Anna we krwi – Kendare Blake

Date
lip, 02, 2012

Duchy to pozostałość po zamordowanych ludziach, którzy nie mogą pogodzić się z własną śmiercią. Mszczą się, zabijając innych, w ten sam sposób, w jaki zginęli oni sami. Nie mają własnej świadomości ani wolnej woli, kieruje nimi jakaś nieznana, obca siła. Istnieją jednak również osoby, które urodziły się po to, by nas przed nimi bronić.

Tezeusz Cassio Lowood (w skrócie Cas) jest pogromcą duchów. Ma to we krwi. Jego rodzina dziedziczy specjalne umiejętności oraz nóż zwany „athame” już od wielu pokoleń. Chłopak jest święcie przekonany, że tylko on może pozbywać się ze świata rozgoryczonych istot, które w odwecie za swoją śmierć zabijają ludzi, ponieważ jeżeli nie on, to kto? Podróżują więc z matką (białą czarownicą) od miasta do miasta w poszukiwaniu coraz to nowych, miejscowych legend, by Cas mógł wypełnić swoje zadanie. W podróżach bez przerwy towarzyszy mu widmo śmierci ojca, który został pożarty żywcem, przez stworzenie znacznie silniejsze od zwyczajnego ducha. Nigdy nie przestał planować zemsty. Gdy jednak chłopak obiera nowy cel, bardzo silnego ducha, zwanego Anną we krwi, martwa dziewczyna staje się jego obsesją. Najdziwniejsze jest jednak to, że zjawa jest istotą świadomą i wcale nie chce mordować ludzi. Zmusza ją do tego jakaś dziwna, nieokiełznana siła.

Cas nigdy nigdzie nie zagrzał do tej pory miejsca. Wszędzie czuje się jak na wycieczce. Nawet jeżeli rozprawienie się z danym duchem zajmuje mu kilka miesięcy, chłopak stara się nie nawiązywać kontaktów towarzyskich. Nie chce nikogo rozczarować, a sam również nie ma ochoty za nikim tęsknić. W Thunder Bay, w Kanadzie, jednak wszystko się zmienia. Tu przyjaciele pojawiają się sami. Telepata i początkujący czarodziej, Thomas, oraz piękna, odważna i popularna dziewczyna, Carmel, bez przerwy wchodzą mu w drogę. Kiedy nie jest w stanie się od nich uwolnić nie pozostaje mu nic innego, jak tylko ich polubić.

Powieść jest dosyć makabryczna i oprócz okrutnego, szkolnego życia nastolatków, opisuje intrygujące zjawiska paranormalne. Autorka, z powodzeniem, starała się przedstawić przeróżne rodzaje duchów i magii. Cas natomiast nie jest żadnym super bohaterem, to zwyczajny chłopak, jedynie nieco bardziej doświadczony i inteligentny od rówieśników. Mimo to, wiele rzeczy może doprowadzić do jego porażki i postawić pogromcę w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa…

Książka jest bardzo lekka. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Historia została dobrze skonstruowana. Nawiązania do znanych filmów i seriali dodają przedstawionym scenom humoru i wiarygodności. Świat obserwujemy z punktu widzenia siedemnastoletniego, głównego bohatera. Rzeczywistość opisana jest rzeczowo i trafia do czytelnika. Niestety, gdzieniegdzie, pojawiają się nieprzyjemne literówki. Powieść jednak broni się sama i czytelnik bez trudu wybacza błędy edytorskie. Dzieło nie jest niczym poważnym, to po prostu ciekawie pomyślana przygoda, z zakończeniem, które sugeruje, że pojawią się kolejne części.

Anna to postać wręcz genialna (przynajmniej do momentu, kiedy nie poznajemy jej, niestety nieco naciąganej, tajemnicy). Opisana jest fantastycznie i naprawdę przemawia do wyobraźni. W książce nie brakuje również krwi, trupów, pożerania ciał i rozrywania ludzi na kawałki. To taki lekkostrawny horror z dawką humoru. Nie ma w nim również miejsca na ckliwość i wielkie uniesienia miłosne, jednak trochę romantyzmu do środka się wdarło. Moim skromnym zdaniem jest on w historii jak najbardziej na miejscu.

„Anna we krwi” do literackiego świata nie wnosi wiele nowego i jest pozycją czysto rozrywkową, ale napisaną tak lekkim piórem, z pomysłem oraz smakiem, że naprawdę warto po nią sięgnąć. To książka z którą nie sposób się nudzić.


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Secretum.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  2 lipca 2012

  naczytałam się już co nieco recenzji tej książki i mimo raz pochlebnych, raz negatywnych ocen sądzę, że sama dam jej szansę i w swoim czasie przeczytam
  pozdrawiam serdecznie!

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 lipca 2012

   Nie jest zbyt ambitna, ale czytało się fantastycznie 😉

 2. Odpowiedz

  Nelaime

  3 lipca 2012

  Wydaje się dość ciekawa, a sama mam ochotę na jakąś “lekką” książkę (:

 3. Odpowiedz

  Blair

  3 lipca 2012

  Książkę czytałam i faktycznie bardzo mi się podobała 😉

 4. Odpowiedz

  Jarka

  4 lipca 2012

  Nie lubię literówek- gdy już kupuję książkę to wolę, żeby była dobrze wydana.
  Lekko strawny horror- za tą zdanie jestem w stanie wybaczyć literówki ;)))

 5. Odpowiedz

  Zirtael

  5 lipca 2012

  Poluję na tę pozycję już od dawna. bardzo chcialabym ja przeczytać. 😉
  pozdrawiam i zapraszam do mnie 😉 http://zirtael-bibliomaniak.blogspot.com/

 6. Odpowiedz

  Nitką Malowane

  7 lipca 2012

  Na tytuł natknęłam się przypadkiem. Czytając opis narastało we mnie uczucie, że koniecznie muszę ją przeczytać. Przyznam, że wiązałam z nią duże nadzieje. Jeżeli nie jest ambitna, to trudno. I tak ją przeczytam 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »