Social Selling – jak robić to dobrze?

Date
wrz, 20, 2019

Social Selling

Portale społecznościowe już dawno przestały pełnić swoje pierwotne funkcje, stając się tym samym pełnoprawnym nośnikiem reklamy. To właśnie one pochłaniają ogromną część naszego czasu wolnego, a więc nikogo nie powinien już dziwić fakt, że tam, gdzie klienci, tam też firmy, upatrujące w social mediach sposobu na zwiększanie swojej sprzedaży. Czy podejmowane przez nich działania mają sens i mogą być skuteczne? O tym poniżej. 

O co w tym dokładnie chodzi? 

Można by pomyśleć, tak jak nazwa wskazuje, że w Social Sellingu chodzi po prostu o sprzedaż, dosłownie. Nic bardziej mylnego! Działania te absolutnie nie mogą przyjmować formy czysto sprzedażowej. Wysyłanie zaproszeń i próba wciskania czegoś w wiadomości prywatnej? Tak nie robimy! Istotą Social Sellingu jest budowanie relacji pomiędzy sprzedającym a kupującym, czego rezultatem ma być sprzedaż. Nigdy na odwrót. 

Jak to się robi?  

Po pierwsze – własna marka osobista i bycie aktywnym uczestnikiem życia w branży. Dzięki budowaniu wizerunku eksperta można nie tylko zachęcać innych do interakcji i wymiany spostrzeżeń, a również zdobywać klientów, którzy sami się do nas zgłoszą po przeczytaniu jednej z naszych publikacji. Silna marka jest doskonałą podstawą do budowania wcześniej wspomnianych relacji i kontaktów opartych na wzajemnym zaufaniu i doradztwu. Nie bez powodu mówi się nawet o Social Helpingu, który opiera się na niesieniu eksperckiej pomocy i doradztwu, co jest niezwykle mocnym fundamentem sprzedaży. 

Tajne moce portali społecznościowych

To właśnie dzięki nim poszukiwania potencjalnych leadów jeszcze nigdy nie były tak proste. Wystarczy zerknąć, chociażby na LinkedIn, gdzie łatwo możemy wyszukać profil użytkownika, do którego chcemy dotrzeć i podjąć próbę nawiązania kontaktu, co w przyszłości może zdecydowanie ocieplić rozmowy sprzedażowe z decydentami. Ponadto, takie portale umożliwiają budowanie dużych sieci kontaktów, ponieważ już na etapie poszukiwań jesteśmy w stanie wskazać branżę, stanowiska, czy nawet firmy, które nas interesują. Oprócz tego, dzięki funkcjonowaniu w sieci jesteśmy na bieżąco z wszystkimi aktualnościami, dostajemy pełen zestaw informacji o potencjalnych klientach, dzięki czemu wiemy bądź możemy podejrzewać jakie problemy ich trapią i przede wszystkim wiemy, czy jesteśmy w stanie im pomóc w ich rozwiązaniu. 

Ja też chcę robić Social Selling!

Niektórzy mogą się zdziwić, ale często bywa tak, że robimy Social Selling nawet o tym nie wiedząc. Jak to możliwe? Naturalnie angażujemy się w udostępniane treści, komentujemy, odpisujemy na komentarze, publikujemy własne wpisy i wiele innych. Ten jednak, kto zastanawia się, czy warto sięgnąć po tego typu metody, powinien rozważyć wszystkie korzyści, które za Social Sellingiem stoją. Mowa tutaj nie tylko o zwiększaniu sprzedaży, ale także o budowie i zwiększaniu rozpoznawalności marki, byciu ekspertem, zmniejszaniu dystansu pomiędzy firmą a potencjalnymi klientami, budowie przywiązania do firmy oraz świadomości, że w przypadku pytań zawsze służymy dobrą radą i pomocą, za czym stoją dobre chęci, a nie silna chęć zysku. Wszystkie te praktyki można wdrażać metodą prób i błędów bądź wystarczy udać się na szkolenia sprzedażowe, które wprowadzą zainteresowanych w świat Social Sellingu, pokazując, że wszystkie działania tego typu mogą być przyjemne, a przede wszystkim skuteczne.  

Wpis gościnny, sponsorowany

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

29 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  20 września 2019

  Faktycznie czasami robimy coś intuicyjnie i nawet nie mamy pojęcia, że istnieje do tego jakaś strategia.

 2. Odpowiedz

  Oktawia

  20 września 2019

  super sprawa

 3. Odpowiedz

  Miejska Pustelniczka

  20 września 2019

  … lubię takie artykuły – krótkie i treściwe … dzięki …

 4. Odpowiedz

  Irena Bujak

  20 września 2019

  Prawdą jest, że dobry kontakt ze sprzedawcą i jego zaangażowanie jest plusem dla niego, bo to sprawia, że chętnie się do niego wraca i go poleca. Nigdy nie słyszałam o Social Sellingu, w sensie o samej nazwie i tego, co my sami nieświadomie robimy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 września 2019

   Jednak trzeba przyznać, że coś w tym jest. Dobre relacje i umiejętność zainteresowania swoją marką to podstawa. 🙂

 5. Odpowiedz

  Paulina Ślusarczyk

  20 września 2019

  Social media są teraz przeładowane “reklamami” różnych produktów i usług. Dlatego trzeba mieć odpowiednie wyczucie, by budować swoją markę w taki sposób, który nie sprawia wrażenia przemożnej chęci sprzedania tu i teraz.

  • Odpowiedz

   Bookendorfina

   22 września 2019

   To prawda, łatwo przedobrzyć, albo coś zaniedbać, mam wrażenie, że tu także oprócz wiedzy liczy się intuicja.

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 września 2019

   To fakt, takie zwyczajne reklamy najczęściej już po prostu ignorujemy lub nawet gorzej – uważamy za uciążliwe.

 6. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  20 września 2019

  To prawda ciekawie napisany post, czasami nawet nie jesteśmy tego świadomi.

 7. Odpowiedz

  Iwetta

  20 września 2019

  Niestety da się zauważyć, że social media są przepełnione reklamami. Niezwykle trudno jest “wybić się” w tych czasach ze swoją marką. Nie wiem czy social selling byłby dla mnie. Jakoś wystarcza mi to w jakim tempie rozwija się mój blog, mam jeszcze na wszystko czas. Mimo to dla kogoś kto marzy o byciu w centrum uwagi to świetna sprawa 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 września 2019

   Jeżeli chodzi o mnie to bardzo bym chciała umiejętnie sprzedawać swoją markę. Introwertyzm w tym akurat nie pomaga :/

 8. Odpowiedz

  Marta K.

  20 września 2019

  To prawda, że dużo teraz dzieje się w social mediach. Sama szukając jakiegoś sklepu/firmy, najpierw wyszukują ją na Fb, a dopiero potem szukam ich strony internetowej. Social media są po prostu szybsze, łatwiejsze, mniej wymagające (od czytelnika/potencjalnego klienta). Łatwiej też stworzyć własną społeczność i zaufane grono odbiorców.

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 września 2019

   Właściwie większość spraw dzieje się teraz w social mediach 🙂

 9. Odpowiedz

  Monika Monime.pl

  20 września 2019

  To zabiera tak sporo czasu, że chyba wolę coś innego robić, coś, co mnie bardziej rozwinie. ie czuję się dobrze w sprzedaży czy namawianiu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 września 2019

   Ja również, ale akurat w social sellingu z tego co się zorientowałam (bo wpis jest gościnny) chodzi bardziej o naturalne relacje niż namawianie.

 10. Odpowiedz

  Literatura Dawna

  21 września 2019

  Ciekawy post 🙂 zgadzam się z Tobą w 100%

 11. Odpowiedz

  Wiewiórka w okularach

  21 września 2019

  Social Selling to kompletnie nie moja bajka.

 12. Odpowiedz

  Justyna Leśniewicz

  23 września 2019

  Social media mają wielką moc, a znudowanie zaufania w ten sposób w potencjalnych klientach, to klucz do sukcesu.

 13. Odpowiedz

  Marta

  23 września 2019

  Prawdą jest, że zanim coś kupię w sklepie internetowym, szukam go na Facebooku i sprawdzam opinie. Więc faktycznie czasem bierzemy w czymś udział zupełnie nieświadomie. Czy kiedyś będę korzystać z czegoś takiego jak Social Selling jako sprzedawca? Tego nie wiem, ale jeśli nie ja, to na pewno moi potencjalni konkurenci 🙂

 14. Odpowiedz

  katsin

  23 września 2019

  Social media mają ogromną moc sprzedażową. Wielokrotnie się o tym przekonałam.

 15. Odpowiedz

  Kasia

  23 września 2019

  A myślałam, że znajomość angielskiego naprowadzi mnie na znaczenie tej nazwy, jednak nie trafiłam. Super wytłumaczone o co chodzi z social selling.

 16. Odpowiedz

  Sandra Kozłowska

  24 września 2019

  Wszelkie zabiegi marketingowe w internecie to nie lada wyzwanie. Trzeba naprawdę sporo szczęścia, do tego doświadczenia. fajnie,że piszesz o social selling. Ja właśnie douczam się w tym temacie, bo bardzo mnie interesuje 🙂 A tutaj taka mała ściągawka, mówiąca co i jak 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 września 2019

   Wpis jest gościnny, ale sam temat mnie również bardzo zainteresował 🙂

 17. Odpowiedz

  AMN

  29 września 2019

  Ja się podobnych rzeczy uczę na studiach, chociaż na razie jest to tylko czysta teoria, której nie przekułam w praktykę. Łudzę się, że kiedyś porządnie się za to wezmę 😛

 18. Odpowiedz

  Kinga

  3 października 2019

  Robię mnóstwo zakupów w internecie. Muszę przyznać, że nie pamiętam kiedy ostatni raz byłam w moralnej ksiegarni, bo książki nawet z przesyłką są tańsze niż stacjonarnie. Niemniej każdy kto podejmuje się sprzedaży w internecie sam się zgłasza na multum pracy, bo Internet jest ogromny. Podziwiam takich ludzi. Choć faktycznie my nieświadomie, czy świadomie też się do tego przyczyniamy.

 19. Odpowiedz

  Toukie

  8 października 2019

  Uwielbiam zakupy przez Internet. Gdyby nie Internet chyba nie miałabym ubrań ani połowy książek 😂😂

 20. Odpowiedz

  blogierka

  11 października 2019

  Korzystałaś kiedyś z takiego szkolenia? 🙂

 21. Odpowiedz

  Adrian

  25 marca 2021

  Co więcej ten social selling w przeciwieństwie do innych metod prospectingowych (generowanie tzw. leadów – czyli zainteresowanych klientów) jest jedną z najbardziej łagodnych form. Natomiast tak jak poprzednicy piszą trzeba to robić odpowiednio i z głową, ponieważ zbyt nachalna reklama może zrobić nam niestety zły PR. Jak to mawiał klasyk – “Ludzie nie lubią jak im się sprzedaje, ale za to uwielbiają kupować” 🙂

 22. Odpowiedz

  Adrian

  25 marca 2021

  Jak z każdą reklamą trzeba uważać, żeby nie być zbyt nachalnym robiąc sobie jednocześnie zły PR. Jak mawia klasyk “Nikt nie lubi jak mu się sprzedaje, ale wszyscy uwielbiamy kupować”

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »