Zapomniane – Cat Patrick

Date
lut, 28, 2012

Traumy przeżyte w dzieciństwie towarzyszą nam często przez całe życie. Już od tych najmłodszych lat kształtuje się nasz umysł. W ten sposób rodzą się sentymenty, fobie, a nawet, w skrajnych przypadkach, powstają różne zmiany w mózgu. Dziecięce wspomnienia mają wpływ na to jak będzie wyglądał nasz świat kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat później. Czasami przeżycia są zbyt silne i przerażający, a my, tak jak bohaterka książki „Zapomniane”, chcemy się ich z siebie pozbyć. Za wszelką cenę.

Powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej. Historię opowiada licealistka o wdzięcznym imieniu London. Byłaby zupełnie normalną dziewczyną, gdyby nie to, że jej wspomnieniami jest przyszłość. Nie pamięta tego co wydarzyło się poprzedniego dnia, za to doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co czeka ją za pięć lat. Widzi siebie w towarzystwie najlepszej przyjaciółki, jak zwiedzają, jako dorosłe osoby Meksyk, nie ma jednak pojęcia na temat zjedzonego poprzedniego dnia lunchu. Pamięć dziewczyny resetuje się każdego ranka, dokładnie o 4:33, godzinie, o której w wieku sześciu lat, na chwilę umarła. To bardzo utrudnia jej życie, ale ona się już przyzwyczaiła. Badało ją wielu specjalistów, nikt jednak nie odkrył na tą przypadłość żadnego lekarstwa. Dziewczyna stara się funkcjonować w normalnym świecie, ustawiając sobie przypomnienia w telefonie oraz zapisując to, o czym chciałaby pamiętać. Jej tajemnicę znają jedynie kochająca matka i najlepsza przyjaciółka, Jamie. London ma również chłopaka – Luka, w którym każdego dnia ponownie się zakochuje, za każdym razem tak samo zachwycona jego osobą. Jej największym problemem jest to, że nie widzi go w swojej przyszłości, nawet tej na najbliższe dni i przypomina go sobie tylko dzięki sporządzanym wieczorami notatkom. Mimo to, London za każdym razem czuje, że go kocha i naprawdę bardzo by chciała o nim pamiętać.

Oprócz wątku fantasy, książka porusza typowe, amerykańskie problemy dorastającej młodzieży – brak akceptacji wśród rówieśników, romanse uczniów z nauczycielami, rozwody rodziców. Zawiera również wątek kryminalny i kilka niespodzianek, które umilają lekturę – nie zamierzam ich jednak zdradzać, żeby nie popsuć komuś przyjemności czytania. Książka jest typową powieścią dla nastolatków i właściwie niewiele więcej mogę o niej powiedzieć. Fabuła jest ciekawa, akcja toczy się odpowiednim tempem – nie pędzi na łeb na szyję, ale również nie wlecze się i nie przynudza. Natomiast, oczywiście poza samym pomysłem, nie ma w niej niestety nic oryginalnego. To po prostu kolejna taka pozycja na rynku i raczej niczym szczególnym czytelnika nie zaskoczy. Bohaterów bez trudu można polubić, ale mimo, że mają swoje cechy indywidualne, z łatwością mogliby wtopić się w szary tłum. Szczypta humoru, trochę sentymentu, bardzo ciekawa przygoda, a jednak nic nadzwyczajnego. Wszystko to już gdzieś było i momentami miałam wrażenie, jakbym powieść czytała nie pierwszy raz.

Książka pisana jest lekkim i łatwym w odbiorze językiem. Czyta się ją szybko i z prawdziwą przyjemnością. Zwłaszcza dla osób, które nie znają zbyt wiele literatury z tego gatunku, lektura będzie miłym przeżyciem. Trzysta stron, duża czcionka, krótkie rozdziały, na dodatek okraszone notatkami London. Właściwie takie nic i niewiele w pamięci po niej zostaje, a jednak spełnia swoją rolę, dostarczenia czytelnikowi niewymuszonej rozrywki. Wydanie jest ładne, ma dobrą korektę i tłumaczenie. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na prezent dla nastolatki w wieku 16-19, to szczerze książkę polecam.

„Zapomniane” nie zmusiło mnie do żadnych głębszych refleksji, ale i poznania tej historii w żadnym razie nie żałuję. Zdecydowanie nie było stratą czasu i dostarczyło mi rozrywki na wieczór. Oglądanie świata oczami London to całkiem przyjemne przeżycie, a do przeczytania książki serdecznie zachęcam, choć przypuszczam, że przede wszystkim spodoba się tej nastoletniej publiczności, do której zresztą specjalnie jest skierowana.

O autorce słów kilka

Cat Patrick mieszka w pobliżu Seattle z mężem i dwójką małych dzieci. „Zapomniane” to jej pisarski debiut. Prawa do ekranizacji powieści zakupił Paramount Pictures, a role są już obsadzone. Główną bohaterkę zagra Hailee Steinfeld. 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nowaczytelnia.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  PanR

  28 lutego 2012

  A ja się nawet zastanawiałem, czy nie wziąć tego przez Secretum 🙂
  Okładka świetna moim zdaniem, fajny pomysł z głównym problemem bohaterki.
  Może rzeczywiście amerykańskie problemy nastolatków [zwłaszcza romanse z nauczycielami 😛 ] są oklepane strasznie, ale mało jest rzeczy, które nie są oklepane 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »