Teściowa – Sally Hepworth

Date
lip, 08, 2020

Teściowa

Z ukochaną osobą, partnerem lub partnerką jesteśmy z naszego własnego wyboru. Każdy człowiek jednak niesie ze sobą pewien bagaż, a jego częścią jest oczywiście rodzina. W tym i matka, która po ślubie zostaje naszą teściową. Czy uda nam się znaleźć z nią nić porozumienia? To chyba tylko i wyłącznie kwestia szczęścia… Jak wyglądała wspólna historia Lucy i Diany, bohaterek powieści „Teściowa”, spod pióra Sally Hepworth?

Zarys fabuły

Kiedy pod dom Lucy i Olliego podjeżdża policja, kobieta ma przeczucie, że przywieźli ze sobą złe wieści. Faktycznie, funkcjonariusze informują Olliego o śmierci jego ukochanej matki. Mimo że jej śmierć wygląda na samobójstwo, to policjanci zaczynają traktować sprawę jako morderstwo. Przeprowadzają autopsję i zadają rodzinie niewygodne pytania. Tylko kto mógłby chcieć zamordować Dianę, osobę, która żyła wyłącznie po to, by pomagać innym ludziom…

Moja opinia i przemyślenia 

W książce teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Historię poznajemy z punktu widzenia Lucy i nieżyjącej już Diany. Powoli, strona po stronie i zdanie po zdaniu, dowiadujemy się nowych faktów. Zaczynamy żyć życiem obydwu kobiet. Zanim poznamy prawdę, Autorka pozwala nam wysnuć wiele własnych wniosków i przypuszczeń. 

Powieść czyta się przyjemnie. Jest ciekawa, dobrze napisana, przemyślana i wciągająca. Sally Hepworth ma lekkie pióro i doskonałe pomysły. Świetnie sobie radzi ze zrozumieniem ludzkiej psychiki. Opowiada o depresji, miłości, obsesji i nienawiści. Nie boi się poruszania trudnych tematów. Właściwie pokusiłabym się o stwierdzenie, że „Teściowa” to w zdecydowanie większym stopniu powieść psychologiczna niż kryminał czy thriller. Pisarka naprawdę doskonale ujęła elementy związane z różnymi sposobami myślenia, emocjami i wybojami na drodze życia. Gdy połączymy to z doskonale opowiedzianą historią, otrzymujemy po prostu świetną powieść. 

Podsumowanie

„Teściowa” to inteligentnie napisana, ciekawa i bardzo wciągająca książką. Cieszę się, że trafiła w moje ręce. Historia Lucy i Diany to jedna z tych opowieści, którą zdecydowanie warto poznać, by na jej podstawie wysnuć swoje własne wnioski. „Teściowa”, mimo że jest beletrystyką, której czytanie sprawia wiele przyjemności, jest również lekturą, która niejednokrotnie zmusza do myślenia. Polecam! To tytuł, na który warto poświęcić swój wolny czas. Z pewnością nie będzie on zmarnowany. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Tylko matka – Elisabeth Carpenter

Lista obecności – Agata Kołakowska

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

21 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Asia

  9 lipca 2020

  Bardzo przyjemna książka z tego, co napisałaś. Chętnie po nią kiedyś sięgnę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 lipca 2020

   Jakoś do thrillera nie pasuje mi słowo “przyjemna”, ale z pewnością dobrze się ją czytało 🙂

 2. Odpowiedz

  krystynabozenna

  9 lipca 2020

  Świetna recenzja, zachęciłaś mnie do przeczytania…

 3. Odpowiedz

  Aleksandra Załęska

  9 lipca 2020

  Właśnie zaczęłam czytać tą książkę. Jestem jej bardzo ciekawa 🙂

 4. Odpowiedz

  Anna z Wychowanie to przygoda

  9 lipca 2020

  Jeżeli “Teściowa” zachęca do przemyśleń i zadania sobie pewnych pytań, to na pewno zasługuje na uwagę. Pozdrawiam serdecznie!

 5. Odpowiedz

  Monika

  9 lipca 2020

  Uwielbiam prozę Sally Hepworth i na pewno przeczytam tę książkę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 lipca 2020

   To było nasze pierwsze spotkanie, ale z pewnością nie ostatnie 🙂

 6. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  9 lipca 2020

  bardzo lubię takie historie, które same się komplikują i dzięki temu powstaje naprawdę ciekawa fabuła

 7. Odpowiedz

  Milena Górska Ilustrator

  9 lipca 2020

  Zapisuję sobie w takim razie 😉

 8. Odpowiedz

  Malwina

  9 lipca 2020

  Jak będę miała okazję to na pewno przeczytam 🙂

 9. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  9 lipca 2020

  Dobrze, że książka jest wciągająca i zmusza do myślenia. Takie lubimy.

 10. Odpowiedz

  Sikorkowe Pasje

  9 lipca 2020

  Książka wydaje się być ciekawa ale czy warta naszej uwagi – jak nie przeczytamy to się nie dowiemy.

 11. Odpowiedz

  Irena Bujak

  9 lipca 2020

  Jakoś nie czuję się do niej przekonana, ale może kiedyś. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 lipca 2020

   Myślę, że by Ci się spodobała. Ma dobrze (i pozytywnie) rozwinięty wątek obyczajowy.

 12. Odpowiedz

  Aga

  9 lipca 2020

  Jestem jej ciekawa. Lubię, gdy fabuła ma dwa plany czasowe. Zawsze mogę śledzić wątki z różnych perspektyw.

 13. Odpowiedz

  TosiMama

  9 lipca 2020

  Nie do końca moje klimaty, ale myślę, że mojej mamie przypadnie do gustu.

 14. Odpowiedz

  Marysia K

  10 lipca 2020

  Sama nie zdążyłam poznać mojej teściowej, więc taką relację w rodzinie znam tylko z opowieści. Książka więc jak najbardziej w kręgu moich zainteresowań

 15. Odpowiedz

  Margaret

  10 lipca 2020

  Tematyka całkiem interesująca choć bardziej spodobałaby się właśnie mojej teściowej😁. Będzie okazja sięgnę po tą lekturę, choćby z czystej ciekawości i wyrobić sobie swoje zdanie😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 lipca 2020

   Tu teściowa (mimo tajemnic) przedstawiona jest w pozytywnym świetle, więc można bez obaw swojej teściowej podarować ten tytuł.

 16. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  11 lipca 2020

  Może przeczytam, choć muszę przyznać, że skojarzyła mi się z Rywalką. Nie wiem czy słusznie.

  Książki jak narkotyk

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 lipca 2020

   Zdecydowanie nie słusznie 😉 Tu motyw przewodni niechęci jest bardzo ciekawy. Diana pracowała z kobietami po przejściach i to właśnie im okazywała najwięcej serca, a Lucy uznała (na pierwszy rzut oka) za dziewczynę z dobrego domu, bez żadnych problemów w życiu, której zależy przede wszystkim na tym, żeby wszyscy ja lubimy. Oczywiście ostatecznie wrażenia obydwu kobiet na swój temat nawzajem okazały się mylne.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »