Zapomniane – Cat Patrick

Date
lut, 28, 2012

Traumy przeżyte w dzieciństwie towarzyszą nam często przez całe życie. Już od tych najmłodszych lat kształtuje się nasz umysł. W ten sposób rodzą się sentymenty, fobie, a nawet, w skrajnych przypadkach, powstają różne zmiany w mózgu. Dziecięce wspomnienia mają wpływ na to jak będzie wyglądał nasz świat kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat później. Czasami przeżycia są zbyt silne i przerażający, a my, tak jak bohaterka książki „Zapomniane”, chcemy się ich z siebie pozbyć. Za wszelką cenę.

Powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej. Historię opowiada licealistka o wdzięcznym imieniu London. Byłaby zupełnie normalną dziewczyną, gdyby nie to, że jej wspomnieniami jest przyszłość. Nie pamięta tego co wydarzyło się poprzedniego dnia, za to doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co czeka ją za pięć lat. Widzi siebie w towarzystwie najlepszej przyjaciółki, jak zwiedzają, jako dorosłe osoby Meksyk, nie ma jednak pojęcia na temat zjedzonego poprzedniego dnia lunchu. Pamięć dziewczyny resetuje się każdego ranka, dokładnie o 4:33, godzinie, o której w wieku sześciu lat, na chwilę umarła. To bardzo utrudnia jej życie, ale ona się już przyzwyczaiła. Badało ją wielu specjalistów, nikt jednak nie odkrył na tą przypadłość żadnego lekarstwa. Dziewczyna stara się funkcjonować w normalnym świecie, ustawiając sobie przypomnienia w telefonie oraz zapisując to, o czym chciałaby pamiętać. Jej tajemnicę znają jedynie kochająca matka i najlepsza przyjaciółka, Jamie. London ma również chłopaka – Luka, w którym każdego dnia ponownie się zakochuje, za każdym razem tak samo zachwycona jego osobą. Jej największym problemem jest to, że nie widzi go w swojej przyszłości, nawet tej na najbliższe dni i przypomina go sobie tylko dzięki sporządzanym wieczorami notatkom. Mimo to, London za każdym razem czuje, że go kocha i naprawdę bardzo by chciała o nim pamiętać.

Oprócz wątku fantasy, książka porusza typowe, amerykańskie problemy dorastającej młodzieży – brak akceptacji wśród rówieśników, romanse uczniów z nauczycielami, rozwody rodziców. Zawiera również wątek kryminalny i kilka niespodzianek, które umilają lekturę – nie zamierzam ich jednak zdradzać, żeby nie popsuć komuś przyjemności czytania. Książka jest typową powieścią dla nastolatków i właściwie niewiele więcej mogę o niej powiedzieć. Fabuła jest ciekawa, akcja toczy się odpowiednim tempem – nie pędzi na łeb na szyję, ale również nie wlecze się i nie przynudza. Natomiast, oczywiście poza samym pomysłem, nie ma w niej niestety nic oryginalnego. To po prostu kolejna taka pozycja na rynku i raczej niczym szczególnym czytelnika nie zaskoczy. Bohaterów bez trudu można polubić, ale mimo, że mają swoje cechy indywidualne, z łatwością mogliby wtopić się w szary tłum. Szczypta humoru, trochę sentymentu, bardzo ciekawa przygoda, a jednak nic nadzwyczajnego. Wszystko to już gdzieś było i momentami miałam wrażenie, jakbym powieść czytała nie pierwszy raz.

Książka pisana jest lekkim i łatwym w odbiorze językiem. Czyta się ją szybko i z prawdziwą przyjemnością. Zwłaszcza dla osób, które nie znają zbyt wiele literatury z tego gatunku, lektura będzie miłym przeżyciem. Trzysta stron, duża czcionka, krótkie rozdziały, na dodatek okraszone notatkami London. Właściwie takie nic i niewiele w pamięci po niej zostaje, a jednak spełnia swoją rolę, dostarczenia czytelnikowi niewymuszonej rozrywki. Wydanie jest ładne, ma dobrą korektę i tłumaczenie. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na prezent dla nastolatki w wieku 16-19, to szczerze książkę polecam.

„Zapomniane” nie zmusiło mnie do żadnych głębszych refleksji, ale i poznania tej historii w żadnym razie nie żałuję. Zdecydowanie nie było stratą czasu i dostarczyło mi rozrywki na wieczór. Oglądanie świata oczami London to całkiem przyjemne przeżycie, a do przeczytania książki serdecznie zachęcam, choć przypuszczam, że przede wszystkim spodoba się tej nastoletniej publiczności, do której zresztą specjalnie jest skierowana.

O autorce słów kilka

Cat Patrick mieszka w pobliżu Seattle z mężem i dwójką małych dzieci. „Zapomniane” to jej pisarski debiut. Prawa do ekranizacji powieści zakupił Paramount Pictures, a role są już obsadzone. Główną bohaterkę zagra Hailee Steinfeld. 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nowaczytelnia.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  PanR

  28 lutego 2012

  A ja się nawet zastanawiałem, czy nie wziąć tego przez Secretum 🙂
  Okładka świetna moim zdaniem, fajny pomysł z głównym problemem bohaterki.
  Może rzeczywiście amerykańskie problemy nastolatków [zwłaszcza romanse z nauczycielami 😛 ] są oklepane strasznie, ale mało jest rzeczy, które nie są oklepane 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły