Timeline: Polska

Date
paź, 14, 2016

timeline_pl3dHistorię naszego kraju poznajemy od najmłodszych lat. Nieco później, w szkole, wzrastają wymagania dotyczące jej znajomości. W którym roku miał miejsce chrzest Polski czy pamiętna bitwa pod Grunwaldem? Gra Timeline pomoże sprawdzić wiedzę i zapamiętać te i wiele innych dat, które po prostu trzeba znać.

Cel i fabuła

Gra, tak jak wszystkie z serii, ma na celu ułatwić naukę poprzez zabawę. Tym razem motywem przewodnim rozgrywki jest historia Polski. Grę wygrywa osoba, która nie będzie posiadała przed sobą żadnych kart.

Strona wizualna 

Pod względem graficznym elementy gry zostały doskonale dopracowane. Wszystkie ilustracje utrzymane zostały w jednym stylu, są szczegółowe i dobrze dopasowują się do konkretnych wydarzeń. Jeżeli chodzi o jakość to nie odbiega ona od przyjętych norm. Za plus można uznać ciekawie pomyślane, metalowe, tłoczone pudełko.

timeline1

Przygotowanie gry

Na początku należy potasować karty. W zależności od liczby graczy rozdajemy od 4 do 6 kart, każdemu z uczestników. Gdy gra staje się zbyt łatwa można zwiększyć ilość kart. Pierwszą kartę z talii kładziemy na środku stołu, tak by widoczna była data. Resztę talii odkładamy na bok, tak by mieć do niej łatwy zasięg.

timeline2

Przebieg rozgrywki

Gracze naprzemiennie dokładają na stół karty z ręki w taki sposób by po lewej układać te z wcześniejszą datą, a po prawej z późniejszą, znając jednak jedynie wydarzenie, a nie rok, w którym się odbyło. Gdy po odwróceniu wyłożonej karty okaże się, że nie leży ona w porządku chronologicznym, jej właściciel musi dociągnąć kartę ze stosu, a błędnie wyłożoną odrzucić. Rozgrywka toczy się do momentu aż jeden z graczy nie zostanie bez kart. Gra nie może zakończyć się remisem, więc gdy w tej samej turze pozbędą się kart dwie osoby, prowadzona jest dogrywka.

timeline3

Wrażenia

Pomysł na grę jest bardzo fajny, tak jak zresztą i na całą serię „Timeline”. W tym wypadku jednak twórcy nie pomyśleli, że w szkołach dzieciom każą się uczyć nie tylko lat, ale także konkretnych dat, jeśli tylko da się je określić. Szkoda, że nie zostały one umieszczone na kartach – nawet jeśli nie miałyby żadnego wpływu na rozgrywkę, to jednak niosłyby ze sobą walory edukacyjne. Poza tym elementem gra jest naprawdę dobra. „Polskę” można również połączyć z pozostałymi grami z serii „Timeline”.

Podsumowanie

Przyjemna szata graficzna, prosta, ale przemyślana mechanika i walory edukacyjne, to główne zalety gry „Timeline: Polska”. Nauka podczas zabawy zawsze jest dobrym pomysłem i niejednokrotnie przyniesie znacznie lepsze rezultaty niż bezmyślne wkuwanie dat. Gra godna polecenia.

Dziękuję!

logo_rebel_www_wydawnictwa

13 października 2016
15 października 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Katarzyna Abramova

  15 października 2016

  Mamy podstawową wersję Timeline i był taki czas, że przy każdym spotkaniu rodzinnym szła w ruch. Bardzo fajny pomysł na naukę porpzez zabawę 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »