Jestem cichy – Andie Powers

Date
maj, 08, 2024
Jestem cichy

Jestem cichy

Jestem cichy„Jestem cichy” to książeczka, która z delikatnością i głębią zagląda do wnętrza jej bohatera, Emila, demaskując stereotypy związane z cichymi osobami. Autor, Andie Powers, oraz ilustratorka Betsy Petersen, tworzą portret chłopca, który jest cichy nie z powodu nieśmiałości, ale z wyboru i natury, pokazując, że cichość nie wyklucza bogatego wewnętrznego życia.

O czym jest książka?

„Jestem cichy” opowiada historię Emila, chłopca, który z zewnątrz może wydawać się zahukanym i nieśmiałym dzieckiem. W rzeczywistości jednak Emil jest postacią o bogatej wyobraźni, która w swojej cichości znajduje siłę i inspirację. Emil przemierza świat swoich marzeń, będąc to odważnym rycerzem, to kapitanem statku kosmicznego, a jego codzienne życie, choć na zewnątrz spokojne i mało spektakularne, kryje w sobie bogactwo doświadczeń. Książka ukazuje, jak ważne jest dostrzeżenie i zrozumienie wewnętrznego świata osób, które wybierają mniej ekspresyjne formy wyrazu.

Moja opinia i przemyślenia

Moim zdaniem książeczka „Jestem cichy” to ważny głos w dyskusji o różnorodności temperamentów u dzieci. Andie Powers skutecznie obala mit, że cichość jest równoznaczna z nieśmiałością lub strachem. Dzięki pięknym, kolorowym ilustracjom Betsy Petersen, które idealnie oddają emocje i przeżycia Emila, młodzi czytelnicy mogą lepiej zrozumieć, że każdy człowiek, nawet ten cichy, żyje pełnią życia emocjonalnego. 

Myślę, że jest to szczególnie ważna lektura dla dzieci, które same są ciche lub mają cichego przyjaciela. Uczy empatii, akceptacji i pokazuje, że ciche dzieci też mają wiele do zaoferowania. Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki książka zachęca do introspekcji i wartościowania własnych unikalnych cech. To tytuł, który ma wiele do zaoferowania, a przy tym nie znudzi młodego czytelnika. 

Podsumowanie

„Jestem cichy” to książka niezwykle ważna, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Edukuje, rozwija wyobraźnię i pomaga budować mosty zrozumienia między różnymi osobowościami. Warto ją mieć na półce i sięgać po nią, by przypominać sobie, że każdy z nas, niezależnie od tego, jak głośno to wyraża, ma swoje marzenia, obawy i pragnienia. Ta książka to przepiękna celebracja wewnętrznej siły, której nie można zmierzyć decybelem. Z całego serca polecam, bo naprawdę warto! 

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawcy.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

22 komentarze

 1. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  16 maja 2024

  Takie książeczki są naprawdę ważne. W szkole wprawdzie nauczyciele lubią spokojne i pomocne dziecko, ale za ciche też stanowi problem, jeśli tak to można nazwać.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Niestety takie dzieci często bywają niezrozumiane.

 2. Odpowiedz

  Martyna K.

  15 maja 2024

  Uwielbiam sięgać po kolejne wydania tego typu!!!! Koniecznie muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

 3. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 maja 2024

  Bardzo mnie cieszy, że obecnie coraz więcej pojawia się na rynku książek, które podejmują ważne tematy związane niejako z tym, co dzieje się w środku myśli człowieka, pozwalają lepiej zrozumieć siebie i innych.

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Mnie również!

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  15 maja 2024

  świetna książeczka pokazująca jak każdy człowiek jest inny, super że przeznaczona jest dla młodszych czytelników

 5. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  15 maja 2024

  Fajnie że książka wzbogaca o wiedzę i rozwija wyobraźnię. Wnioskuję ze to dobra lektura na wspólny czas, na treści myślę ze skorzystają młodsi jak i starsi

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 maja 2024

   Też tak uważam.

 6. Odpowiedz

  Irena

  14 maja 2024

  Lubię sięgać po literarturę dziecięcą, są piękne wydane, ale też poruszają trudne i ważne tematy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 maja 2024

   Ta książka zdecydowanie stawia wysoką poprzeczkę podobnym tytułom 🙂

 7. Odpowiedz

  Angela

  13 maja 2024

  Literatura dziecięca jest ważna i może nauczyć czegoś również dorosłych. Będę musiała zakupić tą książkę do mojej biblioteki.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   Polecam! Ten tytuł zdecydowanie ma w sobie “to coś” 🙂

 8. Odpowiedz

  Marysia K

  10 maja 2024

  Mamy ją w bibliotece! Rodzice chętnie czytają wspólnie z dziećmi takie publikacje .

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 maja 2024

   Wcale mnie to nie dziwi.

 9. Odpowiedz

  Anna

  9 maja 2024

  Wspaniała książka. Nie tylko dla dzieci. Koniecznie muszę jej poszukać.

 10. Odpowiedz

  Drusilla

  9 maja 2024

  Przydałaby mi się taka książeczka w dzieciństwie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 maja 2024

   Przyznam, że mi również 🙂

 11. Odpowiedz

  Margaret

  9 maja 2024

  Lubię literaturę dziecięcą, sporo swego czasu czytałam swoim. Historia brzmi bardzo ciekawie i z chęcią sięgnę jak będzie okazja.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 maja 2024

   Ostatnio mam wrażenie, że literatura dziecięca jest coraz niższych lotów. Na szczęście ta książeczka wybija się bardzo pozytywnie.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły