Stalowe serce – Brandon Sanderson

Date
paź, 31, 2016

staloweBrandon Sanderson jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców literatury fantasy naszych czasów. Dwukrotnie już został laureatem nagrody Hugo. Został również nominowany by po śmierci Roberta Jordana dokończyć kultowy cykl fantasy „Koło Czasu”. Mimo że twórczość Brandona Sandersona jest wszystkim doskonale znana, a jego powieści uważane są za ponadprzeciętne, jest to o dziwo moja pierwsza styczność z prozą pisarza.

Pewnego dnia potężny impuls elektromagnetyczny spowodował, że niektórzy ludzie otrzymali niezwykłe moce. Ochrzczeni zostali epikami. Ci, którzy uniknęli ich losu byli pełni nadziei i niestety również ignorancji. Okazało się bowiem, że Epicy wraz ze swoimi nowymi umiejętnościami otrzymali również wzmożone pragnienie posiadania władzy. Czy znajdzie się ktoś kto mógłby się im przeciwstawić i czy w ogóle ma to sens?

Książka skierowana jest do młodzieży. Sam główny bohater – David Charleston – nie jest nikim wyjątkowym i nastoletni czytelnik bez trudu będzie mógł się z nim utożsamić. Również styl i język dostosowane zostały do takiego a nie innego targetu. W powieści nie ma dłużyzn i myślę, że żaden młody czytelnik nie będzie się przy niej nudził. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że “Stalowe serce” to powieść napisana w komiksowym stylu. Myślę, że przypadnie do gustu wszystkim fanom Universum Marvela.

Powieść napisana została prostymi słowami, ale mimo to z niezwykłą wprawą. W polskim wydaniu zdarzają się literówki i błędy. Akcja goni akcję, a fabuła jest logiczna i spójna. Sam pomysł na historię wydaje mi się świetny, w książce pojawia się jednak również wiele banalnych, ogranych czy wręcz głupich elementów. Powoduje to, że tytuł zaliczyć mogę do przyjemnych, ale niestety nie perfekcyjnych książek.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Brandona Sandersona mogę zaliczyć do udanych i z przyjemnością sięgnę po kolejne części serii „Mściciele” (mimo że „Stalowe serce” posiada dość wyraźnie zarysowane zakończenie). Spodobał mi się stworzony przez pisarza świat i jest w nim naprawdę wiele miejsca na różnego rodzaju historie. Lekturę powieści polecam szczególnie tym nieco młodszym czytelnikom – starsi, podchodzący do życia poważnie i naukowo mogą doszukać się w książce zbyt dużej ilości niedomówień i banałów. Jednak to nie one odgrywają główną rolę w tej historii i dusza, która szuka fantastyki rozrywkowej z powodzeniem może przymknąć na nie oko.

Dziękuję!

zyskiska

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Zaczytana Wiedźma

  31 października 2016

  Tego typu literatura nie zalicza się do mojej półki. Jakoś nie umiem się przez nią przebić. Ale polecę ją mojemu meżowi, on lubi tego typu klimaty.
  Pozdrawiam,
  Zaczytana Wiedźma
  ZaczytanaWiedźma.blogspot.com

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  31 października 2016

  Brzmi ciekawie, ale mam tyle do czytania, że chyba nie uda mi się po niego sięgnąć.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »