Zapraszamy do Podziemi

Date
kwi, 18, 2016

zapraszamytrans„Zapraszamy do Podziemi” to gra, która wywodzi się od japońskiego tytułu „Dungeon of Mandom” autorstwa Masato Uesugi. W odróżnieniu od oryginału jednak polskie wydanie zawiera aż czterech bohaterów (w japońskim dysponujemy wyłącznie wojownikiem). 

Wiek: 10+

Czas gry: ok. 30 minut

Liczba graczy: 2-4

Cel i fabuła

Początkowo gracze wcielają się w mistrzów gry, z każdą rundą tworząc trudniejsze podziemia. Gdy ostatecznie pozostali spasują, ostatni wciela się (a raczej zostaje zmuszony by wcielić się) w rolę bohatera, którego zadaniem jest pokonać stworzone w ten sposób lochy. Wygrywa osoba, która dwukrotnie pokona wszystkie stojące jej na drodze potwory, przegrywa ta, która podczas swoich wypraw dwukrotnie polegnie.

zapraszamy1

Strona wizualna

Gra nie posiada zbyt wielu elementów, ale są one wykonane starannie, z dbałością o szczegóły i ładną, zabawną szatą graficzną. Instrukcja jest krótka, prosta i przemyślana, a gracze dodatkowo jeszcze otrzymują „ściągę” w postaci wizualizującej potwory (i ich słabości) karty pomocy. Ponieważ pudełko od gry jest niewielkich rozmiarów, a sama rozgrywka nie wymaga zbyt dużej ilości miejsca „Zapraszamy do Podziemi” będzie idealne by zabrać je ze sobą na wakacyjny wyjazd lub w jakąś dłuższą podróż.

zapraszamy2

Przygotowanie

W instrukcji gracze mogą znaleźć obrazkową prezentację przygotowania gry dla dwóch graczy. Wydawnictwo przygotowało także film instruktażowy, który można obejrzeć na ich stronie domowej. Rozpoczynamy od wybrania lub wylosowania bohatera i rozłożenia na stole jego ekwipunku. Obok, grzbietem do góry, kładziemy potasowaną talię potworów. Każdy z graczy otrzymuje własną kartę pomocy, która podczas rozgrywki służyła będzie również jako znacznik. Trzeba zostawić również nieco miejsca na przyszłą talię lochu. Decyzja o tym kto rozpoczyna tym razem należy wyłącznie do graczy.

zapraszamy3

Przebieg rozgrywki

Gra przebiega w rundach, a każda z nich składa się z dwóch faz: fazy decyzji i fazy lochu. W pierwszej części gracze licytują się jednocześnie sprawiając, że loch staje się coraz trudniejszy. Osoba, której kolej przypada dobiera kartę potwora po czym umieszcza ją w talii podziemia lub zakrytą wykłada na stół, tym samym zabierając bohaterowi jeden z artefaktów. Można również spasować, ale wówczas do gry powraca się dopiero w następnej rundzie. Gdy zostanie tylko jeden gracz nie ma wyjścia i musi zmierzyć się z drogą poprzez lochy. Odkrywa on po kolei karty z talii podziemia i pokonuje ukryte w niej potwory, wykorzystując pozostawione mu artefakty. Jeżeli uda mu się pokonać wszystkie i przeżyć, otrzymuje kartę zwycięstwa, jeżeli zginie, odwraca kartę pomocy czerwoną stroną ku górze. Gdy zginie kolejny raz, odpada z gry.

zapraszamy5

Wrażenia 

Rozgrywka dostarcza wielu fantastycznych wrażeń. By wygrać trzeba zachować pokerową twarz i całkiem sporo kombinować. Wiele zależy jednak również od szczęścia. Gra podoba mi się zarówno pod względem oprawy wizualnej, zarysu fabularnego, mechaniki jak i samego pomysłu. Po prostu idealnie trafiła w mój gust.

Podsumowanie

„Zapraszamy do Podziemi” to ciekawie pomyślana i ładnie wydana, niewielkich rozmiarów „gierka”. Ze względu na jej wielkość i stosunkowo krótki czas rozgrywki można w nią zagrać  praktycznie zawsze i wszędzie, a ja jestem przekonana, że warto ją mieć pod ręką, bo kto wie, kiedy może się przydać? Zdecydowanie polecam – to jeden z tych tytułów, które trzeba posiadać w swojej domowej kolekcji!

Dziękuję!

2-pionki-logo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  19 kwietnia 2016

  Muszę ja upolować! Koncepcja bardzo mi się podoba 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »