Tease – Amanda Maciel

Date
lis, 26, 2015

Nic na świecie nie jest pewne. Z dnia na dzień wszystko może przestawić się do góry nogami. Powieść Amandy Maciel zainspirowana została prawdziwymi zdarzeniami i opowiada o tym jak trudne i skomplikowane potrafi stać się życie.

Sara Wharton to zwyczajna licealistka. Uczy się średnio, lubi się bawić, ma przyjaciółki i chłopaka, w którym jest obłędnie zakochana. Pewnego jednak dnia koleżanka ze szkoły, Emma Putnam, znana z lekkich obyczajów, postanawia ukraść jej miłość. Od tej pory między Emmą, a Sarą i jej przyjaciółmi wybucha wojna. Zwłaszcza Brielle, najlepsza przyjaciółka Sary, zrobi wszystko by tylko tamtej dopiec. Okazuje się jednak, że Emma miała problemy, a to jak traktują ją dziewczyny, przeważyło szalę. Popełnia samobójstwo, a winą za to obarczeni zostają Sara i jej paczka. Oskarżenia rodziców Emmy niszczą ich nastoletnie życie.

Przedstawiona w książce sytuacja wydaje się być dość abstrakcyjna. Pisarka musiała wyobrazić sobie naprawdę małe miasteczko, w którym wszyscy się znają, a jednocześnie nikt nie potrafi okazać nawet odrobiny zrozumienia. W polskich realiach niestety tego typu wydarzenia są dość częste, ale nigdy nie słyszałam jeszcze, żeby miały aż tak poważne konsekwencje. Takie sprawy są traktowane tak jak w pewnym momencie ujęła to Sara – przecież to nie ona kazała Emmie popełnić samobójstwo. Chyba, że naprawdę przyczyniło się do tego popełnione przestępstwo, a w tym wypadku Emma nie była po prostu ofiarą, a kimś kto świadomie wywoływał wojnę.

Pomijając kwestię braku realizmu pod kątem prawa i oskarżeń, uczucia bohaterki Autorka przedstawiła w naprawdę rewelacyjny sposób. Sara jest szczera z samą sobą. Nigdy nie lubiła Emmy i miała ku temu powody, jednak mimo całej tej nienawiści, źle się czuje z tym, że przyczyniła się do śmierci koleżanki. Nie potrafi znaleźć słów, którymi mogłaby przeprosić jej rodziców. Wie, że gdyby tylko mogła coś zmienić, zrobiłaby to bez wahania.

Kreacja głównej bohaterki jest rewelacyjna. Podczas czytania odnosi się wrażenie, że Sara zrzuca z siebie warstwy. Na pierwszych stronach wydaje się być zadufaną w sobie, nieczułą egoistka, szybko jednak poznajemy ją znacznie lepiej. Pod koniec książki to już po prostu zagubiona, nastoletnia dziewczyna, której życie przestawiło się do góry nogami.

Powieść napisana została w ciekawy sposób. Podzielona jest na „teraz” i „wtedy”. W chwili obecnej Sara składa zeznania i za wszelką cenę stara się uniknąć procesu. W międzyczasie pojawiają się wspomnienia szkolnych dni, kiedy zaczęła się cała akcja. Wszystko to natomiast opiera się na tym co czuje Sara i jak to wpływa na nią i na jej życie.

Książka jest naprawdę dobra. Amanda Maciel w świetny sposób przedstawia poważny problem szkolnych prześladowań. Licealiści potrafią być okrutni i nie wyobrażają sobie żadnych dalszych konsekwencji swojego postępowania. To co spotkało Emmę dzieje się ciągle, w niemalże każdej szkole. Cierpią tysiące dzieci i nikt nie ma pomysłu co z tym zrobić. Problem jest nie do rozwiązania.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Muza SA

muzasa

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Ineczka

  5 grudnia 2015

  Zachęcasz do przeczytania, może dam jej szansę 🙂

 2. Odpowiedz

  Tala

  5 grudnia 2015

  Jestem pod wrażeniem książki.

 3. Odpowiedz

  Basia

  6 grudnia 2015

  Pamiętam jedną tego typu książkę, była niezła tylko wyleciało mi z głowy jak się nazywała 🙁

 4. Odpowiedz

  Doroty

  8 grudnia 2015

  Chyba będę musiała przeczytać, ale poczekam aż pojawi się w bibliotece.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »