Ugotowany

Date
kwi, 28, 2016

0cb08579a3-UgotowanyScenariusz filmu już w 2007 roku znalazł się na słynnej, hollywoodzkiej „czarnej liście” najlepszych niezrealizowanych scenariuszy filmowych. Rok później do jego realizacji przymierzał się David Fincher, ale ostatecznie wycofał się w 2010 roku. Ostatecznie produkcję udało się zrealizować dopiero Johnowi Wellsowi w 2015 roku.

„Ugotowany” to film, w którym jedzenie zajmuje sporo miejsca, ale tak naprawdę nie jest tematem samym w sobie. Głównym motywem jest tutaj przemiana jaka zachodzi w Adamie i na niej właśnie skupił się reżyser.

Adam Jones (Bradley Cooper) jest znakomitym kucharzem, który jednak ma wiele problemów emocjonalnych oraz z poukładaniem swojego własnego życia. Perfekcyjne gotowanie to nie wszystko, ale Adam nie zauważa, że otaczają go ludzie, którzy są jego przyjaciółmi, a nawet więcej – rodziną. Gdy w Paryżu osiągnął to czego pragnął po prostu uciekł, zostawiając wszystkich na lodzie. Teraz, po latach, próbuje w Londynie stworzyć światowej klasy restaurację i znaleźć się w gronie „najlepszych z najlepszych”. Tylko czy starzy przyjaciele będą potrafili mu ponownie zaufać? I czy Adam będzie potrafił zmienić swój stosunek do innych ludzi?

b15f35fa6a-p1aa1k39gs10rluu6mlt1hb81pou506

Muzyka, zdjęcia, montaż, scenografia, dekoracje – wszystko wygląda perfekcyjnie. Przepiękne ujęcia z miastem w tle zapierają dech. Sterylnie czyste, białe sale restauracyjne upewniają widzów w przekonaniu, że to czysty dom wariatów. Najmniej wyszukana była chyba kuchnia – taka, jaką zobaczyć można wszędzie przez co stanowiła dość stonowany dodatek i tło dla wybuchów głównego bohatera.

29d9b2d5b2-p1aa1k39gr1mqckdh57o12hn1pk202

Film jest pełen emocji, ogląda się go z zapartym tchem – dosłownie! Nigdy nie sądziłam, że będę mogła coś takiego powiedzieć o produkcji, której fabuła dzieje się w kuchni. Często jest tak, że mimo obsady aktorskiej złożonej z samych gwiazd produkcja i tak nie domaga – nie wiem czy wynika to stąd, że aktorzy nie wkładają serca w swoją pracę czy po prostu z powodu kiepskiego scenariusza. Tu jednak tego nie ma. Aktorzy grają świetnie, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń. Chociaż tak naprawdę wykazać się miał szansę jedynie grający Adama Bradley Cooper, a niekiedy także wcielająca się w rolę Helene Sienna Miller. Pozostali w zdecydowany sposób zostali zepchnięci na drugi plan.

9fdeb3c236-p1aa1k39gs1es76singojk6j05405

„Ugotowany” posiada świetny scenariusz z dość zwyczajną, ale jednak niezwykle wciągającą fabułą i dużą dozą czarnego humoru. Oglądając go byłam naprawdę zachwycona. Jednak to zakończenie… Film się po prostu urywa. Nie ma żadnego mocnego akcentu, jest po prostu czysty, przesłodzony happy end. Główny bohater traci rogi i pazury, a wraz z nimi niestety traci również swój urok.

9a71579a3b-p1aa1k39gsccg1ura13lp63ad3b303

Podsumowując – film stoi na naprawdę wysokim poziomie i niewiele elementów w nim zgrzyta. Ogląda się go z przyjemnością i w pełnym skupieniu. Porusza dość poważne tematy, a jednocześnie nie został pozbawiony uroku lekkiego, pełnego humoru kina. „Ugotowany” zdecydowanie wywarł na mnie pozytywne wrażenie i jestem bardzo zadowolona, że miałam okazję by go obejrzeć. Polecam!

Dziękuję!

monolith

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  KasiaK

  11 stycznia 2020

  Nie oglądałam jeszcze tego filmu, ale bardzo mnie zachęciłaś 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »