Wampir – Wojciech Chmielarz

Date
cze, 16, 2024
Wampir  Wojciech Chmielarz

Wampir 

Wampir  Wojciech ChmielarzSeria o detektywie Dawidzie Wolskim spod pióra Wojciecha Chmielarza po latach doczekała się eleganckiego wznowienia! „Wampir” to wciągająca powieść kryminalna otwierająca gliwicki cykl detektywistyczny. Książka jest doskonałym przykładem mrocznej prozy, która przyciąga czytelników swoją intensywnością i złożonością. Autor, znany z tworzenia bogatych w detale i wielowątkowych opowieści, dostarcza czytelnikom lekturę, która nie pozwala oderwać się od pierwszej do ostatniej strony.

O czym jest książka?

Głównym bohaterem „Wampira” jest Dawid Wolski, prywatny detektyw o dość wątpliwej moralności. Jego zadaniem jest rozwikłanie zagadki tajemniczego samobójstwa dwudziestoletniego Mateusza. Chłopak, który planował przyszłość pełną podróży i zmian, skoczył z dachu wieżowca, nie zostawiając żadnego listu pożegnalnego. Matka Mateusza, nie mogąc uwierzyć w samobójczą śmierć syna, wynajmuje Wolskiego, by zbadał sprawę głębiej.

W trakcie śledztwa Wolski natrafia na wiele trudności, częściowo z własnej winy, gdyż jego niecierpliwość i brak moralnego kręgosłupa często prowadzą do problemów. Musi wejść w świat nastolatków, pełen tajemnic i bezwzględności, który komplikuje się jeszcze bardziej, gdy gliwickie zaułki zaczynają splatać się z wirtualną rzeczywistością. Wolski odkrywa powiązania Mateusza z zaginioną Alicją, sieć nastoletnich prostytutek oraz rodzinne sekrety, które niektórzy woleliby ukryć.

Moja opinia i przemyślenia

Kiedy zaczęłam czytać „Wampira”, nie spodziewałam się, że książka tak bardzo mnie pochłonie. Wojciech Chmielarz stworzył niezwykle realistyczny świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje. Dawid Wolski, jako główny bohater, jest antybohaterem w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego niechlujne podejście do życia, brak skrupułów i moralności sprawiają, że trudno go polubić. Niemniej jednak, jego determinacja i umiejętność łączenia faktów czynią go skutecznym detektywem.

Pisarz doskonale buduje napięcie, stopniowo odkrywając kolejne elementy układanki. Historia rozwija się w zaskakujący sposób, a zwroty akcji trzymają czytelnika w ciągłym napięciu. Świat przedstawiony w książce jest brutalny i pełen mrocznych zakamarków, co dodatkowo potęguje atmosferę niepewności i zagrożenia.

Postacie w „Wampirze” są pełne wad, co czyni je bardziej autentycznymi. Matka Mateusza, zdeterminowana by poznać prawdę, mimo że nie jest postacią sympatyczną, budzi szacunek swoją upartością. Wojciech Chmielarz nie stara się upiększać swoich bohaterów, stawia raczej na realizm. 

Zaletą książki jest również umiejętne połączenie klasycznego kryminału z elementami thrillera i sensacji. Autor zgrabnie żongluje gatunkami, tworząc opowieść, która zaskakuje na każdym kroku. Gliwickie zaułki, w których toczy się akcja, są pełne mrocznych tajemnic, a wirtualna rzeczywistość wprowadza dodatkowy element nieprzewidywalności.

Podsumowanie

„Wampir” Wojciecha Chmielarza to książka, która, jestem pewna, przypadnie do gustu miłośnikom mrocznych kryminałów i skomplikowanych zagadek. Autor mistrzowsko kreuje świat pełen brutalności i moralnych dylematów, w którym główny bohater, choć trudny do polubienia, przyciąga myśli czytelników. Książka trzyma w napięciu, ale także zmusza do refleksji nad ludzką naturą. Dla fanów kryminałów to pozycja obowiązkowa. Polecam z całego serca!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Wilkołak – Wojciech Chmielarz

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Martyna K.

  13 lipca 2024

  Autor potrafi tworzyć ciekawe pozycje i widzę, że niewątpliwie to wydanie również zalicza się do tego grona.

 2. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  11 lipca 2024

  Tytułu nie znam, a ponieważ komponuje się z moimi czytelniczymi zainteresowaniami, to chętnie go poznam, mam nadzieję, że szybko się wciągnę.

 3. Odpowiedz

  Adrianna Andrzejewska

  6 lipca 2024

  Uwielbiam kryminały, a wśród ostatnich premier pojawiły się dwie pozycje Wojciecha Chmielarza, w tym również ta, które muszę koniecznie przeczytać. Mam wykupiony pakiet w Legimi, także mam nadzieję, że w jakiś deszczowy dzień uda mi się to zrobić.

 4. Odpowiedz

  Angela

  6 lipca 2024

  Kryminały to nie moja bajka, chociaż ostatnio sporo z nich przyswajam. Dlatego z miłą chęcią, sprawdzę i tą pozycję.

 5. Odpowiedz

  dyedblonde

  4 lipca 2024

  mroczny kryminał, chętnie przeczytam, zapisuję sobie te tytuł!
  dziękuję

 6. Odpowiedz

  Martyna K.

  23 czerwca 2024

  Nie znam jeszcze tego tytułu, ale muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

 7. Odpowiedz

  Irena

  22 czerwca 2024

  Lubię właśnie mroczne kryminały, a i pióro autora nie jest mi obce. Może się skuszę…

 8. Odpowiedz

  Agnieszka

  22 czerwca 2024

  Znam tylko 2 książki autora, ale jego styl mi się podoba. Muszę sięgnąć po więcej.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły