Sonata o niezapominajce – Santa Montefiore

Date
paź, 30, 2021

Sonata o niezapominajce 

„Sonata o niezapominajce” to tytuł, po który zdecydowałam się sięgnąć z dość nietypowego powodu. Akcja książki rozgrywa się w Argentynie, kraju, który fascynuje mnie od czasu, gdy po raz pierwszy obejrzałam musical „Evita”. Czy jednak powieść spełniła moje oczekiwania i oczywiście, czy przekonała mnie do siebie czymś jeszcze? 

Zarys fabuły

Ważniejsza jest w życiu miłość czy konwenanse? Bohaterka książki „Sonata o niezapominajce” postanowiła wybrać dobro swojej rodziny i po romantycznych chwilach zostały jej jedynie wspomnienia i przepiękna melodia sonaty. Czy po latach, będąc już żoną i matką, pożałowała swojej decyzji? “Sonata o niezapominajce” to przepiękna, niezwykle wzruszająca historia życia Audrey i przemiany, która w kobiecie następuje wraz z wiekiem. 

Moja opinia i przemyślenia

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki i muszę przyznać, że należy do naprawdę udanych. Powieść rozpoczyna się w latach 40-tych XX wieku i podzielona została na trzy części, a każda z nich to inny okres z życia bohaterki. Pierwsza opowiada o młodości i młodzieńczej miłości Audrey, druga o tej samej dziewczynie, która jednak jest już matką i żoną, a trzecia o kobiecie, której córki są już dorosłe. 

Akcja książki rozgrywa się w Argentynie i Anglii, a ku mojej ogromnej radości obydwa kraje zostały doskonale opisane. Stanowią idealne tło dla świetnie skonstruowanej fabuły. Bohaterowie, których stworzyła Santa Montefiore, są żywi i pełnowymiarowi. Wyraźnie widać, jak zmieniają się z biegiem lat. Mimo że książka to powieść typowo obyczajowa, to jednak pisarce udało się wprowadzić do gatunku pewien powiew świeżości. Po skończonej lekturze wiem już, że z przyjemnością sięgnę po inne tytuły spod pióra Santa Montefiore, a w Polsce ukazało się już w sumie sześć jej książek. 

Podsumowanie

„Sonata o niezapominajce” to ciekawa, lekko napisana i wzruszająca historia, która ma swój niewątpliwy klimat. Opowiada historię niespełnionej miłości, ale także tego, jak ulotna jest każda chwila. Jej spokojnie płynąca akcja zmusza do refleksji nad wartościami, które są dla nas w życiu najważniejsze. Tytuł serdecznie polecam wszystkim wielbicielkom dobrze napisanych powieści obyczajowych. „Sonata o niezapominajce” z pewnością jest jedną z nich. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Powolne spalanie – Paula Hawkins

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

20 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Malwina

  31 października 2021

  Bardzo mnie zaciekawiłaś tą powieścią, na pewno po nią sięgnę 🙂

 2. Odpowiedz

  Kinga Latosińska

  31 października 2021

  Lubię zatopić się w takim świecie i lekturze. Zapowiada się przyjemnie

 3. Odpowiedz

  Parabloguje

  31 października 2021

  Nie moje klimaty ale recenzja porzadna

 4. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  31 października 2021

  To fakt, chwile są bardzo ulotne i należy z nich korzystać.

 5. Odpowiedz

  Karolina/Nasze Bąbelkowo

  1 listopada 2021

  To musi być ciekawa i wzruszająca lektura. Moim zdaniem w życiu ważniejsza jest miłość,ale jednak ze strachu często kierujemy się konwenansami.

 6. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  1 listopada 2021

  Myślę, że mogłaby mi się spodobać. Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę.

 7. Odpowiedz

  Agnieszka

  1 listopada 2021

  Mam ją na oku i mam nadzieję, że jak wrócę do biblioteki, koleżanka mi powie, że już zamówiła 🙂

 8. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  1 listopada 2021

  jeśli znalazłabym czas to dałabym szansę tej książce, ale nie sądzę że uda mi się z nią bliżej poznać

 9. Odpowiedz

  Aneta

  2 listopada 2021

  Z przyjemnością sięgnę po tę wzruszającą pozycję. Lubię tego typu historie obyczajowe.

 10. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  7 listopada 2021

  Sama nie wiem. Nie za bardzo lubię romanse – ani w filmie, ani w literaturze. Naprawdę musi to być wątek poboczny, a tu czuję, że miłość to clou książki. Jeszcze to muszę przemyśleć, bo sporo mam zaległości czytelniczych.

  • Odpowiedz

   Karolina Kosek

   9 listopada 2021

   widzę, że mamy podobne zdanie co do romansów, moim zdaniem najczęściej psują one całą fabułę 😉

 11. Odpowiedz

  Martyna K.

  7 listopada 2021

  Na pewno może być to ciekawa lektura, na którą się skuszę w wolny dzień.

 12. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  8 listopada 2021

  Jesień cudownie sprzyja zanurzaniu się w klimatach, które przypominają nam o najważniejszych wartościach w życiu, lubię tę porę roku między innymi i za to. 🙂

 13. Odpowiedz

  Paula

  9 listopada 2021

  Miło od czasu do czasu jest zagłębić się w taką lekturę, jestem jej ciekawa.

 14. Odpowiedz

  Joanna Kisiel

  10 listopada 2021

  Chętnie czytam obyczajówkę. Ta historia wydaje się być ciekawa i chętnie ją poznam.

 15. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  10 listopada 2021

  Lubię sięgać po obyczajówki, ale od pewnego czasu zdarza mi się to coraz rzadziej. Ta nie do końca mnie zainteresowała, więc nie wiem czy po nią sięgnę.

 16. Odpowiedz

  Lilianna

  11 listopada 2021

  Wzruszająca ksiazka to coś co bardzo lubię. Myślę, że i ta pozycja może być idealna na mój wieczór z książką.

 17. Odpowiedz

  Adrianna

  12 listopada 2021

  Przepiękna książka, którą warto przeczytać, szczególnie w tak trudnym czasie jakim jest jesień. W wolnej chwili na pewno przyjrzę się jej bliżej. Może akurat zdecyduję się na zakup.

 18. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  12 listopada 2021

  Cieszę się, że jesteś zadowolona ze spotkania z twórczością autorki. Nie znam jej, ale w wolnej chwili chętnie książkę przeczytam.

 19. Odpowiedz

  Wiktoria

  9 grudnia 2021

  Wpisuję tytuł na swoją listę książek do przeczytania. Być może wkrótce ją przeczytam. Zapowiada się naprawdę ciekawie! A do tego ta piękna okładka!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »