Zapytaj astronautę – Tim Peake

Date
cze, 17, 2018

Przestrzeń kosmiczna, nocne niebo i znajdujące się na nim planety i gwiazdy interesowały mnie, odkąd sięgam pamięcią. Zawsze też szukałam informacji o działaniach NASA, czytałam całe masy powieści SF, bawiłam się programami komputerowymi, które pozwalają na wędrówki po mapie nieba. Dopiero jednak fascynująca książka „Zapytaj astronautę” otworzyła mi oczy i pozwoliła poznać prawdziwe życie astronautów przebywających na stacji kosmicznej, na orbicie Ziemi.

Publikacja wydana została w formie pytań zadawanych brytyjskiemu oficerowi lotnictwa wojskowego i astronaucie, Tim Peake’owi, który przebywał w kosmosie 186 dni. Mężczyzna znany jest z tego, że bardzo chętnie udziela się w mediach społecznościowych i popularyzuje wiedzę z zakresu inżynierii kosmicznej oraz związane z nią ciekawostki.

Początek książki to lista pytań, na które w kolejnych rozdziałach odpowiada astronauta. Możemy dowiedzieć się praktycznie wszystkiego. Od budowy stacji kosmicznej i skafandra, poprzez różnicę w funkcjonowaniu rosyjskiej i amerykańskiej części stacji kosmicznej, aż po informację, w jaki sposób w stanie nieważkości można napić się herbaty i jak dokładnie NASA bada każdy produkt pod kątem możliwości wysłania go w przestrzeń kosmiczną. Tim Peak na każde, najdziwniejsze nawet pytanie, odpowiada bardzo ciekawie i wyczerpująco.

Książka ozdobiona została kolorowymi zdjęciami, grafikami modeli statków, niewielkimi rysuneczkami, które przedstawiają konkretne sytuacje, wykresami i wszystkim tym, co może urozmaicić czytanie. Wydana jest naprawdę porządnie, a napisana i zredagowana w taki sposób, że czyta się ją niczym najlepszą powieść. Myślę, że każdy czytelnik znajdzie w niej odpowiedzi na pytania, które sobie wielokrotnie zadawał – być może już jako dziecko.

Kiedy wyobraziłam sobie lądowanie na Ziemi, poczułam przerażenie. Szaleńczy upadek z wysokości 100 kilometrów, do momentu, kiedy na wysokości 10 kilometrów otworzy się spadochron. Żadna kolejka górska nie zapewni takich wrażeń. Sama stacja kosmiczna jest mniej więcej wielkości boiska piłkarskiego, a przebywając na niej, Tim Peak urósł 5 centymetrów i schudł parę kilogramów. Przestrzeń kosmiczna jest niesamowita i do tej pory nie do końca wiemy, jak przebywanie w niej może wpłynąć na ciało człowieka. Może kiedyś poznamy jej głęboko skrywane tajemnice.

Tytułem „Zapytaj astronautę” jestem szczerze zachwycona. To lektura odpowiednia zarówno dla interesujących się kosmosem starszych dzieci, jak i dla dorosłych. Na wiele pytań znałam już wcześniej odpowiedzi, ale było sporo takich, które kompletnie mnie zaskoczyły. Nigdy nie pomyślałabym, żeby je zadać. Tim Peak przeżył podróż życia, podczas której towarzyszyły mu zarówno cudowne widoki, zabawne momenty, jak i chwile pełne grozy. Podróż miała też w sobie obrzydliwe, wręcz groteskowe elementy, ale warto je było znosić, by przeżyć coś tak niezwykłego. Dzięki lekturze książki, my również możemy poczuć się częścią, mimo upływu lat i postępu technologi, wciąż zadziwiającej i niezwykłej, podróży w kosmos.

Dziękuję!

Zapytaj astronautę kupisz na stronie księgarni Taniaksiazka.pl 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Michał Kucharski

    18 czerwca 2018

    Wygląda baaaardzo ciekawie. Dla dzieci i dla starszych 🙂

  2. Odpowiedz

    Bookiecik

    18 czerwca 2018

    Przymierzałam się do zakupu tej ksiażki, bałam się jednak, że odpowiedzi będą zbyt lakoniczne i powierzchowne. Widzę, że dalece się myliłam.

  3. Odpowiedz

    Hanna

    18 czerwca 2018

    Astronomia zawsze w jakiś sposób mnie fascynowała, lubię od czasu od czasu sięgnąć po książkę o tej tematyce, obejrzeć film albo przejść się na popularnonaukowy seans do obserwatorium. Na pewno jednak nie jest to temat łatwy. Jestem raczej humanistką i podwójnie doceniam takie pozycje 🙂

  4. Odpowiedz

    DeVi

    18 czerwca 2018

    Gdzieś już widziałam te książkę, ale ani razu nie miałam w swoich książkoholikowych dłoniach. Chciałabym przeczytać fragment aby obraz tej lektury nieco mi się wyostrzył 🙂

  5. Odpowiedz

    Happy Books

    19 czerwca 2018

    Coś czuję, że będzie miała swych fanów ta pozycja wydawnicza 😉

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


  • Fragile Heart
  • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


  • Córka Demona

    Córka Demona

    Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
  • Black & White

    Black & White

    Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
  • Kropla Łez

    Kropla Łez

    Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
  • Broken Visions

    Broken Visions

    Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
  • Deja Vu

    Deja Vu

    Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
  • Jak w Bajce

    Jak w Bajce

    Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
  • Akademia

    Akademia

    Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »