Tylko dla dorosłych

Date
lis, 28, 2014

big_Tylko_dla_doroslych_3DTak to już w życiu bywa, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, by iść drogą własnych marzeń. Niekiedy los zrzuca nas na Ziemię, a upadek z wysokości może być niezwykle bolesny. Tak właśnie stało się w przypadku Amy – głównej bohaterki filmu “Tylko dla dorosłych”.

Amy chce zostać słynną poetką. Doskonale się uczyła, skończyła akademię i zaczęła tworzyć. Droga do kariery jest jednak usłana wysokimi wadium, które musi wpłacać biorąc udział w przeróżnych, literackich konkursach. Mimo że podjęła już setki prób, nikt nie chce jej wydrukować. Dziewczyna jednak nie przyjmuje do wiadomości, że po prostu jej wiersze wcale nie muszą być rewelacyjne. Gdy rodzice odmawiają jej finansowego wsparcia, niczym rozwydrzony dzieciak, po prostu ucieka z domu. To jednak nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ po studiach na kierunku “poezja” nikt nie chce jej zatrudnić. W końcu znajduje pracę w sklepie z gadżetami “tylko dla dorosłych”, a praca i spotkani w niej ludzie odmieniają spojrzenie dziewczyny na świat.

Główna bohaterka (Emma Roberts) jest osobą narwaną, zachowującą się niepoważnie i mało realistycznie, ale stąd bierze się komizm i czarny humor filmu. Jej poetycki mentor, Rat Billings (John Cusack) świetnie sobie radzi w roli znoszącego ją (prawie cierpliwie) człowieka. Równie mocno przypadła mi do gustu gra kierownika sklepu z rzeczami dla dorosłych (Evana Petersa), który był zupełnym przeciwieństwem Amy. Ogólnie cała produkcja wydaje się być oparta na grze aktorskiej, zdecydowanie bardziej niż większość współczesnych filmów, w których najważniejsze są efekty lub (w przypadku filmów obyczajowych i romansów) otoczenie (piękne scenerie, miasta, nietypowe ujęcia).

Fabuła filmu jest zwyczajna, akcja toczy się naprzód, ale ciężko określić ją jako “wartką”, a mimo to historia przyciąga uwagę. Jest dość zwyczajna, jednocześnie wraz z pewnymi elementami pokazując swoją niezwykłość. Myślę, że każdy miewa problemy podobne do tego głównej bohaterki, ale podchodzi do nich i rozwiązuje je w “nieco” inny sposób. Przyznam szczerze, że spodziewałam się filmu klasy średniej z bardzo głupim poczuciem humoru i tytuł “Tylko dla dorosłych” niezwykle pozytywnie mnie zaskoczył.

Dobra gra aktorska, ciekawie przedstawiona fabuła, zwyczajne, w interesujący sposób ukazane, problemy to zdecydowanie mocne strony filmu. Gdyby to była powieść, tytuł “Tylko dla dorosłych” zaliczyłabym do gatunku “New Adult”. Przedstawia okres, w którym Amy wchodzi w dorosłe życie, a sytuacje w których się znajduje nieco temperują jej nadmiernie wybujałe ego. Film będzie idealny dla wielbicieli czarnego humoru oraz osób, które lubią prawdziwe historie, takie opowiadające o tym jakie jest życie.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Monolith Studio

monolith

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  29 listopada 2014

  Obejrzalam i również mnie wciągnął 😉

 2. Odpowiedz

  Kaśka P.

  29 listopada 2014

  Widzę tu moich ulubionych aktorów z AHS 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »