5 sekund do IO – Małgorzata Warda

Gry komputerowe już teraz potrafią uzależniać, co jednak będzie, gdy powszechnie dostępna technologia rozwinie się jeszcze bardziej? Gdy gra rzeczywiście stanie się do bólu realistyczną, alternatywną rzeczywistością? Jaki wówczas będzie mogła wywrzeć wpływ na ludzi?

Szczegółowe informacje
autor: Małgorzata Warda
cykl: 5 sekund do IO (tom 1)
wydawnictwo: Media Rodzina
data wydania: 30 marca 2017
ISBN: 9788380083134
liczba stron: 344

Książka spod pióra Małgorzaty Wardy „5 sekund do Io” doczekała się nowego wydania, w zupełnie innej, znacznie bardziej pasującej do młodzieżowego stylu, okładce.

Mika niedługo skończy 18 lat, ale na razie jeszcze wciąż skazana jest na pogotowie opiekuńcze i rodziny zastępcze. Gdy w jej szkole dochodzi do strzelaniny i okazuje się, że dziewczyna zna podejrzanego, który na dodatek bezpiecznie ją wypuścił, policyjne przesłuchania nie mają końca. Mika jednak poznała go na turnieju gier komputerowych i kompletnie nic o nim nie wie. Wtedy zaprzyjaźniony policjant daje jej wybór – może grać dla nich w nowoczesnej technologii grę, a jeśli się na to zgodzi, on postara się, by skończyły się przesłuchania. Dla dziewczyny propozycja jest spełnieniem marzeń – będzie mogła bez ograniczeń pograć na konsoli, na którą w realnym życiu nigdy nie byłoby jej stać.

Powieść pisana jest z punktu widzenia głównej bohaterki i to ona opowiada czytelnikom swoją historię. Fragmenty dotyczące „Bitwy o Io” są napisane niczym dobra powieść fantastyczna, elementy realnego świata niejednokrotnie bywają mniej rzeczywiste od gry. Fabuła jest ciekawa i zaskakująca, właściwie do samego końca nie wiadomo, o co dokładnie chodzi. Z akcją bywa różnie – tam gdzie trzeba, toczy się wartko, w innych fragmentach zostawiając miejsce na uczucia i przeżycia Miki.

Świat gier i nowoczesnych technologii został przedstawiony w niezwykle realistyczny sposób, chociaż w większości nie prezentuje autorskiego pomysłu pisarki, a rzeczy, które naprawdę istnieją i wciąż opracowywane są przez różne koncerny – na przykład najnowszy wynalazek Oculus Rift. Producenci reklamują go sceną z rekinem opisaną w pewnym fragmencie książki. W powieści zostaje poruszony również coraz bardziej powszechny problem uzależnień od gier komputerowych. To niestety również nie wyobraźnia Małgorzaty Wardy, a wielokrotnie udokumentowany (nawet w Polsce) fakt.

„5 sekund do Io” to świetnie napisana, niezwykle wciągająca powieść. Wiele wątków nie zostało rozwiązanych wraz z zakończeniem, dlatego szczerze liczę, że pojawi się kolejna część. Prawdę mówiąc – nie mogę się jej doczekać. Powieść oczywiście serdecznie wszystkim polecam – nie tylko nastolatkom czy miłośnikom gier. Myślę, że ma szansę spodobać się każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Dziękuję!

3 sierpnia 2017

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Ewa

  7 sierpnia 2017

  Przypomniał mi się odcinek Black Mirror o tej samej tematyce ☺️

  • Odpowiedz

   Zakładka do Przyszłości

   7 sierpnia 2017

   Mam w planach ten tytuł, bo od dłuższego już czasu wiele dobrego słyszałam na temat tej powieści 🙂
   Pozostaje poszukać jej i przeczytać 😀

   • Odpowiedz

    Vicky

    7 sierpnia 2017

    Koniecznie! Żadna książka pani Małgorzaty mnie jeszcze nie zawiodła 🙂

 2. Odpowiedz

  Anita Zych

  7 sierpnia 2017

  Świetna recenzja! Zaciekawiłam się tą propozycją

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS