Zalety bycia niewidzialnym – Stephen Chbosky

Date
maj, 13, 2024
Zalety bycia niewidzialnym

Zalety bycia niewidzialnymLiteratura młodzieżowa bywa bardzo różnorodna. Czasami pisana jest czysto rozrywkowo, czasami ma w sobie wiele głębi, a kiedy indziej, tak jak w przypadku tytułu „Zalety bycia niewidzialnym”, łączy przyjemność czytania z możliwością odniesienia się do własnych doświadczeń i być może otrzymania innej perspektywy, która pomoże poradzić sobie z własnymi problemami. 

O czym jest książka

„Zalety bycia niewidzialnym” to książka, która konstrukcją nie przypomina typowej powieści dla młodzieży. Napisana jest w formie listów, które główny bohater, Charlie, kieruje do nieznanego przyjaciela, tworząc unikalny, intymny portret dojrzewania.

Charlie jest nastolatkiem, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w skomplikowanym świecie dorosłych emocji i wydarzeń. Poprzez listy poznajemy jego życie, pełne pierwszych doświadczeń związanych z przyjaźnią, miłością, seksualnością oraz traumą. Książka porusza trudne tematy, takie jak depresja, samotność i przemoc domowa. Opowiada jednak rownież o pierwszej miłości i paru innych, pozytywnych elementach życia. To także opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i przynależności.

Moja opinia i przemyślenia

Stephen Chbosky stworzył dzieło, które mimo prostego języka, posiada głębię i niebanalność przekazu. Cechuje je szczerość i bezpośredniość, która pozwala czytelnikowi zidentyfikować się z bohaterem. Fabuła, choć wydaje się prosta, zaskakuje i prowokuje do refleksji. Charlie, jako narrator, jest postacią wyjątkowo wrażliwą i prawdziwą, przez co „Zalety bycia niewidzialnym” mogą być dla niektórych czytelników bardzo osobistym doświadczeniem. Myślę, że to naprawdę fajnie napisana książka, z solidnym przekazem i coś innego od standardu. Być może nie zaproponowałabym dodania jej do listy lektur, ale uważam, że mogłaby znaleźć się w każdej, licealnej bibliotece.

Podsumowanie

„Zalety bycia niewidzialnym” to książka, która zostaje w pamięci na długo po przewróceniu ostatniej strony. Autor tworzy realistyczny portret życia nastolatka, ale również porusza uniwersalne tematy ważne dla każdego z nas. Ponieważ książka napisana jest w formie listów, forma przekazu sprawia, że historie Charliego są jeszcze bardziej osobiste i wciągające. To książka, która zmusza do przemyśleń i pozwala na chwilę refleksji nad własnym życiem. Zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka czegoś więcej niż tylko rozrywki w literaturze młodzieżowej.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Zdejmij z nieba księżyc – Kristan Higgins

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pojedztam

  19 maja 2024

  Już wcześniej zwróciłam uwagę na to wydanie i tym chętniej będę chciała się z nim zapoznać w wolny wieczór.

 2. Odpowiedz

  Angela

  18 maja 2024

  Intrygująca książka, spotkałam się już z pisaniem w formie pamiętnika książki, ale w formie listu jeszcze książki nie zdarzyło mi się przeczytać. Muszę po nią sięgnąć.

 3. Odpowiedz

  Alicya

  17 maja 2024

  Chciałabym się z nią zmierzyć. Myślę, że będę ją przeżywać.

 4. Odpowiedz

  Iga

  16 maja 2024

  “Zalety bycia niewidzialnym” Stephena Chbosky dobrze oddaje cechy tej książki, takie jak prosty język i głębia przekazu, które pozwalają czytelnikowi utożsamiać się z bohaterem. Autentyczność narracji i intymny format listów sprawiają, że fabuła, choć z pozoru prosta, prowokuje do refleksji. Twoja opinia podkreśla, że książka mogłaby być cennym dodatkiem do bibliotek licealnych, zachęcając do głębszego zrozumienia literatury młodzieżowej.

 5. Odpowiedz

  Irena

  14 maja 2024

  Lubię formę listów, to zdecydowanie przemawia za tym, by zabrać się za książkę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   Muszę przyznać, że mi samej nie zawsze pasuje, ale tu jest idealna!

 6. Odpowiedz

  Martyna K

  14 maja 2024

  Wygląda na to że i ja będę musiała się z nią zapoznać. Myślę, że jest to propozycja skierowana do wszystkich miłośników takich publikacji.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   To ciekawie pomyślana, dobrze napisana młodzieżówka.

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  14 maja 2024

  Lubię chwytać za książki kierowane do młodzieży a jednak sprawiające przyjemność czytelniczą i starszym, spojrzenie na nastoletni etap życia, czasem z przymrużeniem oka, kiedy indziej refleksyjnie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   Świetnie to ujęłaś w słowa!

 8. Odpowiedz

  dyedblonde

  14 maja 2024

  myślę, że wiele nastolatków pokusi się na tą ksiązkę, zapowiada się super

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   Jest naprawdę warta uwagi.

 9. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  14 maja 2024

  Ciekawy pomysł, by w formie listów napisać fabułę książki. Rzadko się takie czyta, a tym bardziej jeśli są współczesną literaturą.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   To fakt, niby pomysł znany, ale tak naprawdę rzadko kiedy wykorzystywany i to w ciekawy sposób.

 10. Odpowiedz

  Angela

  13 maja 2024

  Jestem przekonana, że nie jedna nastolatka będzie zachwycona z tej propozycji i wiele z niej wyniesie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   To zdecydowanie jedna z tych wartościowych książek.

 11. Odpowiedz

  Gosia B

  13 maja 2024

  Na pewni ta lektura będzie inspiracją dla wielu nastolatków i otuchą, że nie są w swoich problemach odosobnieni.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 maja 2024

   Też tak uważam 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły