Tylko matka – Elisabeth Carpenter

Date
lip, 01, 2020

Tylko matka

Ludzka psychika jest niezwykle skomplikowaną rzeczą. Nigdy nie wiemy na pewno, jak zachowalibyśmy się w danej sytuacji, dopóki się nam ona nie przytrafi. Elisabeth Carpenter w wiarygodny sposób maluje słowem portret matki,  której ukochany syn trafił do więzienia z etykietą mordercy. 

Zarys fabuły

Syn Ericy Wright został skazany za morderstwo i spędził w więzieniu siedemnaście długich lat. Ona jednak, mimo dowodów zbrodni, które znalazła w swoim mieszkaniu i skrzętnie ukryła, wciąż wierzy w jego niewinność. Skrywając ból, cierpliwie znosi szykanowanie sąsiadów, napisy na ścianach swojego domu, fekalia i wyzwiska. Nie przeprowadziła się w inne miejsce, nie uciekła, by móc wspierać syna i odwiedzać go w więzieniu. Czy, jednak gdy mężczyzna wróci wreszcie do domu, będzie tym samym człowiekiem? I czy intuicja matki faktycznie się w tym przypadku nie myli? 

Moja opinia i przemyślenia

Książka pisana jest z dwóch punktów widzenia: Ericy, matki skazanego za morderstwo Craiga oraz Luke, dziennikarza, który przed laty zajmował się ich sprawą. Czasami też pojawiają się rozdziały z punktu widzenia innych bohaterów, są to jednak króciutkie urywki w fabule. Dzięki takim zabiegom czytelnik może podejść obiektywnie do opowiadanej mu historii. Elisabeth Carpenter gra na uczuciach osób czytających jej powieść i robi to z wprawą prawdziwego wirtuoza. 

Powieść to typowy thriller psychologiczny. Jest ciekawa i rozbudowana. Do samego końca nie wiadomo co się wydarzy. Elisabeth Carpenter ma lekkie pióro i doskonałe pojęcie o tym, jak ustalać reguły gry. Jestem pod wrażeniem jej pomysłów, umiejętności i zrozumienia pewnych ludzkich zachowań. Tak jak chciała tego Autorka, od samego początku czytelnik współczuje Erice i chce wraz z nią wierzyć w niewinność jej syna. Jednak przeczy to zdrowemu rozsądkowi, gdyż za jego winą przemawia cała masa dowodów.  

Podsumowanie

„Tylko matka” to niezwykle wciągający thriller psychologiczny. Historia została doskonale opowiedziana, towarzyszy jej mroczny klimat i wiele wątpliwości. Czyta się ją z zapartym tchem. Z pewnością nie jest to ostatnia książka, jaką przeczytam spod pióra Elisabeth Carpenter. Polecam wszystkim czytelnikom lubiących zgłębiać tajemnice ludzkiej psychiki. Autorka powieści cierpienie, wiarę i poświęcenia matki opisała niezwykle zgrabnie, wiarygodnie i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Szeptacz – Alex North

Noc, kiedy umarła – Jenny Blackhurst

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

21 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  1 lipca 2020

  Lubię thrillery psychologiczne, więc będę miała ją na uwadze.

 2. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  1 lipca 2020

  Uwielbiam taki thrillery psychologiczne więc i ten chętnie przeczytam 🙂

 3. Odpowiedz

  Małgorzata

  1 lipca 2020

  Fabuła zapowiada się mega ciekawie. Bardzo kusząca propozycja, zapiszę sobie tytuł 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 lipca 2020

   Przyznam, że przeczytałam w necie kilka niepochlebnych opinii i nie wiem skąd się wzięły – chyba z powodu innych oczekiwań co do treści (czytelnicy chcieli mniej psychologicznych rozważań, a więcej akcji).

 4. Odpowiedz

  Marysia K

  2 lipca 2020

  Jak dla mnie brzmi świetnie! Po thrillery sięgam z wielką przyjemnością więc i ten ląduje na mojej liście

 5. Odpowiedz

  Agnieszka

  2 lipca 2020

  Ostatnio czytam sporo takich książek i bardzo mi się podobają. Na pewno sięgnę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 lipca 2020

   Sama również czytam ich coraz więcej 🙂

 6. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  2 lipca 2020

  Czekam aż książka do mnie dotrze, nie mogę doczekać się już spotkania z nią. 🙂

 7. Odpowiedz

  Anna

  2 lipca 2020

  Lubię takie historie. Autorki nie znam, ale chętnie zapoznam się z jej twórczością.

 8. Odpowiedz

  Akacja

  2 lipca 2020

  Nie przepadam za tym typem literatury, ale zaintrygowałaś mnie.

 9. Odpowiedz

  Marlena H.

  2 lipca 2020

  Czas wakacji miałam przeznaczyć na lżejsze lektury. Jednak Twoja recenzja bardzo mnie zainteygowala, że z chęcią sięgnę po ten tytuł. Lubię ten gatunek.

 10. Odpowiedz

  DeVi

  2 lipca 2020

  Zapiszę pozycja na listę prezentową – już mi oczy świecą na myśl, że mogę zrobić fajny prezent 🙂

 11. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  2 lipca 2020

  nie wiem, czy chciałabym poznać takie cierpienie, odkąd sama mam dzieci przerażają mnie takie fabuły

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   3 lipca 2020

   Mnie jednak udaje się oddzielić obrazy z książek, gdzie fikcja, od obrazów z realnego świata. Mroczne powieści przyciągały mnie zanim miałam dzieci, jak i odkąd pojawiły się w moim życiu. 🙂

   • Odpowiedz

    Vicky

    7 lipca 2020

    Myślę jednak, że jako matki, wszystkie thrillery dotyczące dzieci (niezależnie w jakim wieku) przeżywamy znacznie mocniej.

 12. Odpowiedz

  Rafał

  3 lipca 2020

  Zapowiada się interesująco

 13. Odpowiedz

  Meg Sheti

  3 lipca 2020

  Thrillery zawsze na tak! 🙂 Nad tym nawet myślałam, w wolnej chwili pewnie spróbuję 😀

 14. Odpowiedz

  Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny

  3 lipca 2020

  Fantastycznie, myślę, że to jest bardzo ciekawa pozycja, wnioskując po tym co napisałaś:) Cieszę się, że trafiłam na recenzję takiej książki.

 15. Odpowiedz

  Aga

  6 lipca 2020

  Zdecydowanie coś dla mnie. Uwielbiam takie książki i sporo ich ostatnio czytam.

 16. Odpowiedz

  Vademecum Mamy

  7 lipca 2020

  Uwielbiam thrillery psychologiczne więc ta książka jest zdecydowanie dla mnie!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »