Wilczy szlak – Bear Grylls

Date
paź, 09, 2011

Dzika przyroda, wolność i niebezpieczeństwo. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak poradzić sobie na przykład w Amazońskiej Dżungli lub na śnieżnym odludziu Alaski? Razem z Beckiem, trzynastoletnim bohaterem książki „Wilczy szlak” możemy udać się w taką właśnie, pełną niebezpieczeństw podróż.

Trzeba przyznać, że autor powieści – Bear Grylls – zna się na rzeczy i dokładnie, z własnego doświadczenia, wie o czym pisze. Jako dziecko uczył się wspinaczki i żeglarstwa, w wieku nastoletnim chodził po górach oraz trenował sztuki walki, pasjonując się tym do tego stopnia, że zawędrował pod Himalaje i do Japonii. Po powrocie do kraju przeszedł przygotowawczy kurs w brytyjskich siłach specjalnych i został przyjęty do regimentu. Podczas skoku na spadochronie w Afryce, złamał kręgosłup w trzech miejscach i lekarze oznajmili mu, że nie będzie w stanie chodzić o własnych siłach. Mimo to, zaledwie półtora roku później, Bear zdobył Mount Everest. W dalszym ciągu podróżuje po najbardziej niegościnnych miejscach na Ziemi. Tak więc wszystko co Bear Grylls pisze, oparte jest na jego własnych doświadczeniach i chociażby z tego powodu, warto sięgnąć po jego książkę.

„Wilczy szlak” jest drugą częścią cyklu „Misja: przetrwanie” nie stanowi jednak bezpośredniej kontynuacji poprzedniego tomu. Książki łączy ze sobą jedynie główny bohater i przewijające się czasem w treści nawiązania do „Złota Bogów”.

Czytać powieść zaczynamy w momencie gdy chłopcy – główny bohater Beck Granger i jego przyjaciel Tikaani – wraz  z wujem Alem rozbijają się w katastrofie lotniczej na Alasce. Pilot ginie na miejscu, a wuj chłopca zostaje ciężko ranny. Okazuje się, że nikt nie był poinformowany o dokładnej dacie ich przylotu, a samolot po drodze zboczył z kursu, tak więc wniosek jest prosty – nikt nie będzie ich szukał. Chłopcy budują prowizoryczne schronienie dla wuja, a potem wyruszają w podróż przez mroźne pustkowie, by sprowadzić dla niego pomoc.

Książka ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Bardzo nieprzyjemne wrażenie wywarł na mnie młody Beck w roli trzynastoletniego geniusza. Nie spodobało mi się jego suche wyjaśnianie spraw i udzielanie porad Tikaaniemu. Wydawało mi się sztuczne i nieprawdziwe. Za to przypadły mi do gustu ciekawe przygody chłopców oraz piękny krajobraz dzikiej Alaski, malowany słowem przez autora, który widział go na własne oczy. Jestem przekonana, że powieść zainteresuje większość nieletnich czytelników płci męskiej, chociażby wziąwszy pod uwagę sam fakt jedzenia różnych, obrzydliwych rzeczy – jak robale (bo mają dużą zawartość białka) czy wyciągniętych z żołądka martwego renifera porostów (smakują jak sałata, mniam). Mimo, że książka jest powieścią typowo podróżniczo-przyrodniczą, to mnie osobiście ucieszył przewijający się przez całą fabułę, pozostający do końca tajemnicą, wątek fantasy.

Sam styl autora jest przejrzysty, treściwy i przyjemny. Tłumacz w tym wypadku także się spisał. Jednak książka mogłaby być o połowę cieńsza, tak duże są litery na poszczególnych stronach. Czy to dobrze czy źle, zapewne każdy będzie innego zdania. Według mojej prywatnej opinii, to takie wydanie dla leniuchów.

Dla kogo przeznaczona jest powieść Beara Gryllsa? Otóż, mimo, że skierowana jest głównie do młodych czytelników, nadaje się dla każdego. Odniosłam wrażenie, że to takie następstwo dla przygód Tomka autorstwa Alfreda Szklarskiego. „Wilczy szlak” jako powieść, nie zachwycił mnie jakoś szczególnie, jednak jako przedstawienie możliwości przeżycia – bez profesjonalnego przygotowania i sprzętu – w mroźnych warunkach Alaski, książka była pomysłowa i znakomita. Każdemu wielbicielowi sztuki survivalu – serdecznie polecam.

Książka recenzowana dla portalu  http://nastek.pl/.

 

14 października 2011

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »