Zaginiona siostra – Tracy Buchanan

Date
lip, 15, 2021

Zaginiona siostra

Myślę, że lato to nie tylko romanse i lekkie powieści obyczajowe. Ja sama potrzebuję zdecydowanie większych wrażeń. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po książkę spod pióra brytyjskiej pisarki Tracy Buchanan, noszącą tytuł „Zaginiona siostra”. Czy jednak lektura spełniła moje oczekiwania? 

Zarys fabuły

Fabuła opisuje historie dwóch kobiet. Pisarki Selmy, która porzuciła dom i rodzinę, by zaznać szczęścia i wolności oraz jej dorosłej córki, Becky. Na łożu śmierci matka wyznaje córce długo skrywaną tajemnicę – Becky ma młodszą siostrę. Po początkowym szoku i niedowierzaniu kobieta postanawia ją odnaleźć. Jakie sekrety odkryje po drodze i czy uda jej się odnaleźć swoją własną drogę, wiodącą ją szczęśliwie poprzez życie?

„Posłuchaj, nie chodzi o to, żeby cię zeswatać (…) tylko o to, żeby nie pozwolić, by osoby, z którymi łączy cię szczególna więź gdzieś się wymknęły, przepadły.”

Moja opinia i przemyślenia

Książka jest inteligentnie napisana i wciągająca. Zmusza do refleksji. Podczas lektury naprzemiennie poznajemy losy Selmy z 1991 roku oraz jej porzuconej córki Becky, z czasów obecnych. Historie obydwu kobiet są niezwykle wciągająca i bardzo oryginalne. W powieści pojawia się wiele nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Na jaw wychodzą sekrety i kłamstwa. Autorka nie obawia się poruszania trudnych tematów, takich jak chociażby depresja poporodowa. Czy porzucenie własnej rodziny faktycznie może komuś przynieść szczęście?

Bardzo spodobało mi się to, że Tracy Buchanan nigdzie się nie spieszyła. Udało jej się uniknąć zarówno dłużyzn, jak i wątków pisanych na siłę. Wszystkie poruszane w fabule kwestie dokładnie omawia i wyjaśnia, jednocześnie nie nużąc przy tym czytelnika. Treść książki niejednokrotnie wzrusza i zaskakuje. Krótko rzecz ujmując „Zaginiona siostra” to naprawdę świetna powieść i zupełnie nietypowe podejście o literatury obyczajowej.  

Podsumowanie

Z lekturą książki „Zaginiona siostra” wiązałam bardzo duże nadzieje i ku mojej ogromnej radości ani odrobinę się nie zawiodłam. Powieść niezwykle wciąga i zaskakuje. Zmusza do rozważań na wiele trudnych tematów. Autorka stawia przed czytelnikami pytania, na które każdy z nas sam powinien sobie szczerze odpowiedzieć. Do tej pory Tracy Buchanan wydała osiem tytułów, ale w Polsce ukazał się tylko jeden. Mam nadzieję, że wydawnictwo Literackie zdecyduje się kontynuować współpracę z pisarką, ponieważ z przyjemnością przeczytałbym kolejną książkę spod jej pióra. Polecam! Naprawdę warto! 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Ogrodowe przebudzenie – Mary Reynolds

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

19 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  15 lipca 2021

  Bardzo dobrze, że wiązałaś z lekturą tej książki wielkie nadzieje i że się nie zawiodłaś.

 2. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  15 lipca 2021

  Jestem bardzo ciekawa emocji i tajemnic związanych z poszukiwaniami młodszej siostry.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  16 lipca 2021

  Lubię takie rodzinne historie, więc się skuszę na tę lekturę.

 4. Odpowiedz

  TosiMama

  16 lipca 2021

  Zapowiada się znakomita lektura. Zapisuję tytuł!

 5. Odpowiedz

  Paulina

  17 lipca 2021

  Rodzinne tajemnice to coś co mnie bardzo przekonuje, więc postaram się mieć ten tytuł na uwadze.

 6. Odpowiedz

  Honorata

  17 lipca 2021

  Jeśli wzrusza do łez, to od czasu do czasu sięgam po takie pozycje. A fabuła może być ciekawa, dość życiowa.

 7. Odpowiedz

  Aga

  21 lipca 2021

  Super, że książka sprostała oczekiwaniom. Muszę sięgnąć, chętnie zerknę, jak mi się spodoba.

 8. Odpowiedz

  Kinga

  22 lipca 2021

  Podoba mi sie fabuła. Myślę, że wciągnęłabym się w historię.

 9. Odpowiedz

  Paulina

  22 lipca 2021

  Zapowiada się naprawdę bardzo ciekawie, dziękuję za polecenie tego tytułu.

 10. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  22 lipca 2021

  Pomysł na fabułę jest połową sukcesu, czuję się zainteresowana tym tytułem.

 11. Odpowiedz

  Koralina

  22 lipca 2021

  to jest chyba dla mnie najgorsze, kiedy zaczynasz fajną książkę i niestety nie ma się pewności, czy wydawnictwo będzie kontynuować serię

 12. Odpowiedz

  Martyna

  24 lipca 2021

  Zapowiada się naprawdę interesująco, na pewno znajdzie swoich zwolenników, w tym mnie.

 13. Odpowiedz

  Głodna Wyobraźnia

  24 lipca 2021

  Literatura obyczajowa to nie mój konik, ale na pewno znajdą się fani tej książki.

 14. Odpowiedz

  Paulina K.

  26 lipca 2021

  O książce jest dosyć głośno, lubię takie historie, więc chętnie zapamiętam tytuł na przyszłość.

 15. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  26 lipca 2021

  Czytając Twoją recenzję czułam coraz większe zaciekawienie, więc chętnie zapoznam się z tą książką. Lubię takie klimaty.

 16. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  26 lipca 2021

  Dobrze zadane pytanie: czy porzucenie rodziny daje szczęście? Powiem jak prawnicy: to zależy. Jeśli jednak to świadome porzucenie maleństwa, to chyba mogę bez kozery powiedzieć, że nie, nie wydaje mi się, że da to szczęście. Gdzieś z tyłu głowy zapewne się czuje, że to krew z krwi. I zapewne tak miała bohaterka tej ksiażki.

 17. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  27 lipca 2021

  Ksiązka już czeka na półce na spotkanie, jestem bardzo ciekawa, czy przekona mnie do siebie, pomysł na fabułę wiele obiecuje. 🙂

 18. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  27 lipca 2021

  Nie spotkałam się jeszcze z tym tytułem. Ale to moje klimaty. Lubię inteligentnie napisane i wciągające książki. Myślę, że mogłaby mi się spodobać.

 19. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  27 lipca 2021

  Czytałam i podobała mi się książka, takie moje klimaty w niej znalazłam. Jednak nie wciągnęła mnie tak jakbym chciała i gdy ja zostawiałam nie chciało mi się do niej wracać 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »