Akademia Crookhaven – J.J. Arcanjo

Date
maj, 28, 2024

Akademia Crookhaven 

Nie potrafię przejść obojętnie obok dobrej, dziecięcej literatury i dlatego właśnie sięgnęłam po serię „Akademia Crookhaven” spod pióra J.J. Arcanjo, która w chwili obecnej liczy sobie dwa tomy. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się czy warto po nią sięgnąć i jak spodobała się moim pociechom. 

Szkoła oszustów – tom pierwszy

CrookhavenGłównym bohaterem „Szkoły oszustów” jest trzynastoletni Gabriel, błyskotliwy kieszonkowiec, który żyje skromnie razem ze swoją babcią. Jego życie zmienia się diametralnie, gdy zostaje przyłapany na gorącym uczynku i zamiast do więzienia, trafia przed oblicze tajemniczego Caspiana Crooka. Crook proponuje mu miejsce w Akademii Crookhaven, niezwykłej szkole, gdzie uczniowie uczą się takich umiejętności jak włamania, fałszerstwo i „kryminastyka”. Cel tych nauk jest jednak szlachetny – uczniowie wykorzystują swoje umiejętności, aby naprawiać świat, oszukując złych ludzi i zwracając własność niewinnym. 

Gabriel, z pomocą swoich nowych przyjaciół, odkrywa, że każda z nauk, której się podejmuje, służy wyższym celom. Wśród nowych kolegów znajdują się różnorodne talenty: Penelope, ambitna córka dyrektora; bliźniacy Ade i Ede, technologiczni geniusze; oraz zwinna Amira. Wspólnie tworzą zgraną paczkę, która stawia czoła wyzwaniom nie tylko w nauce, ale i w życiu codziennym.

Zapomniany labirynt – tom drugi

Crookhaven„Zapomniany labirynt” to ścisła kontynuacja tomu pierwszego. Gabriel jest już w drugiej klasie szkoły złodziei Crookhaven, a wraz z kolejnym rokiem nauki, czekają go również nowe przedmioty, obowiązki i oczywiście również przygody. Staje jednak także przed zupełnie niespodziewanym wydarzeniem – grozi mu utrata przyjaciółki, której ojciec, dyrektor szkoły, nie pozwala się zadawać z Gabrielem i pozostałymi członkami ekipy. Okazuje się, że wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno. Chłopiec zawiera układ z panem Crookiem – musi pokonać przeszkody w tajemniczym labiryncie Maravela ukrytym pod jeziorem, czego nikt jeszcze nie dokonał. Na szczęście nie jest sam i może liczyć na pomoc swojej ekipy. 

Moja opinia i przemyślenia

Myślę, że tajemnicza szkoła, która uczy, jak czynić zło, żeby pewnego dnia naprawić świat to naprawdę fajny pomysł na tło fabularne dla pełnej akcji opowieści, a co najważniejsze J.J. Arcanjo w pełni swój pomysł wykorzystuje. Zaskakuje kreatywnością, humorem oraz interesującym stylem pisania, tworząc świat, w którym lekcje są niecodzienne, a zadania stawiane przed uczniami równie niezwykłe. Sama idea szkoły dla oszustów, która uczy jak wykorzystywać swoje umiejętności w dobrym celu, jest niezwykle interesująca i daje dużo do myślenia. Książka nieustannie trzyma w napięciu, z licznymi zwrotami akcji, a pod płaszczykiem zabawy i przygód przekazuje ważne wartości. Autor podkreśla wagę przyjaźni, współpracy oraz doceniania talentów innych ludzi.

Podsumowanie

Pierwszy tom serii pozwala na poznanie bohaterów, akademii oraz jej celów, dostarczając przy tym sporej dawki wrażeń. Drugi tom to jak najbardziej udana kontynuacją wciągających przygód Gabriela, która zachęca czytelnika do pozostania w wykreowanym przez pisarza uniwersum. To z pewnością książki, które warto poznać, idealnie nadające się zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Gorąco polecam! Uwielbiam takie familijne lektury, podczas czytania których nikt się nie nudzi, a niestety zdarzają się coraz rzadziej.

Egzemplarze recenzenckie otrzymałam od wydawcy.

 

Przeczytaj również:

Jestem cichy – Andie Powers

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

19 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Irena

  17 czerwca 2024

  Jestem tą serią zachwycona! Niespotykana szkoła, ciekawa akcja no i motyw przyjaźni. Chciałabym już trzeci tom.

 2. Odpowiedz

  Martyna K

  5 czerwca 2024

  Cykl cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców, co świadczy o jego ciekawej tematyce.

 3. Odpowiedz

  Agnieszka

  5 czerwca 2024

  Planuje je kupić do biblioteki, myślę że dzieciaki by były zadowolone z takiej lektury 🙂

 4. Odpowiedz

  Żyć nie umierać

  4 czerwca 2024

  Czuję, że świetnie bawiłabym się podczas czytania tych książek, ale też i jeden z moich starszych synów mógłby ciekawie spędzić czas z tymi lekturami.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 czerwca 2024

   Warto dać serii szansę 🙂

 5. Odpowiedz

  Anszpi

  3 czerwca 2024

  Moja córka ostatnio czyta tylko lektury szkolne, cały wolny czas spędza na zabawach ja zewnątrz i na książki brakuje jej czasu

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 czerwca 2024

   Warto przeczytać chociaż rozdział przed snem, późniejsza miłość do książek często rodzi się właśnie w dzieciństwie.

 6. Odpowiedz

  365dni.bibliotekarki

  3 czerwca 2024

  Z przyjemnością polecę te książki swojej siostrzenicy 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 czerwca 2024

   Myślę, że warto 🙂

 7. Odpowiedz

  Margaretkaw

  31 maja 2024

  Nie znam tych książek, ale treść wydaje się ciekawa dla dzieci i młodzieży. Spróbuję zachęcić bratanka, bo moje dziecko już dorosłe.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 czerwca 2024

   Jeżeli chodzi o mnie to sama lubię sięgać po dobrą literaturę dziecięcą 😉

 8. Odpowiedz

  Anna

  31 maja 2024

  Jestem pewna, ze te ksiazki zainteresuja mojego syna. Zapisuje tytuly, dziekuje!

 9. Odpowiedz

  Irena

  31 maja 2024

  Super! Jak myślisz? Nadaje się dla czwartoklasistów na nagrody na koniec roku?

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 czerwca 2024

   Jak najbardziej!

 10. Odpowiedz

  Drusilla

  31 maja 2024

  Lubię takie klimaty i to nie tylko do czytania z dzieciakami!

  • Odpowiedz

   Vicky

   31 maja 2024

   Przyznam, że ja również!

 11. Odpowiedz

  Ada

  29 maja 2024

  Lubię książki które zaskakują i trzymają w napięciu. Dziękuję, chętnie przeczytam 🥰

  • Odpowiedz

   Vicky

   31 maja 2024

   To właśnie takie najfajniej jest czytać z dzieciakami 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły