Tulipanowy wirus – Daniëlle Hermans

Date
lis, 02, 2016

tulipanowyDo sięgnięcia po książkę „Tulipanowy wirus” zachęciła mnie intrygująca, tajemnicza okładka. Może szata graficzna nie powinna być kryterium wyboru lektur, ale czasem gdy dużo się czyta, to tak właśnie się dzieje. Czy jednak nie pożałowałam swojej decyzji?

Akcja powieści toczy się w mieście Alkmaar XVII-wiecznej Holandii oraz w czasach współczesnych, w Londynie. Ludzie zwariowali na punkcie rzadkich odmian tulipanów. Ich cebulki osiągały kosmiczne ceny. Kwiaty stały się symbolem bogactwa i luksusu. W pewnym momencie wszystko inne przestało się liczyć. Co ciekawe, tak naprawdę tulipanomiania nigdy się nie skończyła, co potwierdzić może nowożytna historia…

Powieść wydaje mi się napisana zbyt prosto jak na swoją tematykę, ale trzeba przyznać, że wątek historyczny został poprowadzony niezwykle wiarygodnie, a Daniëlle Hermans posiada sporą wiedzę na tematy, które porusza. Niestety to jedna z niewielu mocnych stron powieści. Sama akcja jest dość schematyczna i przewidywalna. Zabrakło jakiegokolwiek elementu zaskoczenia i trudnej do odkrycia tajemnicy. Poza samym kwiatowym motywem fabuła również nie niesie ze sobą niczego szczególnego.

Stwierdzenie jednak, że książka jest nudna byłoby kłamstwem. Wydaje mi się po prostu, że pisarka źle wybrała gatunek w którym chciała stworzyć swoją pierwszą powieść. Historię czyta się niezwykle szybko, jest lekka i niewymagająca. Nie jestem fanką Dana Browna, więc nie będę tutaj niczego porównywała do jego twórczości, sądzę jednak, że napis na okładce jest po prostu kolejnym chwytem marketingowym.

Wydanie książki jest przepiękne. Szata graficzna zachwyca zarówno w środku jak i na zewnątrz. Edycja tekstu i tłumaczenie również są bez zarzutów. Według informacji, jakie dostarcza wydawca, powieść ma wkrótce zostać sfilmowana – jestem niezwykle ciekawa ekranizacji i tego jak sobie poradzi z nią ewentualny producent.

Podsumowując – „Tulipanowy wirus” to całkiem dobry, wciągający kryminał z wątkami historycznymi. Nie jest to może lektura wszech czasów, ale chwil, które spędziłam na czytaniu książki z pewnością nie mogłabym uznać za zmarnowane. Daniëlle Hermans znalazła interesujący temat, wokół którego zbudowała fabułę swojej debiutanckiej powieści. O samej tulipanomanii z chęcią dowiedziałabym się czegoś więcej, gdyż to niezwykle ciekawe zagadnienie.

Dziękuję!

logo_large

3 listopada 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »