Wybranka bogów, część 1 – P.C. Cast

Date
paź, 23, 2012

„Wybranka bogów” to już druga powieść P.C. Cast w mitycznym świecie Partholonu, gdzie żyją centaury, a cześć oddawana jest bogini Eponie. „Przepowiednia” i „Powołanie” opowiadały o dziewczynie (pół centaurzycy, pół człowieku), która rządziła w kraju, jako umiłowana wybranka bogini. Sytuacja się powtarza, tyle, że umiłowana Epony przybywa tym razem z innej rzeczywistości.

Shannon Parker jest nauczycielką i wiedzie spokojne, normalne życie. Kiedy jednak podczas wakacyjnej przerwy wybiera się na aukcję niezwykłych przedmiotów, jej świat przewraca się do góry nogami. Nabywa tam tajemniczą wazę, która w jakiś sposób przyciąga ją do siebie. To właśnie ten przeklęty przedmiot sprawia, że kobieta przenosi się do innej rzeczywistości, by zastąpić miejsce wybranki bogini Epony, Rhiannon. Mimo że takie życiewygląda kusząco, okazuje się jednak, że władczyni ma nie tylko same przywileje, ale i obowiązki. Na przykład musi poślubić Wielkiego Szamana – centaura. Na dodatek nad Partholonem wisi złowieszcze widmo wojny.

Co do twórczości P.C. Cast mam zazwyczaj mieszane uczucia. Z jednej strony jej książki fajnie się czyta, ale z drugiej, zawsze znajdzie się w nich coś, co strasznie irytuje i drażni. Dodatkowo świat stworzony przez pisarkę bywa nieco naciągany. Jest przekoloryzowany i nie ma realnych podstaw bytu, a w jego opisach pojawiają się dłużyzny. Mimo to pomysłowości autorce nie brakuje i z każdą kolejną powieścią jestem ciekawa co nowego tym razem wykombinowała, więc i tak zawsze po nią sięgam.

Zdecydowanym plusem „Wybranki bogów” jest sama główna bohaterka. Shannon to energiczna, żywa osoba. Wydaje się być nieco szalona i z pewnością niecodzienna. Niewątpliwie dodaje książce smaku. Dobrym pomysłem również okazały się równoległe rzeczywistości, w których żyją te same osoby (lub ich lustrzane odbicia), po prostu w innych realiach. Może nie jest to żadną nowością w literaturze fantasy, z pewnością jednak w tym wypadku pisarce udało się wykonanie.

Świat przedstawiony w powieści oglądamy oczami Shannon. Opowiada ona o swoich losach w pełen humoru, intersujący sposób. Ma dystans do innych i siebie samej. Jest to jedna z nielicznych bohaterek stworzonych przez P.C. Cast, do której bez trudu można poczuć sympatię. Na przykład Zoey, z serii „Dom Nocy”, którą pisarka tworzy z córką, zwyczajnie nie cierpię. Tu, jeżeli ktoś czytał „Przepowiednię” będzie miał okazję zaobserwować jak ewoluował i wzbogacił się o szczegóły stworzony wcześniej przez autorkę świat.

Co prawda powieść nie jest ani nigdy nie była na liście moich czytelniczych priorytetów, ale przyjemnie było się z nią zapoznać. Nie jest to książka do której będę wielokrotnie wracała, jednak z pewnością nie uważam jej również za stratę czasu. Krótko mówiąc – jest dobrze, mogłoby być lepiej. Niestety pisarce nie udało się tak do końca wykorzystać dobrego pomysłu. Natomiast mieszanka fantastyki z wątkami sensacyjnymi i przemyśleniami własnymi bohaterki wyszła całkiem udana. Cóż – z pewnością jest o czym poczytać i tylko w nielicznych momentach wieje nudą.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Secretum.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  23 października 2012

  czytałam obie części
  drugi tom wg mnie jest ciekawszy, nieco więcej się dzieje, a i główna bohaterka nieco bardziej “dorosła” do swojej roli ;]

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 października 2012

   Ja zawsze mam mieszane uczucia co do twórczości Cast i nigdy nie wiem co o niej napisać… ale i tak posiadam wszystkie jej książki jak leci, włącznie z “Boginią oceanu”.

 2. Odpowiedz

  inka144

  25 października 2012

  P.C. Cast czytałam “Naznaczoną”, “Zdradzoną” i “Wybraną”. “Nieposkromiona” mi się tak bardzo nie podobała, że ją odłożyłam na półkę. Myślę, że ta książka nie jest dla mnie. Już i tak się zawiodłam na Zoey i Eriku, więc chyba już nigdy nie sięgnę po twórczość pani Cast.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White
  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 wybuchła Trzecia Wojna Światowa, która...
 • Jak w Bajce
  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie wyglądało groźne, przerażało jednak swoim...
 • Akademia
  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według niego, dla córki pułkownika była...
 • Kropla Łez
  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie wierzyłam w magię, a dziś…...
 • Pieśń Księżyca
  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak głęboko w Anduriańską puszczę, ale Emi szła pewnym krokiem przez gęsty las. Czuła się tu jak w domu. Nie było tu nic, co mogłoby chcieć ją skrzywdzić. Tym razem jej cel stanowiła niewielka, urokliwa polana, gęsto pokryta mchem, a o tej porze roku także drobnymi, niebieskimi kwiatkami ardenii. Marzyła o tym, żeby położyć się na miękkim poszyciu i godzinami wpatrywać się w to cudowne, olśniewające niebo.