Zadośćuczynienie za pośliźnięcie. Czego możesz się domagać?

Date
gru, 17, 2022
Zima w mieście

Zadośćuczynienie za pośliźnięcie

Czego możesz się domagać?

Jest zima, spadł śnieg, coraz częściej zdarzają się wypadki. Co chwilę czytam nie tylko o stłuczkach samochodowych i potrąceniach na pasach, ale także o przewróceniu się i zrobieniu sobie krzywdy na oblodzonych schodach, czy chodniku. Nie każdy jednak wie, że również w takiej sytuacji należy nam się finansowe zadośćuczynienie za poniesione w ten sposób krzywdy. 

Czy zadośćuczynienie różni się od odszkodowania?

Tak, to dwa zupełnie inne pojęcia, które nie są swoimi synonimami. O odszkodowaniu mówimy wówczas, gdy poniesiemy straty materialne, które łatwo wycenić. Na przykład zniszczeniu ulegnie samochód, rower czy telefon. Zadośćuczynienie natomiast dotyczy naszego stanu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Należy nam się, więc gdy na przykład złamiemy nogę na skutek pośliźnięcia się na oblodzonych schodach. Te dwie rzeczy oczywiście nie wykluczają się nawzajem i możemy starać się o obydwie. 

Od kogo domagać się zadośćuczynienia?

W polskim prawie istnieje obowiązek zajmowania się swoim otoczeniem, by było bezpieczne dla przechodniów. 

Art. 61 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. mówi o tym, że właściciel budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie użytkowania budynku w razie wystąpienia zewnętrznych czynników mogących oddziaływać negatywnie na stan obiektu, a w związku z tym powodować zagrożenie dla życia, zdrowia, dla mienia lub dla środowiska. 

Dlatego, gdy wypadek zdarzy się przed blokiem, zadośćuczynienia możemy domagać się od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, od zarządcy budynku lub w przypadku domów jednorodzinnych od właściciela. Również sklepy i urzędy nie są zwolnione z obowiązku odśnieżania i pozbywania się zwisających z dachu sopli lodu. 

Nie bójmy się sądów

Mimo że mieszkamy w Polsce, a nie w Stanach Zjednoczonych, to również w naszym kraju istnieje możliwość otrzymania zadośćuczynienia na drodze sądowej. Wystarczy dokumentacja medyczna i dobrze wypełniony pozew. Nie każdy jednak oczywiście nadaje się do tego, by samodzielnie walczyć w sądzie, dlatego, aby uzyskać sprawiedliwe zadośćuczynienie, warto zgłosić swoją sprawę do profesjonalistów. Po wygranym procesie, to pozwany, nie powód ponosi wszelkie koszty, również usług prawniczych. Jeżeli masz ochotę poczytać na ten temat nieco więcej, to bogate kompendium wiedzy znajdziecie na stronie: www.tuodszkodowania.pl/zadoscuczynienie/. 

Na zakończenie

Zdarzyło ci się kiedyś pośliznąć na oblodzonym chodniku? Czy masz pewność, że twoje dziecko zimową porą bezpiecznie dotrze do szkoły? Uważam, że z takimi zaniedbaniami zawsze trzeba walczyć, nie tyle dla własnych korzyści materialnych, co po to, by nigdy więcej się one nie powtórzyły. Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci.

Wpis z linkiem sponsorowanym.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

20 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

  18 stycznia 2023

  Bardzo przydatny i pomocny wpis, ponieważ jest akurat pora, gdy o wypadek bardzo łatwo. U nas strasznie są oblodzone drogi i chodniki

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 stycznia 2023

   Oj tak i teraz ta śnieżyca! U nas dosłownie była burza z piorunami podczas obfitych opadów śniegu, pierwszy raz w życiu coś takiego widziałam!

 2. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  24 grudnia 2022

  Ostatnio czytałam na grupie przypadek poślizgnięcia na terenie parkingu dyskontu. Okazuje się, że często są to tereny dzierżawione i w Urzędzie Miasta można się dowiedzieć od kogo, by szukać zadośćuczynienia.

 3. Odpowiedz

  krystynabozenna

  22 grudnia 2022

  Słyszałam o tym, ale mimo wszystko nie chciałbym się poślizgnąć…

 4. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  22 grudnia 2022

  Dobrze, że się mówi o takich sprawach, bo niekażdy jest tego świadomy. A trzeba dbać o własne sprawy.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  21 grudnia 2022

  Nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość takiego rozróżnienia może się nam przydać, zatem warto mieć chociaż ogólną wiedzę w temacie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 grudnia 2022

   Też tak uważam.

 6. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  21 grudnia 2022

  Post jakże na czasie, szczególnie po wczorajszym wydarzeniu, gdzie życie stracił tak młody mężczyzna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 grudnia 2022

   Słyszałam o tym, bezsensowna tragedia.

 7. Odpowiedz

  Pojedztam

  21 grudnia 2022

  Na szczęście nie miałam takiego problemu zimą, ale przez niedopatrzenie firmy odpowiedzialnej za umywalki na obozie – choćby brak barierki nieźle się połamałam.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 grudnia 2022

   Auć! Ale tam pewnie też miałaś jakieś ubezpieczenie?

   • Odpowiedz

    Pojedztam

    22 grudnia 2022

    Tak, na szczęście aż dwa różne.

 8. Odpowiedz

  Agnieszka+D.

  21 grudnia 2022

  Wpis na czasie. Ostatnia miałam taki wypadek na schodach podczas pójścia na pociąg i Zastanawiałam się czy mogę od kogoś żądać zadośćuczynienia

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 grudnia 2022

   Współczuję! Również spółki państwowe odpowiadają za bezpieczeństwo przechodniów.

 9. Odpowiedz

  Martyna K.

  18 grudnia 2022

  Na pewno dobrze jest mieć świadomość tego, że w takiej sytuacji można zwrócić się o zadośćuczynienie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 grudnia 2022

   Też tak uważam 🙂

 10. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  17 grudnia 2022

  Dobrze, że o tym piszesz, bo już mnie to wszystko zaczyna wkurzać. Ludzie mają piękne ogrody, drogie domy i samochodu, a na chodniku przed ich posesja śniegu tona. Bo się nie chce wyjść i sprzątnąć. U nas jest tak przy wielu posesjach.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 grudnia 2022

   Niestety wiele osób nie dba o bezpieczeństwo innych, albo nawet nie wie, że jego chodnik przed domem to jego sprawa.

 11. Odpowiedz

  Joanna

  17 grudnia 2022

  Idealny temat na czasie, zwłaszcza po wczorajszej szklance na drodze. Ja się wiele razy wywaliłem, na szczęście nic się nie stało… Ale strach się bać.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   U nas na pasach zostało potrącone idące do szkoły dziecko, w zeszłym roku podobny wypadek był na tym samym przejściu dla pieszych.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • BOX SERUMIXUJ od Pure Beauty

  BOX SERUMIXUJ od Pure Beauty

  BOX Serumixuj Znajdź idealne połączenie dla swojej skóry Czy wiesz czego potrzebuje twoja skóra? Czy jest to rozświetlenie i nawilżenie, redukcja zmarszczek i odżywienie, a …Czytaj dalej »
 • Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
 • Everdell 

  Everdell 

  Everdell  Rozwijaj swoją osadę w przeuroczej krainie Everdell Działające od wielu lat wydawnictwo Rebel, ma na swoim koncie całkiem sporo kultowych tytułów. Jednym z nich …Czytaj dalej »
 • Nogi stonogi na lodzie

  Nogi stonogi na lodzie

  Nogi stonogi na lodzie Ostatnio zastanawiałam się nad pograniem z córką w jakąś zimową grę, gdyż zeszłoroczny tytuł „Pędzące żółwie. Wyścig do choinki” sprawił nam …Czytaj dalej »
 • Pielęgnacja twarzy z marką Jowae od Topestetic

  Pielęgnacja twarzy z marką Jowae od Topestetic

  Pielęgnacja twarzy z marką Jowae  Oczyszczenie, nadanie skórze odpowiedniego PH i nawilżenie, to trzy najważniejsze kroki podczas pielęgnacji twarzy. W dzisiejszym wpisie chciałam opowiedzieć Wam …Czytaj dalej »
 • Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday? Odkryj w sobie czarny charakter! W świecie pełnym przeciętności i konformizmu, “Co zrobiłaby Wednesday?” to krzyk — nie, wrzask — odmienności. Książka …Czytaj dalej »
 • Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04 W Japonii mangi obejmują tak samo szeroką gamę gatunków, jak i powieści. W Polsce jednak najczęściej ukazują się humorystyczne lekkie …Czytaj dalej »