Venla – J.K. Johansson

Date
lis, 01, 2016

venla„Venla” to ostatni tom intrygującej trylogii o zaginionych dziewczętach z fińskiego miasteczka Palokaski. Co łączy ze sobą wszystkie sprawy i czy ktokolwiek mógłby spodziewać się takiego zakończenia?

J.K. Johansson to niezwykle ciekawy projekt. Pod tą nazwą pracuje bowiem zespół wybitnych fińskich pisarzy i scenarzystów, którzy publicznie nie chcą ujawniać swoich nazwisk. Bawią się konwencją, będąc zespołem i autorem jednocześnie. Co ciekawe wspólne pisanie idzie im zaskakująco dobrze. Cała Finlandia huczy od plotek, wszyscy chcą wiedzieć, kto kryje się pod pseudonimem. Przypuszcza się, że w zespole piszą najlepsi z najlepszych pisarzy kryminałów. Jednak nikt nic nie wie i ich tożsamość owiana jest tajemnicą, tak samo jak zagadki, które tworzą. Tymczasem autor J.K. Johansson, do tego stopnia zintegrował się z rolą, że ma już swoją tożsamość i intrygującą osobowość.

Zaginięcie Noory, która nie wróciła z tajemniczego przyjęcia, wzbudziło ogólny niepokój. Miia, szkolny psycholog, przypadkiem znajduje kobiece zwłoki i jest zdeterminowana by odkryć otaczającą je tajemnicę – nawet jeżeli nikt nie zdecyduje się jej pomóc. Policja również natyka się na kolejne, martwe ciało, które charakteryzuje znany czytelnikom z poprzednich części wisiorek z aniołem. Jak zakończy się ta cała, zagmatwana sprawa i czy mieszkańcy miasteczka nareszcie będą mogli odetchnąć i poczuć się bezpiecznie?

Trylogia jest jednym ciągiem wydarzeń, które następują bezpośrednio po sobie, w chronologicznej kolejności i raczej nie polecam czytania jej jako oddzielnych tomów. Zespół J.K. Johansson podsuwa swoim czytelnikom wiele, niejednokrotnie wykluczających się nawzajem tropów by ostatecznie zaskoczyć ich finałem swojej historii.

Fabuła powieści jest rozbudowana, ale nie zagmatwana. Koligacje rodzinne bohaterów i ich powiązania dość jasno wynikają z treści i łatwo je przyswoić, a są one dość istotne dla motywacji wykreowanych przez autorów postaci. Książka napisana została dobrze zarówno pod względem warsztatu jak i wciągającej treści. Nie ma w niej „fajerwerków”, ale również z pewnością nikogo nie znudzi.

Muszę przyznać, że nie jestem fanką kryminałów jako takich, ale trylogia, na którą składają się tytuły „Laura”, „Noora” i „Venla” całkiem przypadła mi do gustu. Również samą inicjatywę, dzięki której seria została stworzona, uważam za niezwykle udany pomysł. Trylogię polecam nie tylko wielbicielom kryminałów, ale również tym, którzy lubią powieści obyczajowe z dobrze i ciekawie skonstruowanym tłem.

Dziękuję!

logodk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »