Tu i teraz – Ann Brashares

Date
sty, 29, 2016

 

tuiterazdkPrzygodę z twórczością Ann Brashares rozpoczęłam od fantastycznej powieści „Nigdy i na zawsze”, która w Polsce ukazała się na początku 2012 roku. Gdy ujrzałam zapowiedź tytułu „Tu i teraz”, a pod nim znane (i lubiane) nazwisko, wiedziałam, że to książka wydana jakby specjalnie dla mnie, zwłaszcza, że w przeciwieństwie do niektórych powieści pisarki, zawiera w sobie elementy fantastyki.

Ludzie żyją na Ziemi po to by ją wykorzystywać. Dopiero niedawno w pełni dotarła do nas świadomość ekologicznych krzywd, jakie jej wyrządzamy. Powoli, krok po kroku, dążymy do tego by nasze działania jak najmniej szkodziły planecie na której przyszło nam mieszkać. Niewiele osób jednak zastanawia się nad przyszłością. Gdzie i w jakich warunkach żyły będą nasze dzieci, ich dzieci i wnuczęta? A może wszystko diametralnie się zmieni już za kilkadziesiąt lat?

Jedynym ratunkiem przed całkowitą zagładą ludzkości jest ucieczka w przeszłość. Nie wszyscy jednak mogą w ten sposób uciec. Wśród szczęśliwców znalazła się między innymi nastoletnia Prenna. Dostosowanie się do nowej rzeczywistości i zasad oraz ukrywanie tajemnic może się jednak okazać zbyt wielkim ciężarem. Zwłaszcza gdy w życiu dziewczyny pojawia się zakazana miłość.

Ann Brashares to pisarka, która słynie ze swoich powieści gatunku „young adult” – zwłaszcza tytułu „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”. Potrafi w świetnym stylu połączyć lekką, ciekawą historię z nieco ambitniejszym przesłaniem. Osobiście cenię ją również za umiejętność zamknięcia swojej opowieści w zaledwie jednej książce i to naprawdę porządnie ją rozwijając. „Tu i teraz” posiada intrygującą, rozbudowaną fabułę nad którą czytelnik niejednokrotnie musi się zastanowić.

Po raz kolejny bohaterowie książki zostają postawieni przed wyborem „rozum czy serce?”. Dla dobra ludzkości muszą poświęcić rodzące się między nimi uczucie. Prenna, chociaż nie zawsze postępuje logicznie, aż emanuje taką swoją wewnętrzną siłą. Nie można jej odmówić inteligencji. Czytelnik bez trudu potrafi postawić się w jej sytuacji i zrozumieć, dlaczego dziewczyna zaczęła się buntować. Ethan natomiast wydaje się być nieco mniej dojrzały, ale z biegiem powieści kształtuje się jego osobowość. Ann Brashares i tym razem wykreowała naprawdę malowniczą, literacką parę, której losy śledzi się z zapartym tchem.

Powieść została świetnie napisana. To młodzieżowa książka z górnej półki. Oprócz walorów rozrywkowych zawiera także znacznie ważniejsze elementy i całkiem już poważne przesłanie. „Tu i teraz” to tytuł, który ma w sobie wszystko co dobra młodzieżówka powinna mieć. Polecam, gdyż naprawdę warto! Lekturą nikt nie powinien poczuć się zawiedziony.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Irena (Bujaczek) Bujak

  2 lutego 2016

  Coś czuję, że i mi się spodoba. 😉

 2. Odpowiedz

  Wiktoria

  30 stycznia 2016

  Chętnie przeczytałabym tę książkę 🙂 uwielbiam fantastykę, a historia zaintrygowała mnie pozdrawiam cieplutko

 3. Odpowiedz

  Lord Victor (My BookTown)

  30 stycznia 2016

  Zaintrygowała mnie ta powieść. Kilka razy widziałem ją na półkach księgarń, jednak nigdy nie pofatygowałem się, żeby sprawdzić o czym ona właściwie jest. Teraz jestem pewien, że kiedyś po nią sięgnę. Jestem ciekawy, jak autorka rozwinęła wątek ekologiczny oraz w jaki sposób wmieszała w to wszystko nastoletni bunt. Coś czuję, że się nie zawiodę 🙂
  Świetny blog! Jestem tu po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni 🙂
  Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce 😀
  http://mybooktown.blogspot.com/

 4. Odpowiedz

  Magia Słowa

  29 stycznia 2016

  Zazdroszczę. Będę się za nią rozglądać w bibliotece ponieważ mnie intryguje 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »