Ukryta Brama – Eva Völler

Date
lut, 06, 2015

ukryta-brama-poza-czasem“Ukryta Brama” to tom wieńczący trylogię, opowiadającą o dziejach młodych podróżników w czasie, spod pióra Evy Völler. Od samego początku pisarka zabiera nas w magiczną i niesamowitą podróż poprzez wieki, by pokazać czytelnikom zupełnie inny, niezwykły świat.  

Tym razem Anna i Sebastian przenoszą się w czasie do XIX-wiecznego Londynu. Ich misja nie należy do łatwych (zwłaszcza, że niewiele o niej wiedzą), a młodzi zakochani zostają zmuszeni by udawać rodzeństwo. Choć z początku bogactwo i luksus wzbudzają ich zachwyt, szybko dochodzą do wniosku, że nie jest to świat, w którym na co dzień chcieliby żyć. Najgorsze jest jednak to, że ktoś niszczy kolejne bramy, służące do podróżowania w czasie, a przecież od tych podróży i powodzenia ich misji, zależne są losy świata…

Myślę, że powieść stała się godną następczynią “Trylogii czasu” – bestsellera niemieckiej pisarki Kerstin Gier. Opisy w książce są niezwykle barwne i sprawiają, że czytelnik podróżuje w czasie wraz z bohaterami. Anna i Sebastian oraz uczucie, którym darzą siebie nawzajem, rozkwitają z każdym, kolejnym tomem. Dbałość o szczegóły świata przedstawionego niejednokrotnie mnie zadziwiła.

Mimo że powieść została bardzo starannie dopracowana, nie pozostaje jednak bez wad. Niestety największym problemem trylogii wydaje się być jej schematyczność – właściwie nie widać zbyt wielkich różnic pomiędzy kolejnymi tomami, zmienia się tylko tło i drugoplanowi bohaterowie. Niewiele może tutaj zaskoczyć czytelnika, nie ma tajemnic, zagadek, a w nieznanych elementach fabuły bohaterowie gubią się sami. Brakuje napięcia i powoli odsłanianej tajemnicy.

Historia jest lekka i pełna barw. Również przekazana została w przyjemny, przystępny sposób. Zarówno “Ukryta brama” jak i pozostałe tomy trylogii to idealne powieści dla młodzieży, takie, które bez obawy swoim dorastającym córkom mógłby sprezentować każdy, szanujący się rodzić. Trylogia jest jednocześnie ciekawa i dobrze napisana, ale też przekazana została dość łagodnie – idealnie nadawałaby się do ekranizacji przez wytwórnię Disney’a.

Historyczna Wenecja, cudowny Paryż, niezwykły Londyn. Pisarka zabiera swoich czytelników w pełną tajemnic i niebezpieczeństw, ale i niezaprzeczalnego uroku, podróż “poza czasem”. Z pewnością nikt nie będzie żałował, jeśli wybierze się w nią wraz z młodymi, intrygującymi bohaterami. Trylogię serdecznie wszystkim polecam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Caroline Livre

  7 lutego 2015

  Przyznam szczerze,że po drugim tomie miałam już dość. Wkurzała mnie schematyczność, dziecinne moim zdaniem zachowanie głównej bohaterki.Raczej nie sięgnę po trzecią część…
  Pozdrawiam

 2. Odpowiedz

  Cassin - Zakładka do Przyszłości

  6 lutego 2015

  Od tej serii zdecydowanie wolę Trylogię Czasu, ale z tamtą mało co się może równać 😉 Szkoda, że Magiczna Gondola – Złoty Most – Ukryta Brama są jednak bardziej do młodszej młodzieży niż troszkę starszych czytelników – seria by na tym bardzo zyskała.

 3. Odpowiedz

  Fenko

  6 lutego 2015

  Słyszałam o tej trylogii ,ale nie jestem pewna, czy sięgnę kiedykolwiek. Póki co, nie spotkałam książki w tej tematyce, która traktowałaby ten temat dośc poważnie i ciekawie 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   6 lutego 2015

   To w takim razie naprawdę bardzo polecam “Trylogię czasu” Kerstin Gier

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »