Tuwim Cafe, na każdą okazję

Date
sie, 11, 2015

75921190_tuwim-cafe-na-kazda-okazje_0_240x320_FFFFFF_scl_1Nie jestem wielbicielką poezji i nigdy nią nie byłam, ale do pewnych artystów czuję głęboki sentyment. Jednym z nich jest właśnie Julian Tuwim ze swoją ponadczasową twórczością. Każdy, nawet małe dziecko, zna chociaż częściowo treść wiersza „Lokomotywa”, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Julian Tuwim tworzył przede wszystkim poezję dla osób dorosłych.

„Przez piwnicę na ulicę jak piłeczka się potoczę,
Wtem podskoczę, w iskrach prysnę i zakręcę się jak bąk!
Nad snem twoim zakołuję- zacałuję- załaskoczę
I opadnę kłębkiem czarnym do stulonych twoich rąk.”

„Tuwim Cafe, na każdą okazję” to ciekawie pomyślana książeczka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Literacki Egmont. Co prawda poezję można czytać samemu dla siebie, ale tu chodzi o coś więcej – dzięki temu zbiorowi możemy się nią w cudowny, kreatywny i artystyczny sposób podzielić z bliskimi nam osobami. Jedna strona zawiera napisany ozdobną czcionką wiersz. Na jej odwrocie natomiast możemy umieścić imię osoby, której chcemy go podarować. Każda kartka ma wyznaczoną linię cięcia by utworem można było podzielić się w sposób fizyczny, a nie jedynie duchowy.

„Nie ma żadnego zajęcia:
Jestem tylko łowcą słów.
Czujny i zasłuchany
Wyszedłem w świat na łów.„

Przyznam, że zdziwił mnie nieco fakt pojawiającym się w tomiku fragmentów. To nie całe wiersze, a jedynie ich niewielkie części – każdy fragment podpisany i oznaczony skąd został wybrany oraz w który roku powstał. Przez to strony sprawiają wrażenie niemalże kartek okolicznościowych (wydaje mi się, że było to zabiegiem celowym, ale przyznam również szczerze – nieco mi brakuje całości tej niezwykłej poezji, nawet mimo że fragmenty zostały naprawdę dobrze i rozważnie wybrane).

„Z dłonią na oczach zamkniętych
– Jak poeta z dziecinnego widzenia –
Teraz ja sam
Poeta,
Ja sam prawie święty,
W niepamięci trwam,
Z młodziutkiego marzenia jak z bibułki wycięty,
Lekki,”

Tomik jest cudowny i naprawdę warto mieć go w swojej kolekcji, albo podzielić się poezją z najbliższymi. Wiersze na długo zapadają w pamięć. Wydawnictwo Egmont wpadło na świetny pomysł. Oby pojawiało się więcej takich inicjatyw, a ponadczasowa poezja Juliana Tuwima nigdy nie umarła.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

13 sierpnia 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »