Wszystko to co wyjątkowe – Matthew Quick 

Date
lut, 28, 2017

Wiele dobrego słyszałam o twórczości amerykańskiego pisarza Matthew Quick. Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać książkę „Poradnik pozytywnego myślenia” na podstawie której powstał oscarowy film. To właśnie dla tego tytułu (wówczas przyszły) pisarz porzucił pracę nauczyciela angielskiego. Powieść wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Od tamtej pory bibliografia Matthew Quick znacznie się poszerzyła i tak oto w moje ręce trafiła książka dla młodzieży „Wszystko to co wyjątkowe”.

Możesz być, kimkolwiek zechcesz.

 [stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”02314D” ccolor=”000000″ bcolor=”4BA3CF” bgcolor=”BFEEFF” cbgcolor=”85F3FF” bgcolorto=”A8F3FF” cbgcolorto=”5CC9FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

autor: Matthew Quick 
wydawnictwo: Harper Collins
data wydania: 14 września 2016
ISBN: 9788327619952
liczba stron: 256

[/stextbox]

Przed świątecznymi feriami Nanette otrzymuje od swojego nauczyciela dziwną książkę, której nakład już dawno się wyczerpał. Książka nosi tytuł „Kosiarz baloników” i opowiada o roku w liceum z perspektywy nastoletniego chłopca, z którym Nanette zaczyna się utożsamiać. Historia zmienia jej pogląd na życie i powoduje, że dziewczyna staje się zupełnie inną osobą.

Powieść pisana jest w narracji pierwszoosobowej, z punktu widzenia głównej bohaterki. Nanette ze szczegółami opowiada czytelnikom losy bohatera ze swojej książki. Mówi również o tym jak bardzo zawiedziona jest jej zakończeniem. Okazuje się jednak, że może spotkać się z autorem powieści, a to wywiera na nią jeszcze większy wpływ niż sama zawarta w książce historia.

„Dziwni, samotni ludzie potrzebują się nawzajem”. Nie mogłabym zgodzić się bardziej. Matthew Quick przemawia moim językiem, pisze o sprawach, które w jakiś sposób dotyczą mnie samej. Chociaż nie aż w tak desperackiej formie, ale być może fakt ten wiąże się z tym, że ja takich ludzi w życiu spotkałam wielu. Bohaterka powieści jednak jest niedojrzała i z początku nie potrafi zrozumieć jasnego przekazu, że to ona jest panią swoich własnych decyzji. Nikt ich za nią nie podejmuje.

To intrygujące jak książka może wpłynąć na życie czytelnika, ale jeszcze ciekawsze wydaje się jak wpłynąć może ona na życie jej autora. Tylko, że pisarze są w mniejszości i być może dlatego nikt się nad ich losami nie zastanawia. Matthew Quick nie mówi oczywiście o osobach rządnych sławy, które piszą pod publikę, a o tych, którzy naprawdę zmieniają sposób myślenia i całe swoje życie. Wyraźnie widać też jak mocno wpłynęła na niego praca z młodymi ludźmi.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. „Wszystko to co wyjątkowe” to niezwykły, na swój sposób szokujący tytuł. Zmusza czytelników do myślenia i uświadamia ich jak trudny i burzliwy może być okres dorastania. Myślę, że książka będzie idealna nie tylko dla młodzieży, ale także dla rodziców, którzy często nie wiedzą co w danej sytuacji zrobić.

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O Autorze słów kilka” bwidth=”2″ color=”02314D” ccolor=”000000″ bcolor=”4BA3CF” bgcolor=”BFEEFF” cbgcolor=”85F3FF” bgcolorto=”A8F3FF” cbgcolorto=”5CC9FF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Matthiew Quick to amerykański pisarz, autor bestsellerów New York Times’a. Rzucił pracę nauczyciela języka angielskiego, aby napisać swoją pierwszą powieść „Poradnik pozytywnego myślenia”, na podstawie której powstał oscarowy film. Wielokrotnie nagradzany, m.in. finalista nagrody Fundacji Hemingwaya (PEN Award 2009), LA Times Book Prize, New Times Book Review Editor’s Choice. Inne książki jego autorstwa to Sorta Like a Rock Star (2010), Boy 21 (2012), Forgive Me, Leonard Peacock (2013) oraz Good Luck of Right Now (premiera w 2014). Prawa do ich ekranizacji zostały zakupione przez  największe wytwórnie filmowe świata, m.in. DreamWorks. Mieszka w Massachusetts ze swoją żoną – pianistką i pisarką Alicią Bessette.[/stextbox]

Wszystko to co wyjątkowe – Matthew Quick 

[buybox-widget category=”book” ean=”9788327619952″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Sylwia

  2 marca 2017

  Czytałam Poradnik pozytywnego myślenia. Podobał mi się (znacznie bardziej niż obejrzany później film). Poszukam sobie tej książki, jestem jej b. ciekawa. Może faktycznie, tak jak napisała Werka777, mnie się spodoba, a potem przyda się córkom. Takich mądrych książek w domu nigdy dość.

 2. Odpowiedz

  werka777

  2 marca 2017

  Może jeszcze nie teraz, ale kiedy dorośnie moja córka, będę szukała tego tytułu. Skoro zachwalasz, będę polecać innym,. bo ten tytuł wydaje się godny uwagi. Jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej publikacji tego autora,

 3. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  1 marca 2017

  Mnie ona aż tak nie porwała, w sumie to dość mocno kręciłam na nią nosem. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 marca 2017

   Na szczęście nie miałam porównania do innych tytułów autora, w których ludzie dostrzegają spore podobieństwa 🙂

 4. Odpowiedz

  BrokenVision

  28 lutego 2017

  Ale żeś pasek dowaliła ^^ ale w sumie pasujący do bohaterki.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły