Żółty ptak śpiewa – Jennifer Rosner

Date
mar, 08, 2020

Żółty ptak śpiewa

Istnieją takie czasy, krzywdy, które ludzie wyrządzili ludziom i takie historie, o których nigdy nie powinniśmy zapominać. Musimy wierzyć, że już nigdy więcej się nie powtórzą. „Żółty ptak śpiewa” to pięknie napisana, ale niezwykle trudna, bolesna i brutalna historia matczynej miłości i tego, jak wiele cierpienia przyniosła ze sobą druga wojna światowa. 

Zarys fabuły

Holokaust. Wojna. Nikt nie jest bezpieczny. Za każdym rogiem czeka śmiertelne niebezpieczeństwo. Nie tylko Żydzi cierpią prześladowania, ale każdy, kto ośmieli się w jakikolwiek sposób im pomóc. Róża wraz ze swoją córeczką Szirą nie ma dokąd pójść. Dlatego schowały się w stodole sąsiadów, którzy, mimo ogromnego strachu, postanowili udzielić im schronienia. Muszą jednak zachowywać się bardzo cicho, tak jakby w ogóle ich nie było. Co jest szczególnie trudne dla małej, spragnionej dźwięków i muzyki dziewczynki. Jak potoczy się ta historia i czy będzie miała szczęśliwe zakończenie? 

Moja opinia i przemyślenia

Jennifer Rosner stworzyła niezwykle obrazową i bogatą w szczegóły historię. Z dużym wdziękiem porusza bardzo trudną tematykę. Mimo że jej opowieść jest fikcyjna, to jednak zawiera w sobie wiele prawdy, a oparta została na realnych wspomnieniach z czasów wojny. Książka jest niezwykle wciągająca, ale na tyle trudna i przerażająca, że nie sposób czytać jej jednym tchem. Trzeba ją co jakiś czas odłożyć, przemyśleć, złapać oddech. 

Pisarce udało się stworzyć wiarygodne bohaterki, a cała fabuła opleciona została grubym materiałem targających nimi emocji. Nawet, gdy niebezpieczeństwo minęło, to trauma dalej pozostała i nie było mowy o szczęściu czy normalności. Ludzie starali się żyć dalej najlepiej jak potrafią, ponieważ, tak naprawdę, nie mieli żadnego innego wyboru. Nie sposób jednak uciec od własnych, traumatycznych wspomnień. 

Podsumowanie 

„Żółty ptak śpiewa” to pięknie napisana, niezwykle wartościowa książka, której autorka postawiła na szczerość. Mimo że to literacka fikcja, to przedstawia prawdę taką, jaką była. Ubrała ją za to w nostalgiczne baśnie i przepiękną muzykę. Jako matka nie wyobrażam sobie, jak poradziłabym sobie na miejscu Róży i czy byłabym w stanie zdobyć się na to, na co ona się zdobyła. Mam nadzieję, że już nigdy ta historia się nie powtórzy i nikt nie będzie zmuszony do walki o przetrwanie swoje i swoich dzieci. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

21 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  9 marca 2020

  Tytuł zbiera pozytywne opinie, a to zawsze cieszy, miejsce na półce wygospodaruję. 🙂

 2. Odpowiedz

  august

  9 marca 2020

  Zauważyłem, że temat Holokaustu, Auschwitz i II wojny światowej stał się ostatnio bardzo modny. Coraz więcej rzeczy się ukazuje na ten temat. Jestem ich ciekawy.

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   10 marca 2020

   To samo spostrzeżenie wyraziłam na innym blogu, tak jak kiedyś poszukiwałam książek o tej tematyce, tak teraz same wpadają mi w ręce.

   • Odpowiedz

    Vicky

    15 marca 2020

    Właśnie też zastanawiałam się czy czasem nie przegapiłam jakiejś rocznicy.

 3. Odpowiedz

  Kamila

  9 marca 2020

  Ciężko mi się czyta takie lektury, ale z drugiej strony nie mogę się od nich odciągnąć..

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   11 marca 2020

   Dokładnie tak, trzeba wstrzelić się z odpowiednim nastrojem.

   • Odpowiedz

    Vicky

    15 marca 2020

    Akurat ten tytuł ogromnie wciąga i napełnia nadzieją, ale ma też w sobie wiele przerażających elementów.

 4. Odpowiedz

  DeVi

  9 marca 2020

  Mogłabym się skusić na tę książkę ,ale dopiero za jakiś czas. Muszę odpocząć od tematyki wojny. 🙂

 5. Odpowiedz

  Angelika

  9 marca 2020

  Lubię takie rzeczowe recenzję, myślę że ta książka przypadła by mi do gustu

 6. Odpowiedz

  VeryLittleBookNerd

  9 marca 2020

  Niestety nie przepadam za książkami o tematyce wojennej 🙁

 7. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  10 marca 2020

  Piękna książka, o której nie da się zapomnieć. Poprzez ukazanie emocji matki i córki, autorka oddała hołd zapomnianym ludziom.

 8. Odpowiedz

  Wiola

  11 marca 2020

  Bardzo ładnie to opisałaś i zacheciłaś przeczytania .

 9. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  12 marca 2020

  Niedawno również miałam okazję przeczytać tę książkę i w dużej mierze zgadzam się z twoją opinią.

  Książki jak narkotyk

 10. Odpowiedz

  Marlena Hryciuk

  12 marca 2020

  II wojną światową to temat, który bardzo mnie interesuje. Nie mam tu na myśli toczących się walk, ale właśnie sytuacji ludności cywilnej w tamtych czasach. Ogromnie zainteresowała mnie tą publikacją. Wiem, że nie mogę wobec tego tytułu przejść obojętnie.

 11. Odpowiedz

  Malwina

  13 marca 2020

  Nie lubię sięgać po książki historyczne, wojenne bo mnie one przerażają tyle w tym bólu.. Może kiedyś się przekonam. Nigdy nie mówię nigdy. A recenzja pięknie napisana.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 marca 2020

   No cóż, niestety właśnie na tym one polegają.

 12. Odpowiedz

  Akacja

  13 marca 2020

  Na pewno nie sięgnę po tę książkę, zbyt emocjonalnie trudna.

 13. Odpowiedz

  Dominika

  13 marca 2020

  II wojna światowa cieżki temat, ale z pewnością warto przeczytać tak trudną historię.

 14. Odpowiedz

  Marysia K

  14 marca 2020

  Jako matka boje się sięgać po takie książki. Holokaust uderzajacy w dzieci wywołuje ogrom emocji dlatego omijam takie książki, ale wiem o nich i zawsze mogę je polecić komuś zainteresowanym tematem

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 marca 2020

   Fakt, jako mama stałam się zdecydowanie bardziej wrażliwa, na wszystkie sprawy, które dotyczą dzieci.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »