplanowane. Historia sprawia wrażenie oryginalnej, choć widać w niej pewne inspiracje, które skłoniły Autorkę do takich, a nie innych rozwiązań. 

W powieści pojawia się również wątek romantyczny, co przyznam szczerze, bardzo w fantastyce lubię. Tym razem jednak, choć bohaterowie zostali rewelacyjnie wykreowani, zabrakło mi między nimi chemii i wyraźnie widocznych uczuć. Uważam, że Autorka mogła ten element nieco bardziej rozwinąć, ponieważ miał naprawdę spory potencjał. Idealnym rozwiązaniem byłaby w przypadku „Czasu niepogody” dylogia, zamiast jednotomowej, drobinę jednak pourywanej w istotnych momentach historii. 

Myślę, że na uwagę w tym przypadku zasługuje również sama oprawa graficzna książki. Okładka jest jednocześnie artystyczna i dość prosta. Wydaje mi się taka niewymuszona i skrywająca swoją własną tajemnicę. Zdecydowanie udało jej się mnie do siebie przyciągnąć. 

Podsumowanie

Ze spotkania z powieścią „Czas niepogody” jestem bardzo zadowolona, chociaż wolałabym, żeby Autorka rozwinęła niektóre wątki. Mam jednak szczerą nadzieję, że będę miała okazję przeczytać kolejną książkę fantasy spod jej pióra, gdyż ta bez trudu mnie wciągnęła. Uwielbiam podróżować przez nowe, nieznane mi dotąd światy i przeżywać wraz z bohaterami przeróżne, niezwykłe przygody. Myślę, że w ogólnym rozrachunku „Czas niepogody” to bardzo udany debiut. 

Dziękuję!

Czas niepogody kupisz na stronie księgarni Taniaksiazka.pl w dziale fantastyka!

Przeczytaj również:

Midnight Chronicles. Moc amuletu – Bianca Iosivoni i Laura Kneidl

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Kamila z znaciskiem na szczescie

  23 marca 2021

  Rzadko sięgam po fantastykę, a jeśli już to naprawdę opis musi mnie zaciekawić 🙂

 2. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  11 marca 2021

  Uwielbiam takie udane debiuty nawet jeśli kilka rzeczy można by dopracować.

 3. Odpowiedz

  Urocznica

  11 marca 2021

  Brzmi całkiem ciekawe, czasem sięgam po fantastykę. 🙂

 4. Odpowiedz

  Koci Punkt Widzenia

  9 marca 2021

  Powiem szczerze, że kiedyś oprócz “Harrego Pottera” nie czytałam w ogóle fantastyki. Na szczęście przekonałam się do tego, że i w tym gatunku są świetne książki 🙂

 5. Odpowiedz

  Lilianna

  9 marca 2021

  Nietypowa ok dla mnie jest ta książka. Myślę że będę miała ja na uwadze

 6. Odpowiedz

  Agaman

  9 marca 2021

  Lubie fantastyke i ksiazki dla młodzieży, wiec chetnie przeczytalqbym i ta ksiazke 🙂

 7. Odpowiedz

  Szlak za Szlakiem

  9 marca 2021

  Nie przepadam za fantastyką, ale myślę, że mój mąż byłby tą książką oczarowany. Na pewno mu o niej powiem.

 8. Odpowiedz

  Anszpi

  8 marca 2021

  Fantastyka to nie mój gatunek czytelniczy, który lubię. Jako nastolatka czytałam takie książki, ale teraz wolę coś innego

 9. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  8 marca 2021

  Lubię książki młodzieżowe i nigdy nie czułam się na nie za stara. Człowiek ma tyle lat, na ile się czuje, więc ja jestem młoda duchem i ciałem.

 10. Odpowiedz

  Zuzka

  8 marca 2021

  Słyszałam o tej książce i jestem jej ciekawa, mimo że to nie do końca są moje klimaty czytelnicze

 11. Odpowiedz

  Ala Sosnowska

  8 marca 2021

  Super brzmi 🙂 myślę, że mogłabym się skusić na przeczytanie ! Ale okładka robi mega wrażenie 🙂

 12. Odpowiedz

  Koralina

  8 marca 2021

  Ja ostatnio w ogóle zaczytuje się w fantastyce młodzieżowej, uwielbiam taką akcję i przygodę, autorki nie znam, ale na pewno poznam 😉

 13. Odpowiedz

  Justyna

  7 marca 2021

  Do mnie jakiś fantastyka nie za specjalnie przemawia. Fajnie że Tobie się ta książka podobała. Super

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Kiss Cam – Emilia Jachimczyk

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły