Straszny Dwór

Date
wrz, 29, 2016

foxgames-gra-planszowa-straszny-dwor-b-iext41973330Nie ma nic lepszego niż horrory w baśniowym wydaniu z nutą czarnego humoru w tle. „Straszny Dwór” opowiada historię czwórki młodych pogromców duchów, w których sylwetki wcielić może się każdy z graczy. 

wiek: 6+

liczba osób: 2-4 graczy

czas gry: około 15 minut

Cel i fabuła gry

„Straszny Dwór” jest grą kooperacyjną w której wszyscy gracze działają wspólnie. Ich zadaniem jest powstrzymanie duchów przed przejęciem dworu, a celem fabularnym obrona mieszkańców miasteczka. Wygrać można na dwa sposoby: eliminując wszystkie duchy z terenu dworu lub umieszczając klucze na każdym z czterech posągów aniołów.

sd1

Strona wizualna

Pod względem graficznym gra jest niezwykle sympatyczna i starannie dopracowana. Do gustu przypadła mi również przejrzysta instrukcja. Jeżeli jednak chodzi o wykonanie poszczególnych elementów, to tytuł nie zachwyca – wydanie jest po prostu standardowe. Jakościowo grze nie mam nic do zarzucenia.

sd2

Przygotowanie gry

Stronę planszy wybieramy zależnie od liczby uczestników gry. Duchy rozstawiane są na każdym z posągów aniołów, a pionki graczy na środku planszy. Kostkę kładziemy w zasięgu rąk.

Przebieg rozgrywki

Rozpoczyna gracz, który najmniej boi się duchów. Rzuca kostką do gry i zależnie od koloru, który wypadnie, umieszcza ducha w odpowiedniej wieży. Jeśli na kostce nie wypadnie kolor (zastępuje go puste pole), żaden duch się nie przemieszcza. Następnie gracz musi podjąć decyzję czy będzie się w tej turze poruszał czy zostanie na polu, na którym stoi. Jeżeli w wyniku swojej decyzji stoi na polu, na którym znajduje się duch, duch ten jest odrzucany z gry. Jeżeli jednak na polu stoi więcej niż dwa duchy, nie ma możliwości by na nie wejść. Natomiast by aktywować klucz przy posągu anioła, potrzebnych jest dwóch, stojących na polu z posągiem graczy.

sd3

Wrażenia

Z początku uznałam, że gra jest zbyt łatwa, przy dodatkowym wariancie jednak momentami bywa nawet zbyt trudna, zwłaszcza gdy dąży się do umieszczenia kluczy na posągach aniołów, a nie do eliminacji wszystkich duchów. By wygrać niekiedy naprawdę trzeba podejmować przemyślane działania i zgrać się z resztą zespołu pogromców.

Podsumowanie

„Straszny Dwór” to sympatyczna, kooperacyjna gra, która idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci chodzących do szkoły podstawowej. Z tłumu innych, dostępnych obecnie na rynku tytułów, wyróżnia ją fakt, że polega na współpracy, a nie na współzawodnictwie. Tu wygrywają wszyscy, albo nikt.

Dziękuję!

logo_foxgames

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły