Co ze mnie zostało – Kat Zhang

Date
sty, 04, 2016

 

co-ze-mnie-zostalo1„Co ze mnie zostało” to debiutancka powieść Amerykanki Kat Zhang. Opowiada o  alternatywnym świecie, w którym ludzie mają po dwie dusze. Jest to rzeczywistość niezwykle nam bliska, a jednocześnie w ogóle nie znana. 

Addie i Eva to dwie dziewczynki zamknięte w jednym ciele. W wieku pięciu lat powinny były się „ustalić”, co oznacza, że dominująca dusza miała pozostać, a recesywna po prostu zniknąć. Tak się jednak nie stało i Eva, choć nie ma żadnej kontroli nad ciałem, została razem z Addie. Hybrydy jednak – czyli osoby z dwiema duszami – są przez społeczeństwo postrzegane jako wrogowie. Dziewczynki więc muszą pilnie strzec swojej tajemnicy. Nie mogą jej zdradzić nawet własnym rodzicom, bo wówczas zostałyby gdzieś zabrane i prawdopodobnie nigdy już nie wróciłyby do życia, jakie znają.

Książka jest oryginalna, dobrze napisana i wciągająca. Historia posiada drugie dno. Porusza temat prześladowań, mniejszości narodowych, rządowych spisków. Addie niekiedy boi się głębiej odetchnąć, by nie spotkał jej przykry los innych hybryd. Ze strony na stronę powieść staje się coraz ciekawsza i jednocześnie smutniejsza. Bez trudu można wyobrazić sobie życie w ukryciu i przerażające położenie Evy, która jest, gdzieś tam istnieje, w pełni świadoma, nie mogąca jednak wykonać żadnego ruchu i zmuszona całkowicie polegać na tym co z ich ciałem robi Addie.

Historię jako narratorka opisuje Eva. Chociaż jest to narracja pierwszoosobowa, bohaterka posiada niekiedy również dostęp do myśli i uczuć Addie. Życie dziewczynek jest niezwykle trudne i skomplikowane, staje się jednak znacznie gorsze gdy poznają chcące im pomóc rodzeństwo – Halli oraz Devona. Okazuje się, że to początek pięknej przyjaźni, która jednak na zawsze odmieni ich losy.

Kat Zhang stworzyła dość prostą, jednoliniową fabułę, w którą jednak powtykała poważne problemy, istniejące nie tylko w światach fantasy, ale również w realnej rzeczywistości. Spodobała mi się także ewolucja głównych bohaterek, które dość szybko otrząsają się z otoczki naiwności i zaczynają rozumieć swoją sytuację, choć w dalszym ciągu niekiedy działały zbyt heroicznie.

„Co ze mnie zostało” to dobre, młodzieżowe fantasy. Książka została napisana lekkim piórem dzięki czemu niezwykle przyjemnie się ją czyta. Posiada nie tylko ciekawą fabułę, ale również znaczące przesłanie. Skąd się jednak wzięły hybrydy? Czy zawsze tam były, a może to wynik jakichś eksperymentów? Dlaczego rząd tak bardzo chce się ich pozbyć? Mam nadzieję, że tego się wkrótce dowiemy. Z niecierpliwością czekam na kolejne części trylogii, liczę na to, że zostaną przetłumaczone stosunkowo szybko.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc

papierowylogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »