Będę strażakiem – Quentin Greban

Date
cze, 08, 2018

Strażacy na całym świecie postrzegani są jako bohaterowie. Zawód ten kojarzy nam się pozytywnie już od najmłodszych lat, kiedy przedszkolaki w Dzień strażaka odwiedzają siedzibę Straży Pożarnej, oglądają czerwone samochody i słuchają niezwykłych historii. Nic dziwnego więc, że wielu odważnych malców wiąże swoją przyszłość z tym właśnie, wymarzonym zawodem.

Niedźwiadek Oskar chce zostać strażakiem. Ma już nawet swój własny wóz strażacki (na pedały) i specjalny strój. Czeka jednak cierpliwie, każdego dnia, a miejscy strażacy wciąż i wciąż nie zabierają go na żadną misję. W końcu postanawia wyruszyć sam. Nie ma jednak pojęcia, jak wiele rzeczy mogą zepsuć jego dobre chęci.

Książeczka „Będę strażakiem” została ślicznie wydana. Posiada twardą oprawę i doskonałe ilustracje, które wydrukowane zostały na grubym, komiksowym papierze. Autorem zarówno tekstu, jak i ilustracji jest Quentin Greban, którego prace stworzone do książki „Piotruś Pan” podbiły moje serce.

Jednak niestety nie można być dobrym we wszystkim i tak jak Quentin Greban ilustratorem jest znakomitym, tak moim zdaniem nie powinien zabierać się za pisane historii dla dzieci. Przygody Niedźwiadka Oskara, który wydaje się być w wieku przedszkolnym, zaczynają się od wyjazdu misia małym samochodzikiem na ruchliwą ulicę. Później miś psuje przyjęcie urodzinowe, niszczy dom i powoduje wypadek drogowy. Na koniec wchodzi do płonącego budynku. Dla misia wszystko kończy się dobrze, jego zachowanie nie ma żadnych konsekwencji, nikt nie wspomina w treści o tym, jak bardzo jest niebezpieczne i nieprzemyślane. Do wcześniej poszkodowanych osób w ogóle nie wracamy. Sądzę, że książeczkę można z dzieckiem przeczytać, ale tłumacząc mu na każdej stronie, jak źle Oskar się zachował i dlaczego nie powinien był tego robić. Z pewnością pomogą tu bardzo wymowne ilustracje.

Podsumowując – dla samej oprawy graficznej warto sięgnąć po tytuł „Będę strażakiem”. Ilustracje Quentina Grebana są bezkonkurencyjne. Jednak podczas wspólnego czytania, zwłaszcza z młodszymi maluchami, radzę uważać. Moja córeczka jest właścicielką bardzo podobnego samochodziku i wcale nie jestem pewna czy nie przyszłoby jej do głowy ruszyć śladami psotnego misia.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  melodylaniella

  18 czerwca 2018

  Zawsze w dzieciństwie lubiłam takie pięknie ilustrowane książki!

 2. Odpowiedz

  nieidealnaanna

  18 czerwca 2018

  To świetna propozycja nie tylko dla chłópców, ale również dziewczynek. Moje córki uwielbiają Strażaka Sama i myślę, że były by zainteresowane 🙂

 3. Odpowiedz

  Mama pod prąd

  18 czerwca 2018

  Rzeczywiście piękne ilustracje. 🙂

 4. Odpowiedz

  Magda m blog

  19 czerwca 2018

  Kolejna piękna książeczka na naszej liście! Dziękuję!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »