Tylko ty – Federico Moccia

Date
kwi, 30, 2016

tylko-tyFederico Moccia pracuje jako scenarzysta filmowy i telewizyjny. Od najmłodszych lat dużo czytał, a pisanie stało się dla niego prawdziwą przyjemnością. Jego ulubionym przedmiotem w szkole był właśnie język włoski i świetnie wychodziło mu pisanie wypracowań. Kiedyś obiecał sobie, że przed trzydziestką napisze pierwszą powieść. W ten właśnie sposób powstało „Trzy metry nad niebem”, które jednak musiał wydać na własną rękę. Chociaż niewielki nakład powieści rozszedł się błyskawicznie, to książka ponownie odkryta została dopiero po dwunastu latach. Dzięki temu wydarzeniu Federico Moccia znów zaczął pisać, a jego historie stały się popularne i rozchwytywane.

Głównym bohaterem powieści jest przystojny Włoch o imieniu Nicco, który, wraz z najlepszym przyjacielem, postanawia przyjechać do Warszawy by odnaleźć Anię, swoją wakacyjną miłość. Na miejscu okazuje się, że adres, który posiadają, nie jest prawdziwy, a sama Ania to sławna modelka, której podobizna zdobi wielkie bilbordy.

Muszę przyznać, że powieść zaintrygowała mnie przede wszystkim dlatego, że jej akcja rozgrywa się w Polsce i byłam niezwykle ciekawa w jaki sposób włoski pisarz postrzega nasze realia. Żałuję tylko, iż umknął mi fakt, że jest to drugi tom serii „Chwila szczęścia”, a ja nie miałam okazji przeczytać pierwszego. Na szczęście nieznajomość poprzedniej części historii w tym wypadku niespecjalnie przeszkadzała w lekturze.

„Tylko ty” jest typowym „love story”, wyidealizowaną powieścią o cudownym, zupełnie pozbawionym realizmu, życiu. Widać to chociażby po sposobie w jaki pisarz stworzył Warszawę (w takim mieście to ja bym naprawdę chciała mieszkać). Najdziwniejsze jest jednak to, że książka niewątpliwie posiada swój urok – trochę tak jakbym czytała baśniową fantastykę. Chyba tylko Włosi potrafią w ten sposób pisać. Jest to taka lekka, beztroska historia, którą można przeczytać by samemu poczuć się lepiej. Z pewnością pozytywnie nastawia do świata.

Jeżeli, drogi czytelniku, szukasz akurat książki, która sprawi, że choć na chwilę zapomnisz o realnym świecie i jego problemach to „Tylko ty” będzie powieścią idealną dla ciebie. Powiew świeżości, przyjaźń, wakacyjna miłość, dobrzy, uczynni ludzie. Wszystko to ujęte w prostych, przystępnych słowach. Świat jest piękny i nie sposób się w tym wypadku z Federico Moccia kłócić. Polecam wszystkim tym, którzy potrzebują chwili na złapanie oddechu. Być może czytelnicy również odnajdą swoje szczęśliwe zakończenie i tego im (Wam) z całego serca życzę.

Dziękuję!

muzasa

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  posredniczkaa

  30 kwietnia 2016

  Głośno ostatnio o niej 🙂 mam ją w planach.

 2. Odpowiedz

  Dorota Ka

  1 maja 2016

  Takiego lekkiego love story mi teraz trzeba.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »