Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett

Date
lut, 12, 2016

 

tajemniczy-ogrod-frances-hodgson-burnett-twarda-ksiAZka_midi_510847_0003Gdy byłam mała obejrzałam ekranizację „Tajemniczego ogrodu” w reżyserii Agnieszki Holland z przepiękną muzyką Zbigniewa Preisnera w tle. To właśnie w filmie się zakochałam. Samą książkę przyszło mi przeczytać całe lata później.

Dziewięcioletnia Mary Lennox została sierotą i trafia pod opiekę tajemniczego, bogatego wuja. W domu panuje ponury nastrój, a czasami niewiadomo skąd dolatują upiorne krzyki. Dziewczynka postanawia rozwikłać dziwną tajemnicę i w ten sposób poznaje swojego niepełnosprawnego kuzyna Colina. Trafia również na ślad tajemniczego, zamkniętego na klucz, ogrodu.

Niedawno, nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, ukazało się nowe, przepiękne wydanie „Tajemniczego ogrodu”. Książka została wydana w twardej oprawie z obwolutą. Praktycznie cała ozdobiona jest bajecznymi ilustracjami Ingi Moore. Tłumaczenie pozostało Jadwigi Włodarkiewiczowej tekst jednak miejscami został nieco inaczej zredagowany niż we wcześniejszych wydaniach powieści.

Powieść jest cudowna. Niesie ze sobą ponadczasowe, wartościowe przesłanie. Za każdym razem powraca się do niej z tym samym zachwytem i przyjemnością. Mary nie jest Pollyanną i nie zachowuje się jak cudowne słoneczko, które rozświetla życie każdego, kto ją spotka. To raczej bystra, ciekawa świata dziewczynka. Potrafi jednak zdobywać przyjaciół, instynktownie wie również czego potrzebuje do szczęścia zarówno ona sama jak i otaczający ją ludzie.

Książka niekiedy zmusza do śmiechu, a w innych momentach wzrusza do łez. Opisy, które stworzyła Frances Hodgson Burnett są niezwykle plastyczne i dają pole do popisu wyobraźni, ale jednocześnie nie nudzą. W „Tajemniczym ogrodzie” nie ma dłużyzn, jest tylko przygoda i piękno natury. To jedna z tych niewielu powieści do której z przyjemnością wraca się po latach, która na zawsze pozostaje w sercu czytelnika.

Nowym wydaniem „Tajemniczego ogrodu” jestem zachwycona. Mam nadzieję, że już niedługo będę miała okazję przeczytać książkę córeczce i wraz z nią oglądać fantastyczne ilustracje autorstwa Ingi Moore, wspólnie wyobrażając obie najpierw zaniedbany i porośnięty chwastami, a potem cudownie rozkwitający, powracający do życia ogród. Mój egzemplarz powieści wędruje na reprezentacyjną półkę i nigdy, przenigdy, dla „Tajemniczego ogrodu” nie zabraknie miejsca w gronie ulubionych tytułów. Drogi czytelniku, jeżeli jeszcze nie znasz tej historii, koniecznie musisz ją przeczytać – niezależnie od tego w jakiego rodzaju literaturze gustujesz!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

zyskiska

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  12 lutego 2016

  Najpiękniejsze wspomnienia 🙂

 2. Odpowiedz

  Natalia Pych

  12 lutego 2016

  Nigdy nie zapomnę, jak czytałam “Tajemniczy ogród” w dzieciństwie i jaka byłam nim oczarowana. To wydanie wygląda przepięknie już dzięki samej okładce, więc wnętrze musi być równie cudne.

 3. Odpowiedz

  Katarzyna Chojecka

  13 lutego 2016

  Cudne jest to nowe wydanie 🙂

 4. Odpowiedz

  Ewa

  13 lutego 2016

  Zgadzam się w 100%, cudowne wydanie!

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  25 czerwca 2020

  Jedna z książek, która cudownie ukształtowała moje czytelnicze dzieciństwo. 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »