Wybacz mi, Leonardzie
Zdecydowaną zaletą Netflixa jest to, że tworzy ekranizacje książek pisarzy, na których być może bez filmu, czy serialu w ogóle nie zwrócilibyśmy uwagi. Jednym z takich Autorów jest moim zdaniem Matthew Quick, którego książki w Polsce zaczęły ponownie ukazywać się na fali sukcesu stworzonych na ich podstawie produkcji.
Zarys fabuły
Leonard kończy osiemnaście lat, z pewnością jednak nie można powiedzieć, że jest szczęśliwy. Natłok różnych wydarzeń sprawia, że postanawia uczcić ten dzień, zabierając do szkoły broń, by zastrzelić swojego byłego najlepszego przyjaciela, a następnie siebie. Chłopiec dokładnie wszystko przemyślał i zanim popełni zbrodnie, a potem samobójstwo, zamierza jeszcze pożegnać się z kilkoma osobami. Czy którakolwiek z nich zauważy, że dzieje się coś niedobrego?
Moja opinia i przemyślenia
Książkę czyta się szybko i z ciekawością. Do krótkich, pisanych w narracji pierwszoosobowej rozdziałów, dodane zostały listy z przeszłości. Historia porusza wiele trudnych tematów, opowiada o dojrzewaniu i związanych z nim problemach, które pewne osoby dotykają znacznie bardziej niż pozostałych. Pokazuje, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają najbliżsi i nasze codzienne otoczenie. Dobre słowo, czy drobny gest mogą mieć ogromną wagę. Ludzie są wytrzymali, ale każdy ma swoją granicę, której czasami już bardziej po prostu nie da się rozciągnąć.
„Wybacz mi, Leonardzie” to smutna, pełna emocji i niezwykle przejmująca historia, która niestety sprawia wrażenie aż nazbyt realnej. To wyjątkowa, ale łamiąca serce historia, w której z zapartym tchem śledziłam losy bohatera i zaczęłam zastanawiać się, czy sama znajduję odpowiednią ilość czasu dla własnych dzieci. Niestety współczesny świat pędzi zbyt szybko i trzeba pamiętać, że praca, to nie wszystko, chociaż czasami jest to naprawdę trudne.
Podsumowanie
Tytuł „Wybacz mi, Leonardzie” jest jedną z tych wartościowych, zmuszających do refleksji lektur, które powinien przeczytać każdy nastolatek. Powieść jest świetnie napisana i dopracowana w najmniejszych szczegółach, również pod względem zarysu psychologicznego bohatera. Uważam, że to właśnie takie książki powinny znajdować się na licealnej liście lektur. Nie tylko zachęciłyby młodzież do czytania, ale też pozwoliły zrozumieć, że problemy młodych ludzi są doskonale znane światu i nie trzeba mierzyć się z nimi samodzielnie. Wystarczy poprosić o pomoc, nawet jeżeli nie można jej uzyskać od własnych rodziców.
Dziękuję!
Przeczytaj również:
Marysia K
Dokładnie tak, książki które Netflix zekranizował cieszą się dużą popularnością
Paulina Kwiatkowska
Niewątpliwie jest to jedno z tych wydań, które może mnie zainteresować. Dziękuję za polecenie.
Wędrowki po kuchni
Lubię takie dopracowane w każdym szczególe książki, więc ta z pewnościa jest godna polecenia
Vicky
To wartościowa, a jednocześnie przyjemna lektura.
Żyć nie umierać
Nie mam Netflixa więc nie oglądam tam filmów. A książka wydaje się być ciekawa i możliwe, że poproszę o nią Gwiazdroa 🙂
Vicky
To niezwykle wartościowa lektura.
Recenzje Kiti
Niewątpliwie warto jest zwrócić uwagę na to wydanie w wolnym czasie.
Vicky
Też tak uważam 🙂
Aga
Lubie takie książki. Recenzja zachęca do lektury!
Vicky
Powieść jest bardzo wartościowa!
Paulina Kwiatkowska
Na pewno warto mieć na uwadze tytuł, który powoduje, że warto podjąć refleksję.
Vicky
Też tak uważam 🙂
Pojedztam.pl
Kojarzę tę książkę, ale nie miałam okazji jej czytać. Dobrze, że zmusza do refleksji.
Vicky
To wartościowa lektura.